bugün

uzay yolu tv dizisinin orjinal adı.
(bkz: Mister Spock)
(bkz: Kaptan Kirk)
(bkz: Atılgan)
bir yerden bir yere ışınlanma teknolojisi, sivri kulaklı mr. spock ve gemi mürettabatının giysileri ile unutulmayan kült dizi. 1979' da uzun metrajlı filmi çekilmiştir.

(bkz: turist ömer uzay yolunda)
ingilizce özgün adı ile "Star Trek" , Türkçesi ile "Uzay Yolu", Gene Roddenbery tarafından yaratılmış bilim kurgu televizyon dizisidir.
Amerikan NBC televizyonunda ilk kez 8 Eylül 1966 tarihinde yayınlanmaya başlamıştır. 1966-1969 yılları arasında, "Kafes" (The Cage) adlı ön bölümü, üç sezonda toplam 79 bölüm takip etmiştir.

Kaptan James T. Kirk komutasındaki yıldız gemisi Atılgan (U.S.S Enterprise NCC-1701), beş yıllık görevle, uzayın ayak basılmadık yerlerine giderek garip dünyaları keşfetmek, yeni hayat türleri aramak ve yeni uygarlıklar ile ilişkiler kurmak için uzayda yolculuk eder durur.
Olaylar 2245 yılı civarlarında geçer ve yıldız gemisi Atılgan , Birleşmiş Gezegenler Federasyonu yıldız filosunda yer alır.
O tarihlerde Dünya gezegeni tamamen birleşmiş olduğundan Atılgan'ın mürettebatı farklı ulusların bireyleridirler. Vulkanlı Spock gibi uzaylılar da vardır takımda , daha sonra Vulkanlı dışında başka uzay milletleri de katılmıştır kadroya.
Kaptan Kirk Iowa'dan bir Amerikalı , Chekov - Rus , Uhura - Zulu , Sulu - Japon , Scotty ise iskoçtur.

Dizinin her bölümü istisnalar dışında , farklı ellerden çıkan senaryolarla ve farklı yönetmenler tarafından çekilmiştir. Bu tekdüzeliği önlemiş ve her bölüme ayrı bir bakış katmıştır.
TRT tarafından duyarlı bir şekilde yapılan çeviri ve seslendirmeler, o dönemlerde pek az kişinin kullandığı tarayıcı , alıngaç , bilgisayar gibi kelimelerin halk tarafından benimsenerek dilimize kazandırılmasını sağlamıştır. O yıllarda çok fazla bilinmeyen Lazer, ışınlama, ışık hızı vb. gibi birçok bilimsel kavram ile de bu dizi sayesinde tanışılmıştı.
Kaptan Kirk'in iradesi, Spock'ın mantığı, işlenen bilimsel temalar, o zamanlarda bir çok kişiye ilham kaynaklığı etmiştir.
Uzay Yolu Turist Ömer Uzay Yolunda (1973) filmine de ilham kaynağı olmuştur. Hulki Saner'in yönettiği filmde başrollerde Sadri Alışık ve o yıllarda TRT de yayınlanan dizideki seslendirmeyi yapan tiyatro sanatçıları oynamışlardı.
hakkında daha fazla bilgim olsun isteyen herkesin http://memory-alpha.org/en/wiki/Main_Page i görmesi gereken dizi. adamlar üşenmemiş, dizinin wikipedia benzeri bilgi sitesini yapmışlar. gece gece ayağa kalktım alkışladım, babam duvara vurdu gup gup.
http://www.youtube.com/watch?v=7-M29DJKrgQ
bu da komik dublajlısı. nostalji komedi bir arada.
bir amerikan Tv dizsinin orjinal adı. Türkiye de uzay yolu olarak yayınlanmıştır. Sonundaki trek kelimesi arapçadan gelmektedir. Kökü 'tarik' dir tarikat/yol anlamında kullanılmıştir.
Halen 40. yılını kutlayan, The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager ve Enterprise adlı, ilk üçü yedişer, sonuncusu dört yıl devam etmiş dört spin-off vermiş, bugüne dek on adet sinema filmi çekilmiş ve on birincisi J J Abrams tarafından çekilip 2008 Noel'inde sinemalarda görücüye çıkacağı resmen açıklanmış dehşetengiz ve Cem Yılmaz'ı meşhur edecek denli dünya çapında kült bilimkurgu klasiği.
fimlerini de listeleyelim, eksik kalmasın:
-the motion picture :dizinin 69da yayındna kaldırılmasından sonra çekilen ilk film. (ekibi topluyoruz olgusu)
-the wrath of khan: orijinal dizideki bir bölümün devamı niteliğinde; üstün insan khan'a kirk'ün ayar verdiği film. genelde serinin en iyi filmi kabul edilir.
-the search for spock: önceki filmin devamı.
-the voyage home: serinin en makara filmi.
-final frontier: tanrıyı arama muhabbeti.
-undiscovered country: orijinal ekibin veda filmi.
-generations: next generation tayfasıyla orijinal ekip arasında köprü şeyi.
-first contact: next gen. tayfasının en iyi filmi.
-insurrection: gençlik pınarından içelim güzelleşelim filmi.
-nemesis: wrath of khan'ın gişede baş aşağı giden nex gen versiyonu.
-star trek (2008): J J Abrams ve ekibi (Kurtzman, Orci ve Lindelof) tarafından diziye ilgiyi canlandıracağı umuduyla çekilecek film. Mr. SpockHeroes'taki Sylarcanlandıracak.

güncelleme: filmde orijinal Mr.Spock Leonard Nimoy'un Spock'ın yaşlı, Zachary Quinto'nun ise genç halini canlandıracağı açıklandı. Ayrıca, iletişim subayı Uhura'yı Zoe Saldana, genç ensign Pavel Chekov'u ise Anthony Yelchin oynayacak. Filmin baş kötüsü Nero'yu Eric Bana canlandıracakmış. Filmin bir bölümü izlanda'da çekilecekmiş.
eskilerden kalmış bir flimdir.kaptan körlk ve mistır spark ikilisinin konuşmaları vazgeçilmezdir.
fragmanları:

http://www.youtube.com/watch?v=IdOv5jpYxUI
iyi bir film olarak başlamış, j.j abrams dokunuşlarını hissettirmiş, ama ciddi biçimde fazla yoğunlaşarak devam edip, nası geçti habersiz şeklinde bitmiş film. adamlar cidden star trek atmosferine seyirciyi alıştırmak, dizinin tutkunlarını da tatmin etmek için karakterlere fazlasıyla yer ayırarak filmi fazla dağıtmışlar. senarsitler alex Kurtzman,roberto Orci transformers ta yarattıkları aksiyon olgusunu bu filmle yakalayamamışlar, çünkü iyi film olması için gösterilen çaba ve karakterlere ayrılan yoğun süre aksiyondan çalmış. neticede transformers ın olayı bildiğin iyi kötü mücadelesi, burada koca bir geçmiş var. filmin çok iyi sekansları var, seyirciyi çeken lakin onlarda tadımlık gibi kalıyor koca filmin içinde. benim gibi daha çok aksiyon bekleyen bünyeye bu noktada bir hayal kırıklığı yaşatabilir film. akabinde yan hikayelere çok yer verilmesi filmin yarattığı duygusal etkiyi dağıttı denebilir. neticede star trek formatınıda az çok biliyoruz. bu formatta senaristlerin ve yönetmenin aksiyon açısından gemi içinde ve genel sekanslarda sıkıştırılması birazda ( neticede tv dizisi formatı), çünkü devasa iki geminin savaşını transformers ta olduğu gibi aksiyonu karakterlerin içinde bulunduğu şekilde aktaramazlar. netice itibariyle fazla beklenti yarattığım için azıcık hayal kırıklığına uğrasamda, kesinlikle iyi çekilmiş, yeterli bir senaryoya sahip , star trek geçmişine saygılı bir film bu. star trek fanları bayılacak, benim gibi alaksız vatandaşlarda iyi bir film izlemiş olacaklar, keşke aksiyonu ve karakterlerine ayırdığı süreyle daha dengeli bir film izleseydik denebilir sadece. 10/7
adam akıllı hikayesi olan bir bilimkurgu filmi açlığı çekenler için ilaç gibi gelecek film. eğer aksiyon her şey olsaydı battlestar galactica hiç sevilmezdi. cidden iyi film. izleyin!

ayrıca kısa ama güzel uzay atmosferi sunan bir film için:
(bkz: serenity)
8 mayısta gösterime giren film.

film de en çok dikkat çeken ise atılgan müretttebatının hoppp efenim sizler bu gemiye atandınız ve artık hepbirlikte olacaksınız tadında olup tüm mürettabatın birbirini bu şekilde bulmasıdır. *
yorum: izleyin, baya eğleneceksiniz, ben şahsen çok eğlendim ve çok güldüm.
yeni filminde heroes'taki sylar'ın oynadığı film. şimdi bu adamı gördüm ya izlenmez mi diyorum. elbette ki izlenir hem de daha bi aşkla diye cevap vermekten kendimi alamıyorum
gayet güzel olan filmdir ama biraz aceleye gelmiş gibidir. bir gümbürtüyle orta çıkıyor tüm karakterler.
yapılabilecek en iyi yeni jenerasyon star trek filmidir, sinemada bir an olsun sıkmamıştır beni, aldığı bütün övgüleri sonuna dek haketmiştir.
8 mayısda gösterime girmiş filmdir. korsanını hala beklemekteyiz seviyoruz seni star tirek...
ortaokuldaki şerefsiz ingilizce öğretmeni nedeniyle nefret ettiğim filim.

puşt herif kulaklarımı göstererek "mr. spak gibi" demişti.

yavşak herif tüm sınıfın ortasında kendine göre espri yapmıştı.

bu gün söylese "akşam bize gel, kulaklarımın ne işe yaradığını gör!" derdim ama.

ortaokulun saflığı ve öğretmen korkusu varya üzeimizde.

aradan 20 sene geçmesine rağmen o pezodan hala nefret ederim. o filmide bu sebeple sevmiyorum.
(bkz: ışınla bizi scotty)
(bkz: trekky)
kendini gerçekten yazar sanan ergenler gibi bir dolu cinsi bir gemiye koyarlar, olaylar gelişir...
seyretmeye değmez...
bilimkurgu meraklıları kadar keşfetme arzusu olanların mutlaka izlemesi gerektiği diziler serisidir, filmler bütünüdür.
orjinal star trek'in yani 1960'larda ki o efsane serinin Remastered versiyonu çıktı.
yani dijital olarak cicili bicili, elden geçirilmiş hali falan.
ab itibari ile ilk bölümü izledim. zamana göre efekler geri kalmış olsa bile konusu ve uzay keşfetme arzusu muhabbeti ile kendini seyrettiyor.

ayrıca tng, voyager vs. gibi 3-4 dizi serisi daha vardır.
voyager'i izleyen biri olarak epey beğenmiştim. bazı bölümleri sıkıcı, bazılarının ise muhteşem olduğu bilimkurgu dizisi idi. *
lakin divxplanette sadece voyager'in altyazıları tamamlanmış bir şekildedir. *
umarım diğer serilerinde altyazıları tamamlanır. duy sesimizi divxplanet.
komik dublajı için;
http://www.timsah.com/Uza...-Komik-dublaj/Z0T0MubLf_R
(bkz: star trek komik dublaj)
star wars yada diğer bilim kurgu mevzuları arasında nedense daha prezentabl bir havası olduğunu düşündüğüm bilim kurgu dizi ve film serisidir. bu arada sözlükte "hadise" adlı şarkıcı için girilmiş 800 entry olmasına ramen, star trek için sadece 25 entry girilmiş olduğunu görmek milletimizin nekadar skk bir genel kültüre sahip olduğunun göstergesidir kanımca.
az önce 2009 yapımı filmini izledim. bilim kurgu olarak doyurucu.
bol aksiyonlu bir film.