bugün

nietzsche'nin bir sözü.
platonik aşka verilecek en güzel tepki
sana ne seveceğim gibilerinden...
aşık veysel'in "güzelliğin on par etmez, bu bendeki aşk olmasa" ve özer bal'ın, "ben seviyorsam sen bahanesin" mısraının bulunduğu şiiri akla getiren söz. goethe'ye ait olduğu da söylenir.
aslında herkesin dahil olması gereken kendi aşkından sorumlu olanlar grubunun cümlesi.
nietszche'ye ait sözdür..goethe de "aşk , bakan gözün aşkıdır" mealli bi laf etmiş , sana aşıksam benim canım öyle istiyor diye ,kendine pay çıkarma kıvamlı bi ayar vermiştir..leyla ile mecnun'da da esasen aynı hikaye vardır..leyla'yı tanımaz mecnun , leyla benim içimde sen kimsim ki der..gerek fuzuli gerek nietzsche gerek goethe bi dolu aşk acısı çekip , platonik aşktan başka aşk yok gayri bana demişlerdir..nitekim doğrudur da bi yerde..
-sen beni seviyosan söle , ben de seni sevdiğimi söylücem..
-yani sen ben seni sevmiyosam beni sevmicen mi??
-yoo deli miyim ben..beni sevmeyeni ben hiç sevmem hıh
-oo yavrum , o zaman sen beni değil , benim seni sevmemi seviyosun..
(bkz: seni severim sevmem sana ne)
özer bal ın ben seviyorsam sen bahanesin kitabında da benzeri görülebilecek düşünce

nasılsa öyle yaşanacaktı
söylenecek bir bahane hep vardır
ha bugün yalnız
ha günün ötesi
seni sevmek
beni harcamak olmayacaktı

sana yüklediğim anlamları
senmişsin gibi düşünme
aldanırsın
sen o anlamlarla
sadece bende varsın

ben seviyorsam
sen bahanesin
sanılanın aksine nietszche'nin değil goethe'nin sözüdür. Goethe bu sözü dichtung und wahrheit otobiyografisinde yer almıştır. Nietszche bu sözü tırnak içinde alıntı yapmıştır ve tanrı ile insan arasındaki ilişkiyi kastetmiştir. (bkz: beni seviyorsan bundan bana ne)
sonucunda sana olan sevgisinin senin yaptıklarınla bir ilgisi yok kendi halimde takılıyorum demeye çalışılan sözdür.
(bkz: platonik aşkın bokunu çıkarmak)
- sen elmayı seviyorsun diye elmanın da seni sevmesi şart mı?
tek kişilik bir aşksa söz konusu olan, akla yatkın gelen cümle (bkz: bir ben var benden içeri).
goethe'nin aforizmasıdır. niçe nerden çıktı la kamiller? sikko sallamalarda bulunmayın.
komik oluyosunuz.
Goethe mi yoksa nietzsche mi söyledi bilmiyoruz ama bana ismail yk'nın sikimson bir şarkısını hatırlattı. Şarkının ismi sananeydi galiba.
yahu nedir bu $imdi, “ben seviyorsam sana ne?” soru mu bu? biri bana bunu diyecek mesela, $iddet uygularım elimden geldğince hiç çekinmem..hayır madem seviyorsun madem bana ne, benimle niye payla$ıyorsun? madem zaten senin sevgine tepkisiz kalacağım, gururunu kıracak, bir paspas yapıp üzerinden geçeceğim “sana ne sana ne ben seviyorum kiiiiiiiiii bi kereeeee” $ımarıklığı nedir ya..

seviyorsan adam gibi söylersin, kabul görmediysen pa$a pa$a gidersin..mızıkçılık yapan çocuklar gibi davranmanın alemi yok..

sana ne imi$?
(bkz: seviyorsan aç konuş bence) .
Atarin kralidir..
Nietzsche'nin aforizmalarının olduğu kitapta gördüğümde bu ne lan demiştim. Zira beyin yoran onca söz içinde liseli ergenlerin paylaştıkları sözlere benzer böyle bir söz canımı sıkmıştı.
Kesin bu işte bir hata var derken internette de nietzsche olduğu görünce " yok canım onun değildir " diye avundum. Ve zamanla avuntuma inandım.
Yok canım onun olamaz bu söz mümkün değil.
(bkz: atarli).
sanilanin askine tam bu ifadeyle ismail yk ya aittir.. niçtze de kimmis?
ismail yk'nın aforizma okuduğunu gözler önüne seren söz.
(bkz: kan benim damar benim dedirten olay)
Sananeyse banane.

Tipik ismail yk sözüdür şaşırtmaz.
(bkz: hayat felsefesi yapılacak sözler)
tam ne diyosunuz, ne saçmalıyosunuz falan dicektim. baktım niçe abimiz söylemiş. oo hemen önümü ilikledim. elimde likörüm, boynumda fularım, ''seni seviyorsamm * bundan sana ne ?'' dedim. ne yani köylü müyüz biz.