bugün

bol distortion kullanılmasıyla "olm bi yapmayın" yorumlarına yol açan kurban albümü.
dinlememle elimden bırakamadığım, kulağımdan ayırmadığım, aylarca beklememizin hakkını gayet güzel veren kurban albümü. fazla iyi olmuş, hatta iyi demek bu albüme hakaret olur. türklerde böyle albümler görülmüyor pek abi, bir an afalladık tabii. bu albümün korsanlarını indirmek büyük günahtır, etmeyiniz, eylemeyiniz, aman ha.
Diğer Rock gruplarına olan sevgiyi bitiren albüm. Dinlendikten sonra başka bir albümden keyif almak imkansız.
spartacus dizisindeki batiatus'u oynayan john hannah'dır.
muhteşem bir albüm olmasına rağmen, en sağlam kurban fanlarında bile derinden, kabul etmek istemedikleri bir hayal kırıklığına neden olan, 2010 çıkışlı kurban albümü.
kimse bu kadar sert bir albüm istemiyordu. daha melodik, insanlar albümünün devamı niteliğinde bir albüm gelmesi arzulanırken, böyle bir albüm, bahsettiğim derin hayal kırıklığına neden oldu. albümde bir çok kişinin favori şarkısının "güneş" olması bile bu söylediğimi destekler. ayrıca dinlerken içlenip, eski sevgiliyi falan hatırlatacak bir şarkının olmaması da bahsettiğim hayal kırıklığının bir diğer etkenidir. son ankara 312 konserinde, sadece fanlardan oluşan ve yeni albümün tamamına eşlik edebilen şeçkin bir kitle bile, sorma, sakın söyleme, suç bende gibi eski şarkılar çalarken kendinden geçebildi ancak. şimdi sorsan, ben dahil hiç bir kurban fanı kabul etmez bu dediklerimi ama ne yazık ki gerçek bu. neyse ki albüm yine de muazzam. bu kadar üst seviyede bir müzik yapılmış olmasaydı, albüm hakkında yapılacak yorumları tahmin edebiliyorum. ayrıca kişisel olrak bana eski sevgilimi hatırlatan bir şarkı albümde mevcut. ben o sıkıntıyı yaşamadım.*
bunun yanında albümü çok sert, ya da kötü sözler diyerek eleştirmek acımazlık ya da şuursuzluk olur. cehennem, günah, kötülük, şeytan gibi kavramları ele alırkan, müzikten ipeksi dokunuşlar beklemek ne kadar şuurlu bir hareket olur ki? sırf depresif, efkarlı sözler değil diye, sözleri eleştirmek ne kadar şuurlu olursa o kadar şuurlu olur. dediğim gibi bu gerçeği kime sorsan kabul etmez ama içten içe bilir. bana göre türkiye'de rock müzik adına yapılmış en üst düzey işlerden biridir. deniz yılmaz'ın vokal performansını hariç tutarak ve insanlar albümünden daha iyi olmadığı şerhini koyarak söylüyorum tabi bunları. nereden baksan zayıf...
nedensiz yere hoşa gitmeyen albüm. henüz ilk 6 şarkıyı dinledim. sanki 3 saattir dinliyormuşum gibi yordu. şarkılardan tek kelime aklımda kalmadı. eski albümlerini severim ama bu benim için olmamış.

belki de hata bende. yaşlanıyorum. bilemedim.
kurban grubunun insanlar albümünden farklı değerlendirilmesi gereken albümdür. insanlar albümünde daha alternatif bir sound olup parça sonlarındaki aşmış geçişlerle daha psychodelic bir hava vardı. bu albümde ise direk grubun bazı fotoğraflarında gördüğümüz mesa - boogie lerin tonunu duyuyoruz. ülkemiz şartlarına göre çok orjinal bir albüm olmuştur ayrıca. liriksel yapısı fevkâladenin fevkinde iyi olmuştur. burak gürpınar sınırlarını pek aşmamasına rağmen albüm, özgür kankaynarın gitarının, deniz yılmazın vokalinin zirve yaptığı albüm olmuştur. kerem tüzüne ise ayrıca deyinmek gerekir ki, adam gerçekten bass gitarın bir gruba nasıl katkı yapabileceğini çok bariz bir biçimde ortaya koymuştur.

kısaca; ülkemizde değer verilmesi gereken belkide tek piyasa grubun ortalığı yarabilitesi olan albüm olmuştur. ellerine sağlık diyor, devamını bekliyoruz.
sözlerin baştan savma olarak yazıldığı ve vokalin biraz aşırı vasat olduğu kurban'ın 2010 çıkışlı albümü. fakat sounda diyecek birşey yok tek kelimeyle süper. sadece vokal vasat..
2-3 ay boyunca sürekli dinleten, son zamanlarda cikmis en iyi türk müzigidir. aliskanlik yapiyor.
hala bir şarkısının kliplenmediği albüm. kurban menajerlik şirketi hakkında bir kaç kez daha düşünmeli. hala yeterince konser verilmedi. ülkede düzenlenecek olan bir çok büyük festivalde yoklar. album satmak tanıtmak istiyorlarsa daha fazla konsere daha fazla tv programına katılma ihtiyaçları var. ha ün şan şöhret* istemiyoruz biz halimizden memnunuz diyorlarsa o zaman albümleri satmadığı zaman kapatıyoruz dükkanı gidiyoruz, kimsede bizi ilgilendirmiyor bu müziği başkaları için yapmıyoruz demenin anlamı olmuyor işte.
(bkz: kurbanın yeni albümü türkçe rockta bir devrimdir)*
orjinal albüm alınıp dinlendiğinde türkçe rock * adına "yarmış" sıfatı verilebilecek albümdür. mp3 formatının verdiği fakir tonal kalitede pek anlaşılmıyor ancak, enstrüman hakimiyeti standartların çok çok üzerinde. ve iddia ediyorumki bass gitarda harmoniği ve gitar rifflerinin altında en yaratıcı partisyonları en çok duyduğumuz albümdür.

son olarak ; liriksel olarak insanlar bir adım önde olmasına rağmen *, müzikalite olarak yeni bir çığır açması gereken albüm olmuştur. ellerine sağlık diyor ve sözkonusu başarının daha da ilerletilmesi ve albümün diğer ülkelerde de elle tutulur şekilde anılmasını diliyoruz.
son zamanların değil tüm zamanların en iyi albümü olma özelliğine sahip kurban albümüdür. Aynı zamanda albümde 5. sıradaki aynı isimli parça albümün en iyi şarkılarındandır.
spartacus dizisinde kölelerin ota boka söylediği kelimedir efenim..
(bkz: buana)
güneş parçasını çok beğendiğim albüm.

not: parçanın girişi, kanadalı thrash metal grubu annihilator'ın 2004 çıkışlı all for you albümündeki dr. psycho parçasının girişinin neredeyse aynısı.
efendi, sahip seks fantezisinin olmazsa olmazı.
bir ismail karakuş şiiri.

sahip,
buyur ölümcül yalnızlığa.
kafeslere astar çek.
zevkleri idare etsin,
fikirsiz kuşların.
yoldaşına öğreti ödünç ver,
aşklardan bahseden.
eflatun üfle,
akillerin kulak zarına.
ve rabbiyessirli sulardan içir,
yeşil gözlü çocuklara.

sahip,
rejimleri incelt biraz,
al havalarını yavaştan.
iblisleri çöz artık,
mücadele öğrensin,
acemi nefisler.
zeki bir nemrut gönder,
ve eli çekiç tutmayan.
velev yokuşlarda bekleyenleri,
bekletme inişlerde.

sahip,
soruları cevapla,
kısa olsun ve sırlı.
bir tavsiye gönder,
azrail'in kanatlarıyla.
tarihi geçmiş kalabalıkları,
iade al,
miladın en evveline.
rahatlasın dünya,
ve gökkuşağının son rengi...
Bir kere dinlendikten sonra diğer kurban şarkılarına, çok sevseniz bile, "bu neymiş ya çocuk şarkısı gibi" şeklinde yaklaşmanızı sağlayacak albümdür. Aynı zamanda albümün en sağlam şarkısıdır.
Efsane albüm. Sözler iyi, riffler zaten uçmuş, enstrüman kayıtları da çok iyi. Yalnız beni snare'in sesi biraz üzüyor ama o kadarlık da olsun.

Dinleyin, dinletin bu efsane albümü.