bugün

hem komik hem de romantik olmayı aynı potada eriten, yer yer güldüren, yer yer hüzünlendiren komik aşkların öyküsü.
(bkz: romantik komedi izlerken aglayan erkek)
bittiğinde suratta göz yaşlı yanaklar ve hafifçe sırıtan dudaklardan oluşmuş aptal bir ifade bırakan ' yaaaaa ben de böle aşk istiyorum diyen' kalp eşlğinde ne yapacağını bilmeyen garip beden etkisi yaratan filmlerdir. sevgiliyle izleniyorsa netice muammadır.
bir kısım erkeklerin pek haz etmeselerde hatun kişisi ile loş bir ortamda, arka sıralarda yanlız kalabilmek ve hatun kişisinin gözüne girebilmek uğruna katlandıkları türde, genellikle amerikan yapımı filmlerdir.genellikle film bitiminde erkek kişisinin aklında 3 bilemedin 5 sahne kalırsa da önemli değildir, iki gönül bir olabiliyorsa filminde pek kıymeti yoktur.
izlerken acı çektiğim film türü olmaktan öteye gidemediği gibi atv'nin severek yayınladığı bir film türü olmaktan kendini alamamıştır
(bkz: im juli)
her kim icad ettiyse budaklı meşe odunuyla değil ağacın ta kendisiyle dövülmesi gereken film türü.

(bkz: geyik)
kız arkadasın ısrarla beraber gitmek istedigi film turudur.
(bkz: omrumu yedin)
(bkz: ormantik komedi)
en izlenesi, izlerken hem gülüp hem ağlanası film türüdür.
(bkz: meg ryan)
kadın en pejmürde hali ile kanepe de.. bir kutu dondurma yiyor ve sehpada duran telefona bakıyordur.. çalmayan telefona..

adam bir elinde içki kadehi diğerinde telefon pencerenin önündedir..

bir an numaraları tuşlamaya başlar adam.. yarısında vazgeçer sonra ve bir yudum daha alır içkisinden..

kadın telefona bakmaktan vazgeçmiş ve kutunun dibini sıyırıyordur parmakları ile..
köşeyi dönmeden önce biraz yavaşlayınız, yoo hatta hiç yavaşlamayınız, her an meg ryan gibi sevimli bir akide şekeriyle çarpışabilir ve onun kucağındaki (çarpıştığınızda yere düşen) dosyaları ya da paketleri toplamak için ikiniz de aynı anda yere eğildiğinizde kafalarınızı sakarca tokuşturabilir (ah ! ne komik canım benim) ve böylece birbirinize aptal aptal sırıtırken onu hemen köşedeki (allah'ın hikmeti) cafe'ye davet etme ve tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz. di mi ama ! hadi bakalım ..
ten things i hate about you ("senden nefret etmemin on sebebi" şeklinde çevrilmiştir) bu türün güzel örneklerindendir.
kız arkadaşları ile romantik filmlere gitmek istemeyen, bu çileden kurtulmak için uğraşan erkeklerin kızlarla uzlaşma noktası. kötünün iyisi diyebileceğimiz tarz (istisnalar hariç)
bircok kızın "en sevdiğin film türü" sorusuna verdigi cevap...sorunsuzdur,düşünme,mesajı anlama gerektimez,ne olacağı baştan tahmin edilir-ama yine de merakla beklenir- ve darısı başıma diyerek salon terkedilir.
beyaz ve heteroseksüel bir çift + romantik bir hikaye + komedi öğeleri
(bkz: screwball komedileri)
nil'in yeni şarkısında geçen söz:

Şarkı sözü: Tak tiki tak tiki tak
Gelirsin diye bekledim geciktin galiba ekildim
10dk mısır yedim
kola içtim
2.yarıya geçtim
Bekledim ama sonra kendime alıştım
Kırıldım ama o tarafı duvara yasladım
Bir erken matineydim romantik komediydim
10dk mısır yedim
bişey içtim
2.yarıya geçtim
film güzel ama ben alt yazıya takıldım
kırıldım ama o tarafı duvara yasladım
sen beni bir dinlesen ne konu olurum
sen beni bir izlesen ne film olurum
seyretsen beni
anlatsan beni
gelirsin diye bekledim geciktin galiba ekildim
10dk mısır yedim
soda içtim
2.yarıya geçtim
bekledim ama sonra kendime alıştım
kırıldım ama o tarafı duvar yasladım
Bu film sensiz anladım
Son karede ağladım
Yazıları akıttım
Işıkları yaktım
Girdiğim kapıdan çıktım
Kırıldım ama o tarafı duvara yasladım
Ağladım ama bir mutlu sona bağladım.
havanda su döven filmlerdir.
fonda calan nat king cole esligindeki nejat uygur oyunlaridir.
en güzel örneklerinden biri için (bkz: love actually)
(bkz: serendipity)
(bkz: a walk to remember)
(bkz: cesaretin var mı aşka)
Konu şudur; film boyunca ezilen kız\erkek sonunda çok mutlu olacaktır.
tempolu kovalama sahnesinde pazar tezgahlari dağilirken you are so beautiful parçasi çalan filmlerdir.
türk sinemasında sanırım bu türe son yıllardaki en iyi örnek evrim akın ın oynadığı şaşkın filmidir.
romantik komedi üç evredir;

1- filmin başlangıcında ana karakterimizin ne kadar gerizekalı saf mal dangıl-dungul bir adam olduğu anlatılırken satır aralarında karakterimizin içli yapısı göze sokulur. karakter ortamın en güzel kızına aşık olur.

2- filmin ortalarına doğru koca penisli espritüel ya da zengin ama hep yakışıklı bir karakter çıkar ortamın en güzel kızını inceden tavlar. bizim karakter mallık yapar kızı kaybeder. arkadan pop-rock bir müzik girer. karakterimiz artık komikten ziyade romantiktir.

3- filmin son evresinde karizmatik herifin yediği pohlar ortaya bir bir dökülürken, james blunt tarzı bir şarkıyla morali yerine gelen karakterimiz dürüstlüğyle saf vr komikliğiyle kızın kalbini kazanırken filmin sonuna doğru öpüşülür karakterimizin suratı aptal sırıtır.
piyasadan men edilmesi gereken filmlerdir. bunlarin yerine sadomazosizm, nekrofili, bedensel ve ruhsal acilar iceren filmler konmalidir. bu tur filmler bile romantik komediden daha az psikolojik hasara yol acar.