bugün

temmuz'da.
fatih akın filmidir.hoş vakit geçirmek isteyenlere birebirdir.hele bir sahne vardır ki cowboy junkies( blue moon) çalar.akıllara zarardır.
fatih akın'ın temmuz'da adı ile ülkemizde gösterime girmiş olan muhteşem filmidir. hareketli kurgusu ve masalsı anlatımı ile eğlenceli bir filmdir.
bu filmde idil üner güneşim diye bir şarkı seslendirmişti ki sözleri süper. kumsaldaydı. o etkileyici sahneye bu kadar güzel bir şarkı gider diye düşünmüştüm ve hala öyle düşünüyorum
başrolde Moritz Bleibtreu, mehmet kurtuluş ve idil üner'in oynadığı müthiş bir yol filmi. ülkeler arası geçişler muhteşemdir. özellikle tuna nehri sahnesi çok etkileyicidir. ha bir de idil üner'in, aksanlı sesinde hiç duyulmamış bir şarkıyı dinlemek apayrı keyif verir izleyene.

ahhh o dudakların.. gelsin bulsun tatsın ve öpsün beni... *
sarkinin tamami soyledir:

gunesim

gunesim ayim sana isik olsun
sicak kumum yoluna acik olsun
oksarim tenini ruzgarlarimla
susuz kaldi sularim dudaklarina
ah o gozlerin
arasin beni izlesin pesime dussun
ah o dudaklarin
gelsin bulsun tatsin ve opsun beni
duvara karşıyı 10'a katlıyacak kalitede bir filmdir.aşk filmlerini sevmeyen beni bile akışıyla etkilemiş hem eğlendirmiş hemde vay dedittirmiştir.

http://www.imdb.com/title/tt0177858/
(bkz: im juli izlemek için temmuz ayını beklemek)
bahsi geçince christiane paul'den (juli) bahsedilmezse ayip kacacak olan fatih akin şaheseri.ayni zamanda çekimleri almanyada, macaristanda, romanyada, bulgaristanda ve türkiyede gerçekleşen film.hatta macaristandaki barda birol ünel sahneye çıkar ki filmi seyrederken hoş bi sürprizdir ama ben artik söylediğime göre seyretmeyenler için sürpriz değildir.bu arada fatih akinin da filmde 3 dakka rol almasi başka bi zevk unsurudur. (bkz: No passport no romania)
duvara karşı ne kadar karamsar bir filmse im juli onun tersine o kadar iç açıcı bir film. bonibon görmüş çocuklar gibi oldum ben bu filmi izlerken. kurgu, oyunculuklar fatih akının her filminde çok başarılı zaten, bu filmde de öyle.
büyülü gerçekçiliğin konuştuğu süper fatih akın filmi...gel de yollara düşme..düş de aşık olma...dedirten film...
anlamak için insan olmayı ve insanları sevmeyi gerektiren film.
izledikten sonra her kişinin karakterine saygı duymayı da öğrettiği için elde olmaksızın sevilecek, hayranlık duyulacak yapım.
fatih akın bu filmle mozart'ın dehasına bir an için dokunmuş gibi. diğer çalışmaları muhtemelen im juli denli başarılı değil. aksi halde ününün çok daha hızlı yayılması beklenirdi.
gerçi sanatçılar kendi dönemlerinde anlaşılamıyorlar bir parça.
bilgisayara kaydedilip her boş vakitte izlenesi filmdir.
+ben juli..
-hangi juli?
+juli 4..

(bkz: july4th) * *
güzel bi fatih akın filmi..fotoğraf karesi olarak akan sahneler çok güzeldir,esas kız çok güzeldir,esas oğlan çok yakışıklıdır,güneşim ayım sana ışık olsun diye başalayan şarkı çok güzeldir,,fatih akın'a saygı duydurur bu film..
filmdeki erkek karakterin yaptığını yapmanız halinde romanya ya varamadan organ tacirleri tarafından parçaları ayrılırsınız;bayan karakterden bahsetmeyeceğim bile!bu nedenle ütopik bir filmdir.
bir de filmin sonundaki o muthis ilan-i aski hatirlayaniniz varsa(almanca olarak)buraya yazsa da yeni nesillere ornek olsa.
duvara karşı'ya 10 basacak filmdir. filmin sonunda insanı tam bir neşe kaplar. istanbulun bizim olduguna şükredersiniz.
bazen çok yakınımızda olanların değerini ancak belli deneyimlerden sonra anlayabilceğimizi anlatan; sıcacık, başarılı gençlik filmi. her üniversiteli genç izlemeli, feyz almalı. duvara karşı ne kadar umutsuzsa, temmuz'da o kadar umutlu ve pozitif bir filmdir.
sevgilim
binlerce kilometre yol geçtim, nehirleri aştım, dağlardan geçtim, acı çektim, ızdıraplara katlandım, günaha ve aldırışlara karşı koydum, güneşi izledim ki önünde durup sana şunu söyleyebileyim:
seni seviyorum

bu sözlerle izleyenleri iptal eden film.
20 kasım pazartesi saat 22:00'de cnbc-e ekranlarından izlenebilecek fatih akın filmi.
film boyunca zaten "ulan salak daniel, gül gibin juli dururken gitmişsin bi kızın peşine,nedir ne değildir diye sormadan" diye söylenip duruyoduk, kesinlikle ve kesinlikle mutlu bir sondur.. o ne güzel temmuz 'du (christiane paul) öle arkadaş..bu arada branka katic de(bayan kamyon şoförü) filme ayrı keyif vermiş unutmadan söyleyeyim..vee fatih akın ın hemen hemen her filminde kısa da olsa cem akın ı ve kendisini görmek son derece keyif veriyor insana.
izleyenlerin "rüzgar gibi geçti" demesine neden olan, soluksuz izlenen, keyifli ve oldukça romantik fatih akın filmi.
birol ünel'li sahnesine kadar izleyiciyi sıkan, çirkin adam göründükten sonrasında ise fazlasıyla keyifli film. yönetmenimizin ilk film denemlerinden birisi olmasına karşın eğlencelidir.

yine de, verin lan benim hayatını duvara karşı sürenlerin destanını.

(bkz: gegen die wand)
bence fatih akın'ın en iyi filmi.
gemide esrar içme sahnesi halen aklımda. anlaşılan fatih akın bu işleri biliyor.
karamsar insanı bile çok çok mutlu edebilen bir film. kuşkusuz fatih akın'ın en iyi filmi.