bugün

çeken akıntı da denilen bu akıntıyı, karadeniz'de oluşan kuzey rüzgarı tetikliyor. kıyıya vuran dalga, geriye çekilirken mikser misali dönerek hareket ediyor. akıntıya kapılan kişiyi de alıp götürüyor. usta yüzücünün bile karşı koyamayacağı derecede güçlü olan akıntı yüzünden şile - kilyos kıyılarında boğularak ölme olayları yaşanıyor.
El fatihanin hristiyan versiyorun.
yurdum insanının hayatını kaybeden yabancı ünlüler için sarf ettiği yas nidası.

bir hollywood yıldızı mı öldü, hemen twitter'a "ripbilmemkim" diye hashtag'i yapıştır. ya bi fatiha okusaydın bari...
ölen birinin ardından huzur içinde yatsın anlamında kullanılan kısaltma.

lakin bu kelimeyi türkler de kullanıyor. özellikle yabancı bir ünlü öldüğünde kullanıyorlar. kullandıkları platformlara şöyle bir bakıyoruz. sözlük, facebook, twitter hadi bir de instagram diyelim.

instagram'da etiketleme yaptıysa tamam der, kabul ederiz. o etiketle ilgili arama yapanlar fotoğrafı gördüklerinde anlatılmak isteneni anlarlar. hadi twitter'ı da benzer sebepten ötürü kabul edelim. peki sözlükte ve facebook hesabında yazılmasına ne diyeceksiniz? facebook hesabınızın kapsamı tamamen sizin arkadaşlarınızdan oluşmakta. erasmus dırasmus yaptınız, yabancı arkadaşlarım var benim yeea dediniz tamam o da kabul. ama sözlükte yazmak nedir yahu? ben hiç uludağsözlük'e giren ingiliz, amerikan, kanadalı görmedim. he siz gördüyseniz o ayrı o da kabulümüz, ona da tamam.
akustik hali de hoş olabilen şarkı.

http://www.youtube.com/watch?v=DwcYXi4Fq04
akustik hali pek bir hoş olan rita ora şarkısı:*

http://www.youtube.com/watch?v=DwcYXi4Fq04
Rita Ora' nın, daha albüm çıkmadan köşeyi dönen şarkılarından.
resmi istatistik programının kısaltılmış yazımıdır.
resmi istatistik programı (rip), resmi istatistiklerin üretimine ve yayımına ilişkin temel ilkeler ile standartları belirlemek, ulusal ve uluslararası düzeyde ihtiyaç duyulan alanlarda güncel, güvenilir, zamanlı, şeffaf ve tarafsız veri üretilmesini sağlamak amacıyla 5429 sayılı türkiye istatistik kanununa dayanılarak beşer yıllık dönemler için hazırlanmaktadır. resmi istatistik programı 2007-2011 ile türkiye istatistik sisteminde programlı döneme geçilmiştir. ikinci resmi istatistik programı 2012-2016 yıllarını kapsamaktadır.
ana dili ingilizce olmayan insanlar arasında kullanıldığında sadece anlamsız olmayıp, buram buram şahsiyetsizlik, sırıl sıklam özentilik kokan klişe. insan bir şey söylediğinde durup düşünür değil mi, ben bunu ne maksatla söyledim diye. r.i.p diyenler bunu hiç mi akıllarına getirmezler, yani ne alaka diye? bir türk ölüyor diğeri ardından rest in peace diyor . hayret bir şey.
türkçeye ruhuna fatiha diye çevrilebilir.
(bkz: Requiescat in pace)
bilgisayar oyunlarındaki oyuna etki etmeyecek yerlerin çıkarılarak oyunun müthiş derecede sıkıştırılmasıdır (ara videolar vs.) hiçbir şey çıkarmadan yapılan riplemeler de vardır ve bunlar da gayet iyi derecede sıkıştırılmış oyunlardır.
Filmlerin Dvdlerinin küçültülmüş hali. Örneğin orjinali 5gb olan bir filmin ripli halini 700 mb ye indirebilirsiniz. Bir de bunu yapan kişiler ve guruplar var tabi. En meşhuru olması hasebi ile axxo yu burada anmak isterim. Türkler de ufak ufak kendini geliştirmeye başlamış tabi, bekleyelim görelim.

axxo için edit: ulan nolmuş bu adama rip nedir unutmuş sanki. Son ripleri berbat. Öldü, onun adını başkası kullanıyor dedikodularına inanmaya başladım.

edit2: sadece filmlerin değil oyunlarında ripi yapılıyor efendim. sonra tepkiler alıyoruz bunları atlayınca.
(bkz: rust in peace)
Kıyıda çatlayan dalgaların denize geri dönüşü sırasında oluşan ve çok iyi yüzme bilenleri bile
denizin derinliklerine çeken, saatte 70 km hızla hareket ederek boğulmalara neden olan güçlü akıntı.
(bkz: rest in peace)
planet terror
death proof
ve bu sene bu vizyona girecek olan machete'nin çıkış yapacağı robert rodriguez'e ait şirket.

(bkz: Rodriguez International Pictures)
son zamanlar kaybedilen kişiler için facebookta açılan sayfalara yazılan yazıdır. niyeyse huzur içinde yat demekten daha gösterişli gelir insanlara. bir insanın kaybedilmesi olayında bile gösterişin bir şeklidir.
ks. raster image processor
(bkz: ctp)
(bkz: rest in pain)
rest in peace. (ing)rahat uyusun. yerel dilde allah rahmet eylesin*
(bkz: dvdrip)

edit: serbest çağrışım! ne eksiliyorsun kardeşim.
omerta forumlarında ölen oyuncu sevilen biri ise forum sayfasında yazılan kısaltmadır. tersi için;

(bkz: rih)
(bkz: rip hamilton)
rest in peace acılımı ile dalga konusu olan bir iletişim protokolü.
artık mazide kalmıstır. cok eski bir protokoldür. daha gelişmişi vardır.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar