bugün

tarihin talihli bir cilvesi midir nedir artık bilmem, 12 eylül de 12 eylül e hayır demek için evet hazırlıklarına başladık. bizler 12 eylül' ün apolitik olarak adlandırılan kuşağıyız(!) çevrem ve kendim adıma bu ithamı hiçbir zaman kabul etmedim; zira ziyadesi ile politik gündem ile meşgulüz. geçmişe dönüp baktığımda terörize olmuş ideolojik kamplaşmaların arasında lanet olası bir 12 eylül sayfası duruyor karşımda ve kim bu vesayetçi, katı ve son derece ilkel anayasal düzenini revize etme çabasında olacaksa "makul" şartlarda destek vereceğiz. görünen o ki türkiye' nin aydın ve ihtiyatlı çevreleride aynı refleksi gösteriyor.

bir yanda chp, son dönem cancişi mhp ve yine tarihin bir cilvesi olarak bdp bir de müzmin ulusalcı/milliyetç
(!) zevat ile avanesi; öteki tarafta bbp, saadet partisi, ak parti ve birçok sivil toplum kuruluşu.

hayır diyenlerin elinde tek argüman mevcut, neden hayır sorusunun yanıtı şu:

-çünkü ak parti var.

+ok.

yetmez ama evet ulan!
birçok sebep için (bkz: 12 eylül ile hesaplaşma palavrası)
neye evet neye hayır diyeceğimizi hala bilemediğimiz için hayır.
(bkz: götümüze girebilir)
12 eylül 1980 deki askeri darbeye neden hayır denildi ise 12 eylül 2010 daki sivil darbeye de aynı nedenle hayır denilmektedir. insanca yaşamak için
cumhuriyeti sevmek ve en kritik mevkilere yobazların dolmasını engellemek.
sivil bir anayasa olmasıdır. şöyle başımızda bir cunta olaydı, askeri güç zoru ile yapılaydı iyiydi. o zaman koşa koşa gider evet derdim.
artık örümcek ağı bağlamış ucube statüko zihniyeti referanduma hayır demek için tek nedendir.
vatan aşkıdır.
türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak .
düşünüyor olduğumuzu somut biçimde kanıtlamak. yapamayanlarında en azından düşünüyor gibi görünmeye çalışmaları kendi yararlarınadır.
yoktur. hiçbir sebep yoktur.

12 eylül ürünü bir anayasanın kısmi de olsa değişikliğe uğraması için neden evet denilmesin? aklınızı peynir ekmekle mi yediniz? özgürlük size fazla mı geliyor? sırf akp karşıtıyız diye mi hayır oyu vereceksiniz? hani sizin demokrasi aşkınız? öldü mü?
ayrı paketler olarak değil tek bir paket olarak oylanacak olması beni gerdiğinden ve neyin ne olduğu ile ilgili hiçbir fikrim olmaması, bunların hiçbirisinden anlamayacağım düşünülen biri yerine konmam.
bir sebebi olmamak.
halkı 12 eylül anayasası'nı değiştiricez diye kandırıp esas meseleyi gizleyen referandumdur.
esas mesele şudur ki t.c. nin şeklini değiştirmeye yönelik teklif bile edilemez hükmünü değiştirecek maddeyi serbest bırakmaktır.
akp işini bilmekte. diyarbakır'dakileri 12 eylül'le zayıf yerlerinden vurdu, akpci uyuşmuş beyinler zaten ne derlerse onu yapmakta. yazık bu millete. körsünüz.
ülkedeki yargı kurumlarının yapısının çözülmesine neden olmamak ve yargının akp ye hizmet eder duruma gelmesine engel olmak.
hayır da hayır vardır.
ülkesini hep türkiye cumhuriyeti olarak görmek istemek.
kenan evren'e darbeci zihniyetin askeri deyip çankaya'da krallar gibi ağırlamak ikilemi.
e tabi bunu gören bünyelerin mevcut olması durumu.
samimi olalım demi..
halkı bilgilendirmedikleri için hayır.. içeriğini bilmediğim hiç bir evrağa imza atmayacağım gibi içeriğini bilmediğim anayasa paketinede evet diyemem.
bunda muhalefet partilerinin de suçu var.. onlar niye hayır dediklerini halka açıklasınlar hükümette niye evet demek gerktiğini açıklasın halk karar versin..

yada unutun gitsin.. oylamadan bi gün önce ak parti millete kömür erzak vs. dağıtır olur biter..
tek nedeni ; "evet çıkarsa ak partiyi kapattırıp nasıl iktidara geçicez? darbecilerimizi nasıl kurtarıcaz? artık askerimiz darbe yapmaktan korkar hale gelmiştir olurmu öyle şey?" dir.
%30 hayır çıkacaktır , onuda chp-mhp-dtp kardeş kardeş bölüşürler.
-anayasa geçerse ordu bir daha istese darbe yapamayacak diye düşünen beyinsizlere karşı olmakta bir sebebtir.
-bu anayasa geçerse darbeci zihniyetin anayasını ortadan kaldırıdık ve artık özgürüz diye düşünen beyinsizlere karşı olmakta bir sebebtir.
65 yaşında emekli olmak istemiyorum,o yüzden HAYIR!
(bkz: sırf akp olduğu için hayır diyen genç insan)
"kenan evren ve zihniyeti" diyerek uzaktakine hareket çekerken 28 şubatçılara dokunmamak.
sorunlarımız politik değil, tekniktir.
(bkz: zeitgeist addendum)