bugün

bunun tek bir açıklaması olabilir.

Yalakalık.
evet diyen birtakım çevrelere ve neden evet dediklerine bir göz atalım.

ensar vakfı: yurtlarında kalan çocuklara daha özgürce cinsel tacizde bulunmak için evet diyorlar.

süleymancılar: yurtlarında yaktıkları çocuklar için kimse ses çıkarmasın diye evet diyorlar.

cübbeli ahmet ve avanesi: yanmayan kefen ve peygamber gösteren terlik satışlarının artması için evet diyorlar.

pkk'lı kürtler: yeniden kürt açılımı başlaması için evet diyorlar.

mehmet cengiz ve benzerleri: bu millet ile bu kez anal seks yapmak için evet diyorlar.

fetöcüler: "nasılsa yine kandırırız bunları" düşüncesiyle evet diyorlar.

faiz lobisi: ekonomik kriz çıksın da dolar 5 lira olsun beklentisiyle evet diyorlar.

kasap hayrullah: dünyanın en pahalı etini alıp satmaya devam etmek için evet diyor.

ev hanımı fidan: kocası işsiz kalıp evlere temizliğe gitmek için evet diyor.

köylü hasan: aşırı pahalı mazot yüzünden tarlasını süremeyip ithal tohum alamadığı için tarlasını ekemediği için evet diyor.

kamyoncu nimet; yavuz sultan selim köprüsünden geçmek zorunda kalıp normalden 90 km fazla yol yapmak hoşuna gittiği için evet diyor.

bankacı berna; her gün "bugün acaba kovulacak mıyım" heyecanını sürekli yaşamak için evet diyor.

serkan inci: bunun neden evet dediğini kimse bilmiyor...
adı sözde cumhuriyet olan fakat yönetim şekli halkın iradesine engel bi çeşit bürokrasi krallığı olan sistem değişeceği için evet diyorum. artık halk kimin yönetmesini istiyorsa bu ülkeyi o yönetecek, kimin yasa çıkarmasını istiyorsa onlar da yasa çıkaracak.

böylece yasamanın yürütme üzerindeki baskısı kaldırılacak mı? evet.

sürekli engellenme, kilitlenme üzerine kurulu hantal sistem değiştirilecek mi? evet.

sorumsuz cumhurbaşkanı artık sorumlu haline getirilecek mi? evet. (eskiden 367 milletvekiliyle cumhurbaşkanına soruşturma açılabilirken artık 360 milletvekili ile açılabilecek. ayrıca eski sistemde terör suçu hariç cumhurbaşkanı adam öldürse bile yargılanamıyordu dikkatinizi çekerim)

yönetimdeki çift başlılık giderilecek, gerçek manada kuvvetler ayrılığı gerçekleşmiş olacak mı? evet.

halk artık yürütmeyi direkt olarak seçebilecek. bunun nesini desteklemeyeceğim ki? şu anki sistemde yürütmeye seçilen parti bile anında hükümet kuramıyordu. yok koalisyon mu olacak yoksa tek parti hükümeti mi olacak vay efendim sonra meclisten güven oyu alabilecek mi, bakanlar gensorularla yerinden edilecek mi falan fıstık bu istikrarsızlıkların tamamı ortadan kalkıyor.

partizanlık yapmayıp amacı neye oy verdiğini gerçekten bilmek, anlamak olanlar için bir kez daha özet geçeyim;

yeni sistemde artık halk;
yasama için meclisi,
yürütme için de cumhurbaşkanını doğrudan seçebilecek. artık aracı falan olmayacağı için koalisyon denen saçmalık da haliyle tarih olacak.

eski sistemde ise halk;
yasama yapanları seçiyor yasama da kendi arasında yürütmeye karar veriyordu. yeni anayasa ile bu adaletsiz ve halk iradesini engelleyen sistemden kurtuluyoruz.

şahsen bu yeni anayasaya evet demek için bir değil birden çok daha fazla sebebim var lakin hayır diyenlerin henüz paranoya, yalan dolan haricinde adam gibi bir açıklama yaptığına şahit olmadım. yapamazlar çünkü eleştirebilecekleri bir şey olmadıklarını onlar da farkında. o yüzden sürekli evet diyenlere küfür edip linç etme çabasındalar. vay efendim tek adamlık da ülkeyi bölecekler de hebele hübele. hdp bile yeni anayasaya güçlü bir şekilde karşı çıkarken hala tayyip ülkeyi bölecek diyenler kesinlikle objektif değil ve içten içe bunlarla aynı tarafta olmanın huzursuzluğunu yaşıyorlar bence.

son olarak, sonuç ne olursa olsun ülkemiz için en hayırlısı en iyisi neyse o olur inşallah. fikir sahibi olmadan önce maddeleri okuyup anlamaya çalışmak gerek. aklınıza takılan bir şey varsa lütfen araştırın. daha çok süremiz var, ister evet ister hayır deyin ama neden dediğinizi iyi bilin.
valla bugün sordum bi tanesine "terör bitecek, ekonomi düzelecek" falan dedi. dur lan dedim bi şansımı deneyim anlatayım mevzuyu anlar belki. anlattım "bak tayyip hadi neyse alıştık artık ama bu adam ölümsüz değil yarın fetöcüsü gelir, pkksı gelir, ajanı gelir o zaman ne olacak" diye girdim mevzuya. "meclis indirir" dedi öyle biri gelirse. adamların daha gelecek kanundan haberi yok amk. anlattım başkanın yetkilerini falan anlamadı herif. yanlışın var öyle değil o diyor ama gerisini getiremiyor haliyle. işin sonunda "aga ben evet verecem oyumu cehapeye mi vereyim yani" dedi. referandumda evet vs cehape oylanacak sanki. "kafana göre" dedim işime baktım sonra. başkanlık hayırlı olsun şimdiden bence hazırlayın kendinizi. referandum gecesi sürpriz olmasın.
"kafa yormayın hayır diyenlere bakın yeter" diyen burhan kuzu bile ne denli bilgi sahibi ve donanımlı olduğunu açıklıyor aslında. beyni yok fikri var tayfası.

denetimsiz demokrasi olmaz. cumhurbaşkanının denetleme mekanizması diye birşey de yok mevcut sistemde. 400 mv. ile fesih yetkisi var. bu da zaten egemen olan çoğunluk demek olur. dolayısıyla sadece örnek olarak söylüyorum akp mv. tamamı ve muhalefetin %80 i istemediği sürece cumhurbaşkanı denetlenemeyecek. sözde demokratik denetim ama pratikte imkansız.

cumhurbaşkanı artık yaptığı işlerden de yargınalabilecekmiş. bu da demokrasi demekmiş. yani eskiden cumhurbaşkanlarının tamamı tecavüzcüydü, hırsızdı, karısını çoluğunu çocuğunu kesiyordu ama yargılanamıyordu, artık yargılanabilecek. ulan eskiden zaten cumhurbaşkanlığı makamı sembolikti, yürütmenin başı başbakandı. yolsuzluğu mevcut sistemde bile denetlenemez hale gelmişken artık iyice dokunulmaz hale geliyor. buna da kalkmış birileri demokrasi diyor.

hoş ben burda bütün maddeleri tek tek saysam yine de anlamayacaklar. zira beyni yok fikri var tayfası. sadece şunu söylemek lazım. dünyada amerika dışında başkanlık siteminin tek adam rejimine dönüşmediği ülke yoktur. amerikada başkan içeri girdiğinde herkes ayağa kalkar. yargı mensupları hariç. kuvvetler ayrılığı budur. buna rağmen amerikada bile başkanlık sistemi kusursuz değildir.
"Yasama yapanları seçiyor yasama da kendi arasında yürütmeye karar veriyordu. yeni anayasa ile bu adaletsiz ve halk iradesini engelleyen sistemden kurtuluyoruz." venus bella

Bu yanlis mi simdi? Yasamanin yurutmeyi secmesi?

her partinin aldigi oyla belli bir oranla olusturulan meclisin ( yani tum halkin fikirlerini kapsayan meclisin) yurutmeyi secmesi yanlis. Ama yuzde 51'le secilecek birinin tum halk adina yurutmeyi eline almasi dogru?

Burda cok temel bir yanlis var bende soylemesi.
Chp ile anılmamak için islamcı olup kafa kesmeye karar vermek.

iyice kafayı yediler. Siyah ve beyaz diye ayrılan doğrular var çok net ama insanlar hala tartışıyor. Chpsi hdpsi şusu busu kaldı sanki, hayatımız değişecek derdi analiz hala.

Evet demek de demokratik bir hak değildir bu arada. Yalamaktır, belli bir zümreye hizmet etmektir.
bir kere bence bu ekrana , sosyal medyaya çıkıp da evet propogandası yapanlar sözde evetçiler?!. iddia ediyorum o kişilerin yaptığı; toplumun baskıcı kesimine karşı strateji geliştirmek, miş gibi yapmak ve bu sayede de ak kanattan puan koparıp göz önünde olmanın sürekliliğini sağlayarak kaz gelecek yerden tavuğu esirgememek ve de güçlü olan tarafından tercih edilebilirliği sağlamak.. gerçekten , kalben evet diyenlerin de çoğunluğu siyasi görüştendir muhtemelen.
onlarda bilmiyor. Çok zorlamayın kardeşlerimizi.
Kocam evet oyu atacakmış bende bu sefer kocama uyup evet oyu atacağım. ailecek evet atıyoruz severek izliyoruz ailecek. olsun biz düşünmüyoruz çünkü görmüyoruz bilmiyorum bakalım. bahçeli ağabeyimiz evet atacağım diyor bizde bahçeli severek takip ediyoruz. güçlü bir türkiya için ben de evet diyorum. Ayrıca reise canımız da feda bizim. (bkz: swh). hem pardon size ne ki oy benim oyum sanane ki.
güzel günleri rüyalarında göreceklerdir .