bugün

Dusan Kovacevic'in kendi yazdigi ve daha sonra sinema icin de uyarlanan tiyatro oyunu.

Devlet tiyatrolari bunyesinde bu sene isil kasapoglu yonetiminde bulent emin yarar,yetkin dikinciler ve gulen cehreli tarafindan sergilenecekmis.

(bkz: heyecanla bekliyoruz)
bülent emin yarar ve yetkin dikinciler'in sahnede tek perdelik 90 dakika süren enfes bir resital sunduğu bu sene devlet tiyatrolarının galasını yaptığı belki de en güzel oyun veya ben kod adı kongo dan sonra profesyonel'e gittiğim için bana öyle geldi.... ama yetkin dikinciler'i tiyatro sahnesinde izlemek apayrı bir keyifti bunu belirtmezsem çatlarım... bülent emin yararı yazmadım ilk olarak yanlış anlaşılmasın kendisi bu sahnelerde pek çok kez efsane olmuştur o yüzden bu muhteşemlik onun için sıradanlığa dönüşmüştür tahminimce.

--spoiler--
"bundan sonra her zaman sabah, akşam demeden akşam selamı verelim, gün gerçekten gündüz olana kadar!"
--spoiler--
yetkin dikinciler gibi usta isimlerin, sahnede ne kadar sempatik durduklarını bir kez daha gördüğümüz, 2010 devlet tiyatrosu oyunu.

oyundan dikkatimi çeken bir söz; yaptığın şey kötüyse köyden getirdin, iyiyse şehirden kendine kattın. Yok yaa!
şinasi sahnesi'nde kpss çalışan altı öğretmen adayı olarak izlemeye gittiğimiz, izlerken büyük keyif aldığımız, çok ince espriler barındıran yetkin dikinciler ve bülent emin yarar'ın muhteşem bir performans sergilediği tiyatrosever bünyelerin mutlaka izlemesi gereken oyun. yetkin dikinciler gerçekten harikaydı.
bir işten kazanç ve geçim temin eden.
o işi en üst düzeyde yapan nitelikli kişi.
uğraşısının tüm püf noktalarını ve inceliklerini bilen insan.
performansı ile bülent emin yarar'ın kendine hayran bıraktığı oyundur. tabii Yetkin Dikinciler'i de unutmamalı...
işin erbabı olmuş kişilerdir.
fatih erdemci'nin 1999 yılında çıkarttığı yaşamak zor isimli albümünden muhteşem sözlere sahip harika bir şarkı. bana göre fatih erdemci'nin suçum değil ve ben ölmeden önce şarkılarından daha çok tanınmasını sağlaması gerekirdi.

ayrıca (bkz: kompetan)
bülent emin yarar ve yetkin dikinciler'e bir kez daha hayran bırakan * * * * * muhteşem oyun.üstelik araya kattıkları doğaçlamalar da ayrı bir zevk veriyor. kurgu harika metin harika. haftalar öncesinden bilet bulmak için verdiğiniz savaşa sonuna kadar değdiği gibi tadı da damağınızda kalıyor.
duşan kovaceviç'in yazdığı tiyatro oyunu. şu an devlet tiyatroların da sergilenmektedir. bilet bulmak zor olabilir erken davranılmalıdır. oyun yugoslavya'nın son zamanlarında ki bir yazarın gizli polis ile olan bağını anlatmaktadır.
02.04.2011 saat 20:00 gösterimin de bülent emin yarar (bence) oscarlık performans sergilemiştir.

oyun genel anlamda mükemmeldir ancak yetkin dikinciler'in karakterin de ki anlatıcı kısımları zorlama olmuş ve sürekli oyundan kopma sebebi olmuştur.

izlenmelidir.
istanbul devlet tiyatrosunun dün akşam eskişehir'de sahnelediği oyun. Bülent Emin Yarar'a ve Yetkin Dikinciler'e bir kez daha hayran bırakmıştır. oyunun sahip olduğu evrensel metin, her çağda ve her iktidar için kurulabilecek cümleleriyle seyirciden "güncel" reaksiyonlar almıştır. aralıksız doksan dakika muhteşem, kesintisiz bir performans sergilediler. bol alkış...
bülent emin yarar' ın oyunculuk dersi verdiği oyun. istanbul devlet tiaytrosunda oynamaktadır. gidip izlenmesi gerekir.
bülent emin yarar ve yetkin dikinciler'in adeta sahnede devleştikleri başarılı oyun.
illa olumsuz bir şeyler denecekse; metin - hikaye daha derin olabilirdi. alt metinler de zayıf.
ama oyunculuk her şeyi kapatıyor.
ilk sahnelendigi sezon kucuk sahne'de yetkin dikinciler'in agzindaki bir bardak dolusu suyu ustume puskurttugu oyun. sonra oyunu durdurup "afedersiniz, birsey var mi?" demisti, "boguluyordum" demem uzerine butun salon dakikalarca gulmustuk. sicak insan kendisi vessalam.
ne yaparsan yap yaptığın işe ruhunu katarak yapmaktır. Ruh ve deneyim, tecrübe varsa profesyonellik vardır. Ruh yoksa yaptığın işte çok iyi olduğun söylenemez.
bülent emir yarar'ın enfes bir performans sergilediği oyundur.

--spoiler--
bundan sonra;
her zaman sabah, akşam demeden
akşam selamı verelim, gün gerçekten gündüz olana kadar...

--spoiler--
2 yil once izledigimde daha ciddiudi oyun. dun izledigimde ise fark ettim ki yonetmen seyirciyi oyuna katma cabasi icine girmis. ondekilere atilan paslar,onlardan beklenen cevaplar vs. ama olmamis lisede yapilan skeclerin tadi vardi dunku oyunda. tamam interaktiflik belki oyuna bir canlilik getiriyor ama seyirci de kendine atilan pasi her seferinde ayni aekilde degerlendiriyor. iki-uç ten fazlasi bayagilastiriyor.
iktidar'a göndermeler yapan tiyatro oyunudur. günümüz türkiye'sini güzel bir şekilde betimlemektedir. anlayana... tabii ağırlıklı olarak hükümet'e yüklenilmiyor oyunda, sonlarına doğru gerçekleri gün yüzüne çıkartıyorlar. onun dışında komedi ağırlıklı bir oyun.

rize'de dakikalarca ayakta alkışlandılar.
devlet tiyatrolarının izledikçe izleten, bileti bekledikçe sabırsızlık dolduran, yer bulunamayan oyunu. bir kere hüzünlenince devamında gülemiyor insan. gülerken ağlamak, gülmeye ağlamak ile dolu duygular barındıran oyun.
2 yıldır bilet aradığım ancak bir türlü izleme şerfine erişemediğim oyun. hep kapalı gişe hep kapalı gişe...
bileti olup gidemeyecek falan varsa sevindiriversin şu garibi.
uzun zaman sonunda iki kişilik bileti aldığım oyun.

bilet alma taktiği basit;
h.içi bir gün ya da cumartesi günü sabah saat 7-8 gibi sıraya gireceksiniz

mümkünse avm gişesi olmasın*
eğer, diğer***vs. kapalı gişe oyunun satışa çıkma tarihi aynı güne geliyorsa bilet almanız çok zor olur sadece alacağınız günün bileti satışa çıkacağı zaman sıraya girin saşınız artar.

internetten almayı düşünmeyin zaten kapalı gişe...

özellikle bir delinin hatıra defteri'ne bilet arıyorsanız sıraya girme saatinizi 10 saat geri çekin...
Patronların ya da yöneticilerin elemanlarına karşı sıkıştığı zaman kullanıp kendilerini kurtardıları kelimedir.
- bir arkadaşımın düğünü var ve benim orada olmam lazım.
+ bizim o gün çok önemli bir toplantımız var.
- toplantı bensiz de olabilir. X var y var. Onlar da aynı işi yapabilirler. Gerçekten benim için çok önemli yoksa bu kadar ısrar etmezdim.

(yönetici ne desem kurtarırım da elemana izin vermem diye düşünür)

+ biraz profesyonel ol canım. iş yapıyoruz burada. Bu çok daha önemli bir konu. izin veremem. Toplantıya geliyorsun.
sırp yazar duşan kovaçeviçin yazmış olduğu, istanbul dt sanatçıları yetkin dikinciler ve bülent emin yarar tarafından oynanan tiyatro oyunudur. 2 yıl önce ankaraya turneye geldiklerinde izlediğim ve müthiş bulduğum oyundur. o zamandan beri tekrar gelsinler diye bekliyorum. 1 saat 45 dk boyunca sahneye kitlenip izliyorsunuz oyunu hiç sıkılmadan. tiyatro sevmiyorum diyen kişilerin fikirlerini bile değiştirir bu oyun.
Devlet tiyatroların da oynan izlemeye değer oyundur. Yetkin dikincilerin performansı harikadır.
ilk denememde bilet aldığım oyun. saat 10.10 da satışa çıktı. ekran açıldığında ön sıralar dolmuştu zaten. ortalardan 2 bilet kaptım genede. çok mutluyum lan sözlük * tanım: kimilerinin yetkin dikincileri, kimilerinin bülent emin yararı çokça övdüğü oyun.