bugün

bir işi kazanç sağlamak amacıyla yapan, amatör karşıtı.
Ünlü Sırp tiyatro yazarı Dusan Kovacevic'in 1990 yılında yazmış olduğu ve kendisine ait en bilinen, çokça dile çevrilen ve istanbul devlet tiyatrosunun da yıllardır sergilediği efsane oyunu. Ayrıca 2003 yılında filmi de çekilmiştir.

--spoiler--
Otuz yıl hizmetlerinde çalışmış biri olarak diyorum ki, onlar "ama" sözcüğünü bilmezler. "Ya öyle, ya böyle"den ötesine akılları ermez. Ya, onlara karşı olduğunu sanarak onlardansın; ya da sahiden onlara karşısın, yani hiçbir yerdesin, kısacası yoksun.
--spoiler--

--spoiler--
Gönderdiğin ilaçlar elime geçti. Ama doğrusunu istersen, sevgili oğlum Teya, uzun süredir hiçbir ilaç kullanmıyorum. Senin gittiğin sabah hastalanmıştım; bu hastalığın ilacı yok. Belki kendi elinle getirirsin diye, ilaç istemiştim senden. Mektuplarımla bir çift eldiveni, sana, babanın Polis Okulundan arkadaşı Luka aracılığıyla gönderiyorum. Sevgili oğlum, son zamanlarda gözlerim çok zayıfladı; mektup yazarsan, elden getir ki, bana okuyasın. Seni seven annen
--spoiler--

--spoiler--
Luka: Yaşamla hesaplaştım Teya. Zincirimi bile geri verdim ki, kimse kimseyi ormana götürmesin.
BEN: Yine mi şu köpek öyküsü!
LUKA: Hayır, başka bir şey söylemek istemiştim. Beni zorladıklarından daha çok kötülük etmedim kimseye.
--spoiler--

--spoiler--
Ben taksi şoförlüğü yapacağım yerde, benim şoförüm olmalıydı değil mi, sana kalırsa? Dayının sık sık yinelediği bir söz vardı, hatırlar mısın? "Gündüze özgü bütün selamlaşmaları gündemden kaldıralım. Gün ortasında bile gece selamı verelim. Gün doğumu bizi aydınlatana kadar, böyle davranmakta direnelim".
--spoiler--
le professional.
https://www.youtube.com/watch?v=xShxZ3lVjmo
21 ocak 2010 dan beri oynanan tiyatro oyunu. Kapalı gişe oynuyor. Biletler satışa çıkar çıkmaz tükeniyor.
yil 2019, hala bilet alamadim. boyle vaziyetin icine sicayim. Nineler, dedeler, bir izin verin de biz de izleyelim amk ya. ya da su oyunu zamlayin kardesim ya, 2 ekmek parasina oyun yapiyorsunuz, insanlar on defa on bes defa gidiyor, biz daha bir defa goremedik oyunu.
muthis oyun ancak tek perde olmasi ve son kisimda temponun da dusmesi nedeniyle son yarim saat bir miktar yorgunluk oluyor. biraz da nobet ertesi gitmenin etkisi ile olsa gerek martha nin neden veda ettigini anlayamadim, izleyenler yesillendirirse sevinirim.
yil 2018 oldu, ve ben hala bu oyuna bilet alamadim. daha dogrusu bir kere alabildim, o da nobetime denk geldi bir sekilde ve baska birine vermek durumunda kaldim. bele vaziyetin içine soxum. gerekirse biraz pahali fiyata satilsin lutfen su oyun ya. defalarca izleyen yaslilar sabah sporuna cikmisken giselere gidip gidip bilet alip yine izliyorlar. calisan adamlariz, isi gucu nasil birakip da giseden bilet almaya gidelim sabahin korunde. oyunu izlemek icin emekli olmayi bekliyoruz, saka gibi.
Sosyal medyada hakkında yazılan onca yorumu okumamış olsaydım çok daha fazla tatmin olabilirdim. Oyun hakkında beklentilerimi çok yüksek tutmuşum. Oyundan ziyade oyunculuklara hayran kaldım. Bülent Emin Yarar resmen yaşıyordu. Mimikler, ses tonu, herşeyiyle mükemmeldi.
Yetkin Dikinciler ve Bülent Emin Yarar'ın mükemmel bir performans sergilediği oyun.
Gerek güncelliği gerekse evrenselliği ile bin yıllık meselelere acayip bir oyunculuk ile yaklaşan bu ikili harika bir iş çıkartıyor. izleyin.
Yaptığı işte uzman olan kişi. Profosyonel denilince para hususu işin içine girer. Para kazanma olayı mevcut değilse, profosyonellik söz konusu olamaz.
25.03.2017 tarihinde Kültür Üniversitesi 15.00'da oynanacak oyun için iki kişilik biletim var ancak oyuna gidemeyeceğim, ilgilenenler iletişime geçebilir.
bin defa da izleseniz her defasında dudaklarınızda yetim bir tebessüm bırakacak ve hep bir şeyleri yitirdiginiz o andaki çaresizliği size en güzel miras olarak sunacak naif, umut ettirici oyun. tanımlamalar az bir gün kendinize bir iyilik yapın ve şayet bulabilirseniz bu oyuna iki bilet alın birini hiç tanımadığınız birine hediye edin.
bir işte uzmanlaşmış ve o işi para kazanmak amacıyla yapan zat-ı muhteremdir o efendim. amatör kelimesinin tam zıddıdır.
1200 küsür yıllık türk edebiyatında neden böylesı yazılmamıştır dedirten oyun.
2 saat tek perdelik basyapit tiyatro oyunu. Bülent emin yarar ve yetkin dikincilerin efsane performansı sayesinde bir kahkaka bir hüzün, zamanin nasil gectigini anlamadan izledim.
ilk denememde bilet aldığım oyun. saat 10.10 da satışa çıktı. ekran açıldığında ön sıralar dolmuştu zaten. ortalardan 2 bilet kaptım genede. çok mutluyum lan sözlük * tanım: kimilerinin yetkin dikincileri, kimilerinin bülent emin yararı çokça övdüğü oyun.
Devlet tiyatroların da oynan izlemeye değer oyundur. Yetkin dikincilerin performansı harikadır.
sırp yazar duşan kovaçeviçin yazmış olduğu, istanbul dt sanatçıları yetkin dikinciler ve bülent emin yarar tarafından oynanan tiyatro oyunudur. 2 yıl önce ankaraya turneye geldiklerinde izlediğim ve müthiş bulduğum oyundur. o zamandan beri tekrar gelsinler diye bekliyorum. 1 saat 45 dk boyunca sahneye kitlenip izliyorsunuz oyunu hiç sıkılmadan. tiyatro sevmiyorum diyen kişilerin fikirlerini bile değiştirir bu oyun.
Patronların ya da yöneticilerin elemanlarına karşı sıkıştığı zaman kullanıp kendilerini kurtardıları kelimedir.
- bir arkadaşımın düğünü var ve benim orada olmam lazım.
+ bizim o gün çok önemli bir toplantımız var.
- toplantı bensiz de olabilir. X var y var. Onlar da aynı işi yapabilirler. Gerçekten benim için çok önemli yoksa bu kadar ısrar etmezdim.

(yönetici ne desem kurtarırım da elemana izin vermem diye düşünür)

+ biraz profesyonel ol canım. iş yapıyoruz burada. Bu çok daha önemli bir konu. izin veremem. Toplantıya geliyorsun.
uzun zaman sonunda iki kişilik bileti aldığım oyun.

bilet alma taktiği basit;
h.içi bir gün ya da cumartesi günü sabah saat 7-8 gibi sıraya gireceksiniz

mümkünse avm gişesi olmasın*
eğer, diğer***vs. kapalı gişe oyunun satışa çıkma tarihi aynı güne geliyorsa bilet almanız çok zor olur sadece alacağınız günün bileti satışa çıkacağı zaman sıraya girin saşınız artar.

internetten almayı düşünmeyin zaten kapalı gişe...

özellikle bir delinin hatıra defteri'ne bilet arıyorsanız sıraya girme saatinizi 10 saat geri çekin...
2 yıldır bilet aradığım ancak bir türlü izleme şerfine erişemediğim oyun. hep kapalı gişe hep kapalı gişe...
bileti olup gidemeyecek falan varsa sevindiriversin şu garibi.
devlet tiyatrolarının izledikçe izleten, bileti bekledikçe sabırsızlık dolduran, yer bulunamayan oyunu. bir kere hüzünlenince devamında gülemiyor insan. gülerken ağlamak, gülmeye ağlamak ile dolu duygular barındıran oyun.
iktidar'a göndermeler yapan tiyatro oyunudur. günümüz türkiye'sini güzel bir şekilde betimlemektedir. anlayana... tabii ağırlıklı olarak hükümet'e yüklenilmiyor oyunda, sonlarına doğru gerçekleri gün yüzüne çıkartıyorlar. onun dışında komedi ağırlıklı bir oyun.

rize'de dakikalarca ayakta alkışlandılar.
2 yil once izledigimde daha ciddiudi oyun. dun izledigimde ise fark ettim ki yonetmen seyirciyi oyuna katma cabasi icine girmis. ondekilere atilan paslar,onlardan beklenen cevaplar vs. ama olmamis lisede yapilan skeclerin tadi vardi dunku oyunda. tamam interaktiflik belki oyuna bir canlilik getiriyor ama seyirci de kendine atilan pasi her seferinde ayni aekilde degerlendiriyor. iki-uç ten fazlasi bayagilastiriyor.
bülent emir yarar'ın enfes bir performans sergilediği oyundur.

--spoiler--
bundan sonra;
her zaman sabah, akşam demeden
akşam selamı verelim, gün gerçekten gündüz olana kadar...

--spoiler--