bugün

avanak avni karakterinin yaratıcısı, adı geçince bile ceket iliklenen mizah ustası.
Tanrı çocukları, sarhoşları ve mizahçıları korur sözünün sahibi.
26 temmuz 2004'te 68 yaşında hayatını kaybetmiştir.
huysuz ihtiyar*
tekin aral'ın kardeşidir.
ülkemizdeki ilk mizahçılardan lemandaki bi çok karikatüristin hocasıdır...sonsuzluğa göçmeden önce tüyapda kendisini yakından görmüştüm, hayat dolu neşeli güleç yüzlü bi insandı...
cihangir parki'na heykeli dikilen adam.
gırgır ile bir mizah dergisinin ulaşabileceği zirveyi yaşamış olan,günümüzde tanınmış bir çok mizah ustasını yetiştiren,''bir mesele ve ekmek sahibi yapan'' gereksiz tarama düşmanı büyük usta.
(bkz: avanak avni)
"mizahın en büyük üstünlüğü, insanı güldürerek gerçeğe çağırmasıdır."
sözünü söylemiş mizah ustası. bir dönem pandomimde yapmıştır.
"Geldim, gidiyorum. Ko götüne rahvan gitsin"
Oğuz Aral
yakin zaman da anisina dikilen heykelin bir iki manyak tarafindan yakilmaya calisilmis, heykelin bacak kisimlari oldukca hasar gormustur.
bahadır baruter ve 3 profesyonel heykeltraş tarafından yapılan heykel, polyesterden yapılmıştır. polyesterin içerisi demir kafesle desteklenmiş, aynı zamanda heykel içi sağlamlık için çimento ile doldurulmuştur. heykelin kaidesinde traverten denilen bir mermer türü kullanılmıştır.

polyester yanıcı bir madde olduğundan (tahmin edilen üzre) bir kaç şarhoş tarafından üzerine yanıcı madde dökülerek ateşe verilmiştir. heykel bacaklarından yuları doğru tutuşturulmuş, orta derecede bir hasar almıştır. daha sonra bahadır baruter heykeli tekrar düzelteceğini belirtmiştir.
Bugün andım kendisini. Köreltilmiş karikatüristliğimin sonucu olarak nevrotik bir karaktere sahip olmamın müsebbibidir kendisi. Mükemmel bir dünyanın anahtarını verdi genç yeteneklere. iyi adamdı, çok insana çok şey aşıladı. Kimi normalden çok çok mutlu oldu, kimi normalden çok çok üzgün. Gırgır'la kendisi de sırasıyla bunları yaşadı. Umarım dünyaya onun gibilerden daha çok gelir.
aramızdan ayrılması büyük boşluk yaratmış kişiler içinde, bugün ölüm yıldönümü olan dopdolu insan. rahmet ve saygıyla anıyoruz.
mizahın ağababası karikatürist.vefatıyla birlikte mizah dergilerinin ihtişamlı günleri mazide kalmış, mizah dünyasında bölünmeler başgöstermiştir.
karikatüristlerin üstadı. büyük adam. saygıyla anılacak kişi.
ölüm yıldönümü nedeniyle, bir kez daha saygı ve rahmetle andığımız karikatür sanatçısı. rahatsızlığı sırasında; gazetelerin, büyük puntolarla yer vermediği, kargacık burgacık yazılarla geçiştirdiği büyük isim. ölümü, biraz daha dikkat çekici şekilde yansıdı basına ama, onun için de, haber bültenlerinde 45 dakika ayrılmalıydı.
bir kaç gün önce cihangir parkı'ndaki heykeli ikinci saldırıya uğrayan rahmetli usta karikatürist.

daha önceki saldırıda yakılan heykel onarılmıştı ancak bu sefer şehir magandaları tarafından heykel yıkılmış, parçalanmış...

önceki saldırıda heykeli yakan saldırgan "özgürlük için yaptım" demişti. yakalanmıştı zanlı. ne özgürlüğüyse artık?

şimdiki olay ise daga garip, parkın yıkılıp otopark yapılacağı söylentisi ve belediyenin desteği akıllara otopark mafyasını getiriyor... haydi peşkeş. buyurun afiyetle yiyin.
karikatür sanatçısı. Türk mizahının kilometre taşlarından biridir.
geçtiğimiz günlerde ölüm yıldönümü olan ve yıldönümünü unuttuğum için kendimden utandığım karikatüristtir. Avanak avni hala ağlıyor üstadım.
heykeline sahip çıkamadığımız, ancak kendisinin önünde sonsuza dek saygıyla eğileceğimiz büyük usta. ' verilen emek karşılığını bulur ' sözünü gerçek hayatta bizlere yaşatabilmiş nadir insanlardan biridir.
1936 - 2008 arası yaşamış Gırgır dergisinin kurucusu ve Avanak Avni tiplemesinin yaratıcısı olan, ayrıca Hayk Mammer, Köstebek Hüsnü, Utanmaz Adam ve Vites Mahmut gibi tiplemeleriyle de tanınan karikatürist.
"Tanrı çocukları, sarhoşları ve mizahçıları korur" demis usta.
usta, abi, baba, amca, dayı yani bizden biridir; mizahçıdır. kendi haliyle komiktir. değişime ihtiyaç duymamıştır; o'nu unutulmayan yapanda budur belki. saygıyla anıyoruz..
uludağ sözlükte adına 2. sayfa bile entry girilmemesi beni çok üzmüştür.
o zamanlar fırat yoktu. avanak avninin yaptıklarına kah gülüyorduk kah üzülüyorduk. rahmetli oğuz aral sensiz yetim kaldı avni.