bugün

Oğuz Aral'ın, ofis-boy olarak çalışan Rıza Külegeç adlı bir çocuktan esinlenerek yarattığı,gırgır dergisinde hayat bulan,konuşma bozukluğu ile dikkat çeken tiplemesidir.''dıgıl dıgıl'',''gı'' ve ''bıgı'' avni'nin en çok sevilen replikleridir.
yayınlandığı dönemde büyük ilgi gören, eli sürekli şortunun içinde olan, bu özelliği ile al bundy'ye bir nevi fikir babalığı yapmış, oğuz aral'ın efsane tiplemesi. bir dönem o kadar tutulmuştu ki, hemen her buzdolabının kapağında mıknatıslı avni süsleri bulunmaktaydı..
karikatürün en baba insanlarındn biri olan OĞUZ ARAL'ın unutulmaz karakteri.
küçükken hafta sonları bütün ailenin hurriyet alma sebebiydi. zamanında çıkardığı gırır gazetesinin ağır taşıydı. onun sayesinde gırgır haftada 500.000 traja kadar yükselmiştir ve dünyanın en çok satan mizah dergilerinden biri olmuştur..oğuz aral'ı taşıyan cenaze arabasında hem ağlayarak hem de el sallayarak karikatürize edilmiş ve arabanın arkasına konmuştur.
Rahmetli Oğuz Aral'ın müthiş karakteri. Yurtdışında bazı solcu grupların da simgesidir. Yurtdışındaki eşdeğer ve konuşabileni Bart Simpson'dur. Aslında hepimiz Avanak Avni'yiz.
artık yeni ve yaşayan bir efsane için

(bkz: fırat)
niye bu kadar az entry girildiğine şaşırdığım oğuz aral'ın şirin mi şirin çizgi karakteri.

(bkz: dıgıl dıgıl)
rahmetli mizah ustası oğuz aral'ın meşhur ve komik karakteri. özellikle mahalleden belalısı olan dilaver'le ve mahallenin manavıyla maceraları yarar.
şimdilerde fırat neyse zamanında bu oydu. *
http://static.alkislarlay.../41912_20101206152058.jpg *
üstelik bi de r'leri 'v' olarak okuyan bi kız arkadaşı vardı bunun. ona ayrıca hastayım;

http://img704.imageshack.us/img704/11/63845970.jpg
oğuz aral'ı tanımamı sağlayan karikatür. basittir ama aynı zamanda ince bir espri anlayışı ve zekası vardır.
daha 7 yaşındayken okurdum. o kadar sever, o kadar gülerdim ki. oğuz aral vefat ettiğinde dedem vefat etmiş kadar üzüldüm.
doğrusu avni dir. kendisi büyüyünce avanak avni adlı tip olacaktır. her nedense bu küçük çocuk kendisinin büyük hali olan avanak avni karakteri ile karıştırılır. bunun muhtemel sebebi oğuz aral önce avanak avni tipini daha sonra ise avni tipini çizmiş. çocuğun adıda öyle kalmış.
bir diğer muhtemel sebebi de avanak ile avni kelimeleri arasındaki ses benzeşmesi.

avanak avni ;
görsel

avni;
görsel
oğuz aral'ın yarattığı bir karikatür karakteridir. Kepçe kulaklı, başında 3 tel saç olan bir çocuk karakterdir. Sevimlidir ve dişlektir.
fırat ekşi sözlük yazarıdır.
avanak avni ise inci sözlük yazarı.
Yeni nesile emsal olan sari fona beyaz ve siyah cizimden olan efsane karikatur serisi.
http://galeri.uludagsozlu...om/r/deve-dilaver-359368/
kendisini dövene, elindeki gazoz kapaklarına göz dikene dil çıkaran, her boka 'guu' diyebilen, sözde Avanak, özde taş gibi bir adamdır.
çocukluğumuzun büyümeyen kahramanıdır.
rahmetli oğuz aralın gırgırda çizdiği sonra adına dergi çıkan kahramanı.
kolay kandırılan saf temöiz bir kişidir kendisi. (lan gerçek hayattaki kolay kandırılan hiç kimseye benzetmedim başımı belaya sokmayın).
ne güzel çizgilerdi. gırgır aldığımız günleri hatırladım. her hafta iple çekerdik yeni sayısını.bir zamanlar karikatür dergilerini okumak ayrı bir zevkti. avanak avni ise gırgırın vageçilmez karakteriydi. o dişlek,muzip haliyle mizah duygumuza neler katmadı. hastasıydık o derece.