bugün

az önce seri şekilde oylama yaparken karşılaşılan kuraldır.

(bkz: evet o benim)*
sinsice düşüncelere sahipleri şok edecek kuraldır..
(bi de bu var bkzı: entry girerken 20 saniye kurali)
deneme tahtası olarak benim entryleri kullanabileceginiz yeni olusum.
farklı entrye verince çıkmayan sorunsaldır.
sözlüğümüzde yeni peyda olmuş cümlelerden biri. aynı bi dakka gibi.

efendim, ne oluyor, oylama yaparken ibneleşmeyin, seriye bağlamayın diye böyle bir kural getirilmiş. e güzel, oylama aparatının ırzına da geçmemek lazım tabi. ama gel gör ki, bu meret cümle, oylama yapmadan da çıkıyor insanın karşısına. nasıl mı? basit;

oylama yapmaya çalışırken, daha doğrusu yapamazken, yani sürekli bi dakka cümlesinin tacizine maruz kalırken ve bir türlü beklediğiniz "oylamanız kaydedildi" yazısını göremediğiniz hallerde, insan kendi kendine "bari diğer entry'ye geçiyim, nasılsa oylama yapmadığım için 10 sn kuralı da yoktur" diyor. ama insanoğlunun en büyük yanılgısı da bu işte. herşeyi bildiğini sanıyor. oysa beşer şaşar. çıkıyor bu cümle ısrarla insanın karşısına tabi.

kurtulamıyor insan bu cümleden, mümkün değil. *
(bkz: bana tuncay özkan lık yaptirmayin)*
an itibariyle denememe rağmen, yeni oylama sisteminde olmayan kuraldır. sözlük yazarlarının oylamak istedikleri entry' leri seri bir biçimde oylamak için mesajlarınızı beklemekteyim. *
hızını alamayan yazarlara uygulanan kota.
seri halde verilen eksi oylarda i$leyen uygulamadır. $öyleki, * herhangi bir anket ba$lığına girilmi$ entry' lere seri biçimde eksi oy verirken beklersiniz. fakat, örneğin, beğendiğiniz bir dü$ünce üstüne açılmı$ bir ba$lık ve bu ba$lığı destekleyen entry' lere seri biçimde artı oy verirsiniz, beklemezsiniz.
mesaj gonderirken 10 saniye kurali ndan sonra önümüze konulan başka bir engeldir. gönül ister ki okuduğumuz hızla oylama yapalım ama gel gör ki makus talihimiz bizi burada da bırakmamakta ve yazarları oylama yapmaktan soğutmaktadır.

zall bir el at kuzum şu işe...
seri eksi oy veren ibnenin en sevmediği kuraldır.
sozluk yazarlarinin kronometreli saatle dolasmalarina yol acan olay.
ibnelere, "seri oylama koçum, az soluklan. en azından iki oy arasında 10 sn dinlen" diyen kuraldır.
$ukela verirken çalışmayan kaide. zira sadece "kötü" oylama yaparken, her iki oylama arasına 10'ar saniyelik ket vuruluyor. ve fakat fütursuzca $ukela verilebiliyor, çok da zevkli oluyor lan. $ukela! $ukela! $ukela! ...
an itibari ile fark ettiğim üzre kalkan kuraldır. hepimize hayırlı ve uğurlu olsun..
istersen bir daha düşün demek istemektedirler aslında.eksi oy verilen zat-ı muhteremi korumaktadırlar.
ard arda verilen saçma bkz ları seri eksiliyememe neden olan gereksiz kullanışsız kuraldır.
yanılmıyorsam yalan olan kuraldır. denedim zaman tuttum kalmamış böyle bir kural.
çok sacma buldugum bir kural.
bazı başlıklarda tek kelimelerle yazılıp geçilmiş. yani üst üste 15-20 kadar entry okumak için ayırdıgınız süre 30 saniyeyi bile geçmiyor. oy vermeyi seven bir insansanız "durrrr arkadaşım, yavaş git motor soğusun" cevabını veriyor size. sizi yavaşlatıyor, bekletiyor. oysa 15-20 kadar tek satırlık olan entryleri çok hızlı bir şekilde oylayabilir insan. iyi yada kötü.

iyi amaçla düşünülüp tasarlandığı kesin ama biraz garip buldum. diğer garip bulduğum şey ise oylama yapan kişilerin istatistikler bölümünde teşhir edilmesi. onun konusu başka zaten burda hiç değinmeyecem ona.
entrynin uzunluğu -atıyorum- 25 karakterden kısa ise, 10 saniye şartı aranmadan oylamanın geçerli sayılması ile ilgili düzenleme yapılsa süpersonik olacak kural.
5 saniyeye inmesini dilediğimiz kuraldır. zira adama sinirleniyorsun o gazla basayım eksiyi hıyara diyorsun ama olmuyor zart diye "oylama yaparken 10 sn kuralı" çıkıyor; şevkiniz kırılıyor, siniriniz geçiyor. halbuki ben dakikada 12 eksi oy vermek yerine neden sadece 6 eksi oy vereyim değil mi?
(bkz: alternatif stres atma yöntemleri)
yapılan bir sürü oylamanın boşa gitmesine sebep olan kuraldır. "bi dakka yazısı çıktı" diye bekler mi yazar.. beklemez!! hooop öbür entrye geçti bile gitti bir oy..
sözlüğün en gereksiz ve saçma özelliği. bir insan sırayla okuduğu 2 entryi oylamak için 10'ar saniye mi bekleyecek. ya da birini beğenmezsek hemen ardındakini beğenmek gibi bir zorunluluğumuz mu var. eksi oy alanlar üzüntüden ağlıyor mu burada. önemli olan insanlar tarafından okunduğunu bilmektir. eksi ya da artı hiç önemli değil. güzel olan tepki alabilmektir. ne ekşi'de ne de itü'de yok böyle bir olay.

insanı oylama yapmaktan soğutmayın. kaldırın şu saçmalığı.
bir entrynin okunup anlaşılması için minimum 10 sn geçmesi gerektiğini iddia eden kural.

neye göre hesapladınız, zeka seviyesi bakımından en geri yazarı mı baz aldınız, bilemiyorum ki...