bugün

memleketin ne hale geldiğinin başka bir göstergesi.

çok yaşlı bir birey sayılmam. fakat hafızam kuvvetlidir. bundan 15-20 yıl önce oruç tutmayanlar, sırf saygıdan dolayı aleni bir şekilde bir şey yiyip içmezdi; keza oruç tutanlar da ben oruçluyum bana saygı göstereceksiniz diye şov yapmıyordu.

ne olduysa kutuplaşma ile oldu... bir bakmışsın oruç tutanlar yaptıkları ibadetleri insanların gözüne sokar oldu, tutmayanlar bana ne ya ne saygı duyacağım moduna girdiler.

bu olay yavşaklık değildir. bu memleketin kutuplaştığının, ve iki kutup arasının iyice açılmaya başladığının göstergesidir.
saygının emir direktif zorlama istek yasa hukuk yönlendirme ile olmayacağını bilmeyen cahil söylemi.
hangi dinden ise yazzık ya...

oysa benim dinim benim yaratıcım dinde zorlama yok diyor.
şanslıyız...
istersen tutmayabilirsin diyor.
bir aç doyur.
Mevzu kendini aç bırakıp, bırakmaması değil. Yada ibadetlerin türü çeşidi de değil. Mevzu ibadetleri uygularken başka insanların hayatına engel olup olmadığın konusu aslında.

Banane yoksa isteyen bokta yiyebilir ibadet etmek için. Aynı eşit derecede saygı duyarım. Bana dokunmadığı, ilişmediği, hayatımı ve hakkımı gasp etmediği sürece.
Kabul etmek gerekirse böyle bir şey var. Farkında mı değiller mi, bilmiyorum; ama çoğu müslüman bu saçmalığı yapıyor. Eskiden olsa beş sopa vurulurmuş, yok öyle yok böyle... Benim orucumdam kime ne ya da tutmayanın tutmamasından bana ne? Yalnız şöyle de bir gerçek var ki; dışarda yemek yemek ve görgüsüzce gezinmek adet üzere bile olsa yanlıştır. Medeni bir şekilde gidip lokantada yemeğini yersin, olur biter. Bunun ramazan ile bir ilgisi olmamalı. Kimse de kimsenin neye inandığına ve ne yaptığına zati karışamaz. Yaptığımız şeyler, dürüstlüğümüz, delikanlılığımız, oturup kalkmamız, güler yüzümüz, insanlığımız... Birini kendi safına höt köt diyerek çekemezsin. inandığımız şey ne olursa olsun başkaları asıl senin inancına değil kişiliğine saygı duymalıdır; çünkü temsil ettiğin değerin timsali yine sensin. Bazıları "sorun islamda değil insanda (müslümanlarda)" veya "mükemmel olan islamdır, insan değil" demektedir. Biz islamın en güzel bi' numunesi olarak yaşayıp, öte aleme tertemiz gitmeliyiz. Çoğu hatamıza rağmen biz Türkler, hep dinimizin en güzel timsali olmuşuzdur. Bunu lekelemek olmaz. Ayrıca islamı lekeleme işini en çok yapanlar da kesinlikle biz müslümanlarız. Milletçe buna alet olmamak gerek.
Bizim insanların anlamadığı özgürlüğün dahi bi sınırı olduğudur. Sen kendi dini hürriyetlerin içinde her şeyi yapamazsın. Müslüman ya da ateist olman bunu değiştirmez. Saygı duyacaksın ama anlamana gerek yok. insani olarak belki bi diyalog masasına oturursun ama çok elzem değil. Önemli olan oruç tutmak değil. Ahlakını kaybetmeden anlayışlı bir şekilde davranmak. Ben oruç tutuyorum, her dilediğimi yaparım değil. Ki zaten en nihayetinde oruç sadece vücudu temizlemek değildir.
Bana mı tutuyon la pezebenk diyip ağzının üstüne yapıştırabilirsiniz. Ama ayıp yine de yapmayın öyle şeyler.
bir de çalışanlarıma oruç tutturmam siz de bana saygı duyacaksınız şeyliği var.
herkes kendince saygı bekliyor ama kimse kendinden olmayana saygı göstermiyor diye düşündüren meseledir.
Saygı duymayanın dayak yemesiyle bitecek hadisedir. Bana saygı duyman önemli değil memlekette arızalı biri çıkar sen ne yapıyorsun lan hadsiz deyip yumruklamaya başlar. Gerçekten çok yazık..
saugı duymayan saygısız hiçbir zaman saygıya layık olmaz.
saygı duymak derken gizli bir yerde dahi yemek yememekse gayet bir güzel yerim yani. suyumu da içerim. oruçluysan kendin oruç tutmayı tercih etmişsin ve dayanabiliyorsundur 17 saat.
Oruç tutmak sabır ve nefis kontrolüdür. Zaten medeni ve müslüman insan, oruç tutsa da tutmasa da çevresine saygılı olur. Sırf oruç tutuyorum diye çevresine ızdırap olan adamı da skip bayıp oraya çivi diye çakmak adettendir. Şahsen ben böyle yaparım. isteyen deneyebilir kendi yaşamında.