bugün

oruç tutuyorum bana saygı duyun yavşaklığı

Kabul etmek gerekirse böyle bir şey var. Farkında mı değiller mi, bilmiyorum; ama çoğu müslüman bu saçmalığı yapıyor. Eskiden olsa beş sopa vurulurmuş, yok öyle yok böyle... Benim orucumdam kime ne ya da tutmayanın tutmamasından bana ne? Yalnız şöyle de bir gerçek var ki; dışarda yemek yemek ve görgüsüzce gezinmek adet üzere bile olsa yanlıştır. Medeni bir şekilde gidip lokantada yemeğini yersin, olur biter. Bunun ramazan ile bir ilgisi olmamalı. Kimse de kimsenin neye inandığına ve ne yaptığına zati karışamaz. Yaptığımız şeyler, dürüstlüğümüz, delikanlılığımız, oturup kalkmamız, güler yüzümüz, insanlığımız... Birini kendi safına höt köt diyerek çekemezsin. inandığımız şey ne olursa olsun başkaları asıl senin inancına değil kişiliğine saygı duymalıdır; çünkü temsil ettiğin değerin timsali yine sensin. Bazıları "sorun islamda değil insanda (müslümanlarda)" veya "mükemmel olan islamdır, insan değil" demektedir. Biz islamın en güzel bi' numunesi olarak yaşayıp, öte aleme tertemiz gitmeliyiz. Çoğu hatamıza rağmen biz Türkler, hep dinimizin en güzel timsali olmuşuzdur. Bunu lekelemek olmaz. Ayrıca islamı lekeleme işini en çok yapanlar da kesinlikle biz müslümanlarız. Milletçe buna alet olmamak gerek.