bugün

oruç tutmayanların orospu çocuğu yerine konmasıdır. belki hastadır belki tutamıyordur. allah mısın sen yavşak sanane benim orucumdan demek gerekir böyle düşünenlere. bayramda yaparım otelede giderim.
devletin sağladığı tatil imkanının olayını kavrayamamış insan beyanı. senin oruçların vergi olarak devlete gittiği için mi tatil yaptırıp işgücünden kısıyor sanıyorsun? afedersin ama kimsenin s.kinde değil oruç tutup tutmaman.
onun tutmadığı orucun hesabını sen vermeyeceksen sorun yoktur, dedikodu dan ve kompleks ten başka bir şey değildir, kendini müslüman zanneden modern yobazlıktır. * *.
(bkz: ramazanda gündüz vakti restoranlar kapansın).
ramazan bayramı'nı otellere gitmekle bilmem neyleri gezmekle tanımlayan yarım akıllıların söylemidir. insanların son yıllardaki hatta 10 20 yıldır belki de daha eskiye dayanan tecrübeleri artık ramazan bayramı'nda büyüklerin ellerini öpüp küçükleri sevindirmek gibi basit eski türk ve islam adetlerinden geçmiyor. otellere bi yığın para verip yazın aylarca tatil yaptığı yetmiyormuş gibi 3 günlük bayram tatilinde de aynı yaz tatili gibi tatil yapıyor. babasını anasını görmeye gitmeyip daha uzak olan sahile kaçanları biliyorum ben. ayıp değil midir ki bu? bu adamın veya adamların oruç tutup tutması mesele değildir. algılama ve dünyayı nasıl gördüğü önemli bu adamların. ben 18 yaşındayım benden birkaç yaş küçük çocuklarla bile bayram anlayışımız çok farklı bunu hissedebiliyorum. bunun sebebi amerikanın oyunları deyin küresel emperyalist düzen deyin ne isterseniz onu deyin. ama sonuçları aşikar bir şekilde bellidir. kurban bayramı'nda bile yok bu hayvan kesilir mi, sevap diyorsunuz ama bu yaptığınız günahtır, yok efendim hayvanları koruyalım falan diyenler çıktı. bırak ramazan bayramlarında üstüne hiçbir şey giymeden çıkan şarkıcı bozuntularını ailece izlemeye gidenleri. din dediğin zaten dogmalar bütünü değil midir? sorgusuz sualsiz kabul edilen gerçeklere inanmaktır din. kurban olayını da destekleyen bir iki ayet var. ve bütün din alimlerinin özellikle peygamber dönemindeki ve o dönemden hemen sonra yaşamış olanların verdiği fetvalar da bu ibadetin vacip seviyesinde olduğu. bunları niye yazdım bilmiyorum ama ortada kirletilmek istenen bir din ve miliyet duygusu var. belki de buna dikkat çekeyim dedim.
oruç tutunca adam olduğunu sanan kalitesi düşürülmüş fermante edilmeyi bekleyen yaşam formu beyanı.

Ulan sen oruç tutuyorsun diye o değersiz hayatın değerlenmiyor, hele bi' öl geber, sonra bakarsın işe yaramış mı yaramamış mı. Belki de şey dersin "vay amına koyim ya oruçlu oruçlu sağa sola sataştık, hiçbiri sayılmamış".

Cübbeli Ahmet hoca gibi embesilerin sözlük ortamına salınmasını protesto ediyorum.

(bkz: allah rolü üstlenen gerizekalılar)
(bkz: oruç sizin bayram bizim)
oruc tutana niye devlet tatil veriyolar diye sorarlar adama. bayramda herkes calismiyosa bende calismam otelime giderim. oruc tutan neden tatil yapicakmis tek basina? sanki bizim sirkete oruc tutuyolar. cokta sikimde. lan yavsak sanane benim orucumdan. (bkz: sana giren cikan ne)
hz. ali'nin ölümünden sonra muaviye bas düsmaninin öldügünü kutlamak icin bayram ilan edip seker dagittigi "bayramdir".
güle oynaya, seker dagita dagita iste bu gelenegi yasattiriyoruz hep birlikte.
simdi bayram oruc tutanlarin hakkidir demek, hz. ali'nin katliamini kutlamak sadece oruc tutanlarin hakkidir demeye geliyor.
birakin canim, oruc tutan tutmayan, kendisini yeterince yezit hisseden herkes kutlasin.

oruc zaten allah rizasi icin tutulur, sov amacli, bayramda tika basa seker yeme hakkina ermek icin degil.
bunu kavrayamamislari tutmayin, bayramdan bayramlara gark olsunlar. zaten kanimca onlara her gün bayram.
oruç da sizin bayram da sizin. zaten ikiside zerre kadar anlam ifade etmiyor akşama kadar, aç kalın, bayramınızı da kendiniz yapın.
yakında başlayacak bu muhabbet. Şimdiden diyeyim, böyle bir muhabbeti dini savunmak zannedenler var, aslında kul ile Allah arasına giriyorlar. Oruç tutmayanı uyarabilirsin ama bayramını engelleyemezsin.
"namaz kılmayan da kandil kutlamasın o zaman aq" gibi tepkilerle karşılaşması normal olan önerme.

o sondaki aq olmadı pek evet farkındayım.
lan zaten oruç tutsan da tutmasan da en fazla bayramdan bayrama gördüğün bi akrabanın evinde kadayıf yiyip "pardon tufalet nerde acaba" diye sormuycan mı? iyi lan yemeyek kadayıfı tamam. sanki bayram yapmaktan kasıt "ooooo biğnlerceee dansööözz vaar"

alın kadayıfınız sizde kalsın arkadaş.
ne orucu tutarım ne bayramı kutlarım. mübarek olsun ikisi de size.

ulan hangi yoksulu gördünüz ki sabahtan akşama kadar aç kalıp akşam 5 çeşit yemek yiyen üstüne gece uyanıp bir daha yiyen. neymiş fakiri fukarayı anlayıp nefsi terbiye ediyormuşuz.

sizin mideniz değil beyniniz oruç tutuyor.
biz zaten tatil gözüyle bakıyoruz diye cevap verilen söylemdir.
bayram, oruç tutanlara ödül olarak işkembelerini şişirmesi için verilmiş üç günse elbette ki biz o bayramı istemeyiz. ama benim bildiğim bayramda kaynaşma, hoşgörü,kardeşlik falan vardı...
bayram, oruç tutanlara ödül olarak işkembelerini şişirmesi için verilmiş üç günse elbette ki biz o bayramı istemeyiz. ama benim bildiğim bayramda kaynaşma, hoşgörü,kardeşlik falan vardı...
Açık ve net gerçektir. Yapmasın. Evet.