bugün

oruç tutmayan bayram yapmasın

ramazan bayramı'nı otellere gitmekle bilmem neyleri gezmekle tanımlayan yarım akıllıların söylemidir. insanların son yıllardaki hatta 10 20 yıldır belki de daha eskiye dayanan tecrübeleri artık ramazan bayramı'nda büyüklerin ellerini öpüp küçükleri sevindirmek gibi basit eski türk ve islam adetlerinden geçmiyor. otellere bi yığın para verip yazın aylarca tatil yaptığı yetmiyormuş gibi 3 günlük bayram tatilinde de aynı yaz tatili gibi tatil yapıyor. babasını anasını görmeye gitmeyip daha uzak olan sahile kaçanları biliyorum ben. ayıp değil midir ki bu? bu adamın veya adamların oruç tutup tutması mesele değildir. algılama ve dünyayı nasıl gördüğü önemli bu adamların. ben 18 yaşındayım benden birkaç yaş küçük çocuklarla bile bayram anlayışımız çok farklı bunu hissedebiliyorum. bunun sebebi amerikanın oyunları deyin küresel emperyalist düzen deyin ne isterseniz onu deyin. ama sonuçları aşikar bir şekilde bellidir. kurban bayramı'nda bile yok bu hayvan kesilir mi, sevap diyorsunuz ama bu yaptığınız günahtır, yok efendim hayvanları koruyalım falan diyenler çıktı. bırak ramazan bayramlarında üstüne hiçbir şey giymeden çıkan şarkıcı bozuntularını ailece izlemeye gidenleri. din dediğin zaten dogmalar bütünü değil midir? sorgusuz sualsiz kabul edilen gerçeklere inanmaktır din. kurban olayını da destekleyen bir iki ayet var. ve bütün din alimlerinin özellikle peygamber dönemindeki ve o dönemden hemen sonra yaşamış olanların verdiği fetvalar da bu ibadetin vacip seviyesinde olduğu. bunları niye yazdım bilmiyorum ama ortada kirletilmek istenen bir din ve miliyet duygusu var. belki de buna dikkat çekeyim dedim.