bugün

ahmet kaya'nın mahur isimli şarkısının nakaratı. dinledikçe bi güzel oluyor insan...
birçok kişinin müjgan'ı bir kadın ismi olarak algıladığı şarkı sözüdür. aslında şarkı sözünden ziyade bir attila ilhan şiiridir.Bugün öğrendim ki bahsi geçen müjgan bir kadın ismi değilmiş meğersem.
Attila ilhan'ın şu sözlerine bakacak olursak;

“12 Mart sonrasının kahır günleriydi. Bir sabah radyoda duyduk ağır haberi: Deniz’lere kıymışlardı. Karşıyaka’dan izmir’e geçmek için vapura bindim. Deniz bulanıktı; simsiyah, alçalmış bir gökyüzünün altında hırçın, çalkantılı… Acı bir yel esintisinin ortasında aklıma düştü ilk mısra… Vapurda sessiz bir köşe bulup yüksek sesle tekrarladım. Vapurdan indikten sonra da rıhtım boyunca bu ilk mısraları tekrarlayarak yürüdüm”.

“Bir yangın ormanından püskürmüş genç fidanlardı
Güneşten ışık yontarlardı sert adamlardı
Hoyrattı gülüşleri aydınlığı çalkalardı
Gittiler akşam olmadan ortalık karardı ” 6 Mayıs 1972

Bir kadın ismi sanılan ‘’Müjgan’’eski dilde “kirpik” anlamına geliyor ve Attila ilhan’ın “müjganla ağlaşmak”tan ne söylemek istediği orada anlaşılıyor;

Büyük usta, 6 Mayıs 1972 yılında idam edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin inan ve Yusuf Aslan’a ağlıyordu…
akşam akşam yine aklıma gelen attila ilhan şiiridir. ne güzel de yazmış mübarek..
ağlatır içirir bi daha ağlatır bi daha içirir. böyle sürüp gider.
yanlış anlaşılmış şekliyle ''o mahur beste çalar müjganla fenalaşırız''dır.
nasıl ağlatır, nasıl mahveder, nasıl içirir ama ya; gece gece hatırlatmasaydınız keşke.

(bkz: mahur beste)
(bkz: müjgan)
(bkz: kirpik)
(bkz: deniz gezmiş)
(bkz: yusuf aslan)
(bkz: hüseyin inan)
ahmet kaya nın efsanevi eserlerinden biridir.
Attila ilhanın "Mahur Beste" isimli şiirinden bestelenmiş bir güzel Ahmet Kaya şarkısı. Müjgan şiirde şairin yalnızlığını vurgulamaktadır.
Ne Ahmet kayayı severim nede devrim aşkıyla yanıp tutuşan bi komünistimdir ama beni her dinleyişimde mest eden şarkının nakaratıdır.
müjgan ve başka bir şahsın giriştiği ve beni ilgilendirmeyen fiilin sözlere dökülmüşüdür.
Melodik bir şekilde okumamak elde değil.
Bir insan ırkçı da olsa milliyetçi de olsa komünist devrimci anarşist yada cemaat ehli de olsa dinleyince hüzünlenir bu şarkıyı. Ahmet kaya düşmanları da geceleri çaktırmadan dinliyordur.
bu şarkıda müjgan kelimesi kirpik anlamındadır ve öyle kullanılmıştır.

bir ahmet kaya eseri.
günde 10 defa dinledikten sonra, "o mahur beste çalar, müjganla fenalaşırız"'a dönen parça.
Atilla ilhan'ın kaleminden dökülen mükemmel ötesi sözler.