bugün

bitmiş okeye dönüyo..

--spoiler--
Nokia'nın 3 ikonik telefon modeli yenilenerek geri dönüyor

--spoiler--
Telefon sektörüne geçmeden önce kurşun imalatında bulunan cep telefonu şirketidir. dünyada en çok satan cep telefonu modeli olan 3310'un kurucusu olup akıllı telefon çağına pek uyum sağlayamamışdır.
https://www.youtube.com/w...&list=WL&index=62

hala çalışan 18 yıllık telefon nokia 6680 sahibi biri olarak ara sıra çıkarıp kartı takıyor şarj aletini bağlayıp alo deniliyor.
kaç defa düştü parçalandı ama taş gibi mübarek.

görsel
Bir zamanların en iyi telefon markalarından biriydi. Aah ah sen bu hallere düşecek marka mıydın be?
iphone 2g'nin çıktığı sene nokia'nın çıkardığı telefonlar.
görsel
bir zamanların popüler cep telefonu markası.
piyasa değeri 2007 yılında 152 milyar dolar ile zirve yapmış , şuan 34 milyar$.
bir zamanlar piyasadaki en iyi telefonları üreten, şimdi ise tarih olmuş ve telefonları hep antika olmuş telefon markası.
Lumia serisi gördüğüm en şık ve en kullanışlı menülere sahip telefondu. Sadece, android uygulamalarını içermemesi gibi bir sorundan dolayı güzelim telefon bok yoluna gitti. Nokia sonra android telefon çıkardı ama artık çok geçti çünkü herkes samsung'a yönelmişti bile. Tamamen windows'un kendi bi boka yaramayan mağazası yüzünden bitirilmiş bir telefon. Nokia her zaman efsanedir. iphone'a kafam girsin.
gerçekten çok büyük bir pazar kaçırdılar, endüstriyel ve profesyonel açıdan bakıldığında buyuk bir trajedi. Hali hazırda çok kuvvetli bir marka değeri yaratmışlardı. Yazık.
bu telefonların popüler olduğu zamanlar dünya daha güzel bir yerdi.
8810 vardı zamanında araba parasıydı o donem...hey gidi hey.
2005/2010 arası süperdi
Modeller falan iyiydi

6600
6630
6630i
6300
Xpres music modelleri falan

Tabi sonra zamana ayak uydurmadi
iPhone
Samsung üst üste yeni modeller çıkardi bunlar sadece izledi

Sonrası kaçınılmaz son

En son bir ekonomi dergisinde Finlandiyadaki fabrikada (ana merkezi) 2000 işçi çıkarmışlardı

Sonrası ne oldu bilemiyorum.
Bir zamanlar neydi be.
Nokia 6600
Nokia 6300
Nokia 7610
Nokia 6230.

ilk telefonumu alırken bu modellere çok heves etmiştim.

Sonra ilk kez 3g, görüntülü konuşma çıkmış ve tercihimi pişman olmamak üzere metal kaliteli bir kasaya sahip samsung u800'den yana kullanmıştım.

Ardından evin Samsung e250ye geçişi derken yavaştan Nokia devri kapanmaya başlamıştı.

Ailem o zamandan beri hala samsung'ta.
Ama ben samsung'u terk edeli de yaklaşık bir 6 sene oluyor. LG g3, xiaomi redmi note 8 pro.

7610 cidden dehşetti ama be.
görsel
dünyanın en iyi telefonuydu. 5800 musicexpress iphone 3 ile kafa kafaya oynuyordu ama kendilerini yenilemediler. bok vardı symbian da takılıp kaldınız. hayır dünyanın neredeyse tek markasısın bu konuda nasıl kendini geliştiremez nasıl kedine ait yeni bir işletim sistemi yapamazsın akıl sır ermiyor.
Önce gitti symbian denen işletim sisteminde ısrar etti. Android yaygınlaşınca android kullanmak yerine çıkardığı lumia modellere microsoft mobil işletim sistemini kullanarak bir diğer hataya imza attı. Gerçekten hiç kullanışlı değildi.
Şimdi ise hatayı anlayıp tekrar piyasaya tutunmak için android kullanmaya başladı. Ancak yaptığı bir hata var. Dünya xiaomi, huawei kullanmaya başladı.
Nokia; özellikleri müthiş olan mesela snapdragon 875'li, amoled ekranlı, su ve toza dayanıklı, çok iyi kameralı hafif, tasarımı hoş bir amiral gemi telefon çıkarıp bir de orta segmentte kral olacak fiyatta ve özellikte telefon çıkaracak.
Ancak eski günlerine xiaomi'nin izlediği bu politika ile dönebilir.
2001 üretimi nokia 3310 modelini hâlâ kullandığım finlandiya merkezli teknoloji markası.
Bir zamanların efsanevi telefonu.
çoook eskilerdeki platonik aşkımın bir aralar çalıştığını duyduğum firma.
not connection people.
Kafası olmayan insanlar yüzünden batmıştır.
Allah razı olsun, sevdiklerimizle uzakta kalanlarla zamanında bunun sayesinde iletişime geçtik. Vefa mı yeni telefon çıkarırlarsa ödeyeceğim.
Gözümde canlanır koskoca mazi.
görsel
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar