bugün

bilinmeyen veya yarım yamalak bilinen duayı hiç bozuntuya vermeden okumaktır efendim.

zaten aksi saçma olur. namaz ortasında yandakini dürtüp:

hocam 'vesallili den sonra ne geliyordu', diye sormaktansa biliyormuş gibi yap.

allah affeder. zira o bağışlayan ve affedendir.

hiç olmadı çocukken yaptırdıkları gibi allah allah allah allah * diyerek kıl. kabul olur kanımca.

(bkz: sözlükte fetva vermek)
bu olayın bu noktaya gelmesi, ebeveynlerin küçük çocukları daha erken yaşta namaza * özendirme çabalarıdır bilakis bu durum tam tersine işler ve çocuklar namazdan* soğur.
namaz bilmeden biliyormuş taklidi yapan insan için kolay bir olay değildir. hem hareketleri hem duayı biliyormuş gibi yapması gerekir ki bu tecrübe gerektirir. bu yüzden bilmiyorsanız duayı ya da namazı katılmamanız daha iyi olur.
(bkz: ayetler üzerinden geyikl döndürmeyin lem)
(bkz: komik yahu)
hocam bir şey sorabilrmiyim diye imam a bağırılabilir.
(bkz: önemli olan niyet) *
imama uydum demek kafidir. namazı gösteriş için değil ibadet için kılan herkesde rol yapmak yerine imama uydum demenin yeterli olduğunu bilir. zira muhim olan niyettir.
muhtemelen namaz kılarken daha fazla sevap alırım diye imamın okudğu duaya eşli etmeye çalışıpta bir çuval inciri berbat etmek.
--spoiler--
Bakara Suresi
110. Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin; hayır (işler)den kendiniz için önden ne (yapıp) gönderirseniz, Allah katında onu bulacaksınız. Allah yaptıklarınızı şüphesiz görendir.
--spoiler--

akıl baliğ olmadan yani çocukken öğrenene kadar namazda her çocuk allah allah der sübhanekeyi okur öyle kılar. ama ieride öğrenir ve doğru kılmaya çalışır. aklınızda bir sorun yoksa ergenliğe de girmişseniz doğrusunu öğrenmemek sizin eşşekliğinizdendir.
çocuktum: Ettehiyyâtü lillâhi, lillâhi ,lillâhi ,lillâhi ve lillâhi ve lillâhi .
Namazda okunan sureleri dua zanneden kişinin yanılgısıdır. Bu kadar cahiliyet ile normaldir.
(bkz: teramisin) *
birini kaybetmişsiniz, cenazesi kaldırılıyor. camidesiniz, ne diyeceksiniz? yok ben inanmıyorum katılmam... size bakışlar tamamen değişecektir, ne biçim insan diye. bir duayı esirgedi rahmetliden... zaten her şeyi geçtim, ölünüze de saygısızlıktır bu aslında, ne olacak onun inancı doğrultusunda son isteğini yerine getirmek. bu olay müslümanlık hıristiyanlık da değil. ölen hangi dine mensupsa, siz ona inanmıyorsanız dahi o ritüellere katılmalısınız. ayıp değildir yani!

not: sure ya da dua, başlığı gördüm yazdım, ulemaya sorup taşırlar olmadı.
Çocukken camiye götürüldüğünde şahsın yapabilitesi olan olay .
(bkz: utanıyorum be sözlük)
(bkz: dinimiz amin dinimiz amin dinimiz amin)
(bkz: sağ olasın fırat)
mıy mıy dıhı hım hım diye mırıldanmaktır. çok belli oluyor. o ızdırabı çekene kadar öğren.
yapana faydası olmayan bir harekettir. olsa olsa kendini ve etrafında 1-2 kişiyi kandırır. yalnız bu bağlamda, hatırlatma veya bilmeyenin öğrenmesi açısından,
(bkz: cemaatle namazda imama uymak)

bunun dışında iyi niyetle namaz kılmaya çalışan kişi zaten giderek bu tarz konuları aşacaktır. bazı duaları bilmemek namazı kılmamayı gerektirecek engel değildir. namazda en önemli olan fatiha'nın okunması ve akabinde bir miktar kur'an okunmasıdır. bunları da müslümanlar küçük yaşlardan itibaren ezberlerler ve bilirler, ama cemaatle namazda hanefi mezhebinde zaten bu belirttiklerimi de imam okur, cemaat sükut ederek imama uyar.
görüntde namaz klılıyormuyum kılıyorum görüntüsünü vermek.
farkedimesi zor eylemdir. farkeden namazını düzgün kılmıyor demektir.
bilinmeyen dua acaba nasıl okunur diyerek kafa patlatmaya neden olan okuma işlemidir.
her bayramda yaptığım olay, gülmekle ağlamak arasında kalıyorum. arada küfür de ediyorum tabi.
Hayatı bılmeden yasamak mısalı.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar