bugün

Değerli genç arkadaşım bu 4 sene boyunca (tabikide 4 senede bitmeyecek lafın gelişi) seni hep üzecek dersler, hocalar, notlar kitaplar. Matematik, fizik ve diğer sayısallarla aranı iyi tut hocaları tutma kavra. Ne alırsan o gidecek senle sonra çok kasma ıkın ıkın ve salıver gitsin. Sonucu kötü olsada arkana bakma. Hergün yaptığın şey gibi.
rahat olun, çoğunuzdan bir bok olmayacak nasılsa..
kasmayın yani fazla
tişört üstü önü açık gömlek modasından uzak durun.
kasmayın, 5 yılda bitirin.

4 yıl zor şartlarda okuyacağınıza, 5 yıl rahat şartlarda okuyun.
benim gibi tıp diş puanı ile yazıyorsanız gerçekten seviyorsunuzdur.
mühendislik yorumlarımı nitelikli boş muhabbet karşılığı kullanıma açtığım başlıktır.. gelin kuzucuklarım..
Seveniniz gelsin şu bölümlere, dersleri zaten geçemiyonuz bari inovasyona önem verin kendinizi bu şekilde hazırlayın. Dersi bi gün şansa kazaya geçersiniz de pratik hayata bilgi birikiminiz olsun. Okulun sonunda ne oldum ben şimdi demeyin.
ilk olarak yol yakınken bırakın. He yok abi ben bırakmam okuyacağım diyorsanız eğer; Kimse ile iletişimi olmayan inek tipler olur ya hani görmüşsünüzdür onlardan olun yoksa okul bitmez. Sonra kesinlikle ve kesinlikle üniversiteden bir kız ile tanışıp da evlenirim hayallerine kapılmayın en iyisi annenize söyleyin siz okurken sizin için her saniye araştırma yapsın geleceğe yatırımda bulunsun.
girişimci olmakta fayda var. türkiye de harcanacaksınız. dışarıya açılın. yönetim alanında kendinizi geliştirin. mutlaka ingilizcenizin yanına bir dil daha katın. bu arapça, rusça veya çince olabilir.

kısacası;
yurtdışı
yönetim(pmbok vb sertıfıkalar alınabilir)
yabancı dil ( rusça, arapça, çince)
gerçekten içinizde yoksa, çok hızlı öğrenemiyorsanız, çok çalışkan değilseniz, çok aktif ve sosyal biri değilseniz okumayın. eğer okumaya karar verdiyseniz mutlaka okul sırasında iş tecrübesi yapın, part-time veya stajyer olarak bir yerlere girin, okulu zamanında bitirmekten, not ortalamasından filan çok daha önemlidir bu işverenlerin gözünde.
Ben bir mühendisim ve bayanım. Düşünün benim işim daha zordu. Ama ben notlarımı aldım. Sınavlara girdim gerisini de kafaya takmadım. Ve okul 4 senede bitti.
Not: ufak fotokopiler çekmiş olabilirim.
fazla alttan ders bırakmayın altta kalırsınız.
yaklaşık 20 yıllık mak müh olarak;
- okulu sakın boşlamayın, çok ciddiye alın.
- sanki babanız kısıtlı mal varlığı ile sizi yurt dışında okutuyormuş da, sizin de babanıza manevi borcunuz varmış gibi okuyun. okulu ciddiye alın.
- mühendisliğin tüm prensiplerini öğrenin.
- anlatılanlarla yetinmeyin, hep neden ve nasıl sorularını sorun.
- derslere fasa fiso gözüyle bakmayın.
- derslerden sonra hocalara yapışın, size 2 satır daha bilgi aktarsınlar.
- varsa laboratuarda bol vakit geçirin.
- ingilizce'nizi ana diliniz gibi yapmak için kıçınızı yırtın.
- mühendis olmak ayrıcalıktır.
- paranoyak olun.
bir mühendis olarak;
- yabancı diller.
- sektörün öncü firmalarında staj yapın.
- mesleğinizle ilgili yurtiçi yurtdışı yayın, dergi, makale vs. takip edin.
- yurtdışı y.lisans.
- tez konusuna özen gösterin .
para kazanmak için okuyorsanız hemen seneye başka bi bölüme geçin yoksa hayatınız çok zevksiz geçer.
özellikle şantiye ile alakalı bir mühendislik dalında iseniz (inşaat, makine,elektrik) cumartesi-pazar,bayram-seyran her daim çalışmak zorunda olduğunuzu bilin. üç kuruş paraya köle gibi sömürülme hissini iliklerinize kadar hissedeceksiniz. yol yakınken ya bırakın ya da yurt dışı seçeneğini kovalayın.
bu tavsiyeler makina ve inşaat mühendisliği okuyan erkekleredir.
bölümlerde sınıflarda bulunan 2-3 tane olan kız öğrenci mevcudu ihmal edilmiştir.

ders+uyku+sosyallik üçlemesini iyi kurman lazım.

ilk senenin dersleri kolaydır. patır patır geçersin eğer çok az kendini kasarsan.
ilk sene hemen sevgili bulman zor. sudan çıkmış balıksın, bir yer etmeye çalışıyorsun.

2.sınıfta dersler biraz zorlaşır sende daha çok kasarsın kendini önceki seneye göre. 1-2 ders bıraksan da bir şey olmaz.
sevgili bulmak için en ideal senedir. sevgiliyi buldun bu sene buldun. bulamadın 4. seneyi bekle.

3.sınıf... mario'nun bölüm sonu canavarı olan sene. dersler çok ağırdır, her şey çok karmaşık ve zor gelecektir. projeler bir yandan, zor dersler bir yandan kafayı yiyeceksin ve kadınları tamamen ihmal edeceksin. aseksüel ve asosyal bir adam olacaksın. ha eğer okulu dört senede değil 5 senede bitirmek istiyorsan, 3. sınıf yoğunluğunu iki seneye yayabilirsin. zira okulun uzayıp uzamadığı bu seneden belli oluyor.

4.sınıfta eğer 3. sınıfı az kayıplarla atlatmışsanız, bitirme tezleri ve projeleri dersleri dışında bir zorlukla karşılaşmıyorsunuz. işin kötü yanı ise kapılmamış kız kalmamış oluyor, siz de gidici olduğunuz için hiç kimse sizin yüzünüze bakmıyor. zaten siz de "ulan zaten siktir olup gidiyorum, ne kızı " diyip kendinizi avutuyorsunuz. ama şanslıysanız ve de becerikliyseniz yine birilerini bulma şansınız var.

son olarak,evde boş zamanlarınızda oyunlarla daha çok değil de, programlarla vakit geçirin.
Yer çekimi ivmesini 9,81 almakla uğraşmayin. 10 alın farkı çıkartın.
okul bitince rahatlarım diye düşünme sakın emekli olana kadar eşek gibi çalışacaksın. yok ben çok çalışmayı sevmem yan gelip yatmak istiyorum diyorsan okuma.
dünya dönüyor olsaydı okyanuslardaki sular ne kadar çalkalanırdı sorusunu problem olarak oluşturup çözün. böylece hocanız dünya dönüyor dediğinde al ulan beyinsiz deyip önüne bilimsel bir veri koyabilirsiniz. eğer size zayıf not verirse üst makamlara dilekçe vererek bu darwinist / lenininst hocayı işinden attırabilirsiniz.
kesinlikle ve kesinlikle ingilizceyi çok iyi bilin. mesleğinizle alakalı olarak yapmanız gerekenleri söylemiyorum onlar zaten olmazsa olmaz. üniversiteyi yeni bitirdiyseniz ilk işinizdeki tecrübeli muhendisin çok iyi olmasına dikkat edin. Okul teoriyi öğretir ama uygulama çok daha kalıcı olur.
birazdaha kasıp tıp kazanın .
okulu bırakın, biraz daha az kasıp sözel bölümlerden kamu yönetimi veya hukuk kazanın.
Makine mühendisiliği hem de %100 ingilizce bolum mezunuyum.

1. Eğer seçecekseniz net söylüyorum bu bölümü yazmayin.

2. Eger okuyorsaniz okulu bitirmek için degil gerçekten muhendis olmaya calisin.
Piyasa muhendis dolu sizin farkiniz olmali.
Peki fark derken neyi kastediyorsun derseniz
iki şey önemli: ingilizce ve program.
Bakın ingilizceyi herkes cvsine yazıyor benim cvimde de var ama adamlar yurtdisindaki baglantilariyla iletişim kurabilecek seviyede olsun istiyor.
Program konusuna gelince onlarca program öğreneceginize iki tane ogrenin ama tam öğrenin.
(SolidWorks ve AutoCAD'i tavsiye ederim)
- ilk seneler sizi teori dersleri bogacaktir. bu derslerden gecmek icin bol bol soru cözmekten baska cözüm yok, ha siz bulduysaniz bana söyleyin bir bölüm daha okuyayim. daha sonra staj almaya basladiginizda daha eglenceli bir hal alacaktir. Iste o zaman teorinin neden bu kadar gerekli oldugunu anlamaya basliyorsunuz.

- hic bir zaman poponuz kalkmasin, cok hizli bir sekilde indiriliyor. (ne kadar cok bilseniz de bi bok bilmediginizi gösterebiliyorlar. bazi arkadaslar buna cok gocunmus olabilirler ama durum bu)

- okul bittikten sonra da ögrenim devam ediyor ve bu isle alakaniz kalmayana kadar da ögrenmeye devam etmek zorundasiniz. her zaman aktuel kalmaya calisin.

- pratik derslere girildiginde teoriyle iliskilendirmeye calisin.

- kendi kendinize sorun ve sorgulayin. özellikle "nasil?" ve "neden?" sorulari bir mühendisin en önemli sorusudur. cözüm aramak icin de bu sorulara ihtiyaciniz var.

- yabanci dil mutlaka gelistirilmeli (özellikle kaynak konusunda cok faydasi görülür. ne yazik ki türkce kaynaga fazla ulasilamiyor. bilgiye bilgi katilmasi yani sira; ilerideki is hayatinda iletisim kolayligi saglar)

- egitim esnasinda tanistiginiz arkadaslarinizla iletisiminizi asla koparmayin. egitim süresi boyunca da iliskilerinize dikkat edin. (meslek hayatina atildiginiz zaman, farkli alanlardan yardim alabilirsiniz)

- hangi alanda calismak istiyorsaniz, kendinizi simdiden gelistirmeye baslayin. en azindan temel bilgiler konusunda.

- el becerilerinizi gelistirin. varsa imkaniniz kaynak yapmasini bile ögrenin.

- yagin pasin icinde calismaktan gocunmayin. gerekirse ileride bunu yapmak zorunda kalabilirsiniz. (mühendislik ofiste oturup kahve yudumlayarak olmuyor. yeri geldiginde isci ile birlikte is yapilir.)

- cok para kazanmak istiyorsaniz da endüstride kalin.

- okul bittikten sonra sizinle birlikte calisan iscileri asla hor görmeyin. yapilacak isi güzellikle anlatin, gerekirse 10 kez anlatin, 100 kez gösterin kaliteli is elde edilsin.