bugün

elektrikler kesilince yakılan mumum bitmesi üzerine söylenen cümle; "mum söndü".
Üfleye üfleye olması muhtemel olan hadise.
yanan bir mumun kendiliğinden sönmesi üzerine sarf edilen söz öbeği.
Zamanının en değerli tiyatro eseridir, uyarlaması beklenmektedir, muhtemelen.
unutmadan: bir de bir iftiradır.
iftiranın tillahı. bunu söyleyenler müslüman değil, bırakın insan değil.
kendine müslüman diyen yazarın alevilere bok atmak için kullandığı şey. sorsan oruçludur.
edit: amanın zoruna da gidermiş.
alevilere atılan adi iftira. kendim gibi sünni olan arkadaslarımdan daha cok güvendiğim alevi tanıdıklarım, arkadaslarım var. insanların günahını alıyorsunuz
ergenlik döneminde bolca anlatılan hikaye. ilerleyen yıllarda yaş büyüdükçe alevi dostlara gizlice soruluır. beyler bizzat gittim gördüm kaç defalarca hemde. ifitira o iftirayı çıkartanın neyse.
MÜSLÜMANLARA SAÇMA SAPAN SATAŞMALARDA BULUNUP, ALLAH'A, PEYGAMBERE ,KUR'AN-I KERiME HAKARETLER EDEN DiNSiZ, ŞEREFSiZ, KARAKTERSiZ KADAR, ADi YATACAK YERi OLMAYAN ŞAHIS BEYANI.

ANALAR BACILAR BiZLER iÇiNDE KUTSALDIR.
Yemediği halt kalmayan çakma dincilerin alevilere attığı iftiralardan biridir.
bazı gizli tarikatların geleneğinde olduğu iddia edilen, hatta soner yalçın'a göre sabetayist ailelerde olan ve alevilerle zerre ilgisi olmayan gelenek. bir ülke ancak bu şekilde iftira atılarak bölünebilir. ayrıca 13 yaşındaki kızla seks yapan hacı hocalar veya eş değişimi yapan sünni çiftler de var. hangisi daha ahlaksızca? bir cemaate iftira atmak mı? yoksa reşit olmayan bir kıza "rızasıyla" tecavüz etmek mi? hangisiyle alevileri suçlayabilirsin?

düzeltme: imla.

not: alevi değilim.
arap milliyetçiliği yapan müslümancıkların yıllardır devam ettirdiği iftiradır.
sanki camide kuran kursunda erkeğe tecavüz eden aleviler dedirtir insana.
Bak tanıdığım her alevi ateist komünistlerdi ve evet önyargım var alevilere karşı.
Ama arkadaşım bu kadar iğrenç bir iftira olmaz. Yapmayın lan anadoluda yan köylerimizde kalan aynı kandan candan olan ayşe teyzenin fatma teyzenin inancı bu.
Hazetmeyin ama iğrençleşmeyin.
Kendiniz den mi biliyorsunuz böyle olduğunu ??
Bunun sünnilik ile ya da başka bir şeyle alakası yok. bu insan olmamakla,mümin olmamakla alakalı. Kimisi yukarıda resmen sünnilere nefret kusmuş, kimisi ise alenen hakaret etmiş. Kardeşim iftira atmak sünnet mi de bu genellemeyi yapıyorsun? iftira ve kıybet yapan birisinin nereden biliyorsun sünni olduğunu? Adam belki ateist? Tamam bu iftirayı çıkartan mümin gibi mümin olmayan bir sünni olabilir de, sen ne diye tüm sünnilere küfrediyorsun?

Sünniler mi sikti sizi de her seferinde tüm sünnilere sövüyorsunuz?
Bir tiyatro oyunudur. Bazi çevreler güzel oynuyorlarmis, öyle diyollag.
mum sondu cok eskilerde alevilerin ibadethanelerinde sema donme gibi grceklestirdikleri bir ayindi. su son donemlerde eskisi gibi yapilmamakta. fakat toplumumuzdaki sig fikirli insanlarin bu tur ayinlere dahi zarar verici ve rencide edici bir sekilde dil uzatmalari gercekten utanc verici..
Bakir erkek kalmiyor kampanyasi gibi iftira oldugu soylenen olay. Alcak bir iftira.
Kurtlar vadisi pusuda şimdi oynuyorlar,aklıma kötü kötü şeyler geliyor,Polat artık kimi bulursa silker..
Alevilerin yaptığı iddia edilen bir tür seks ritüeli.
Zannetmiyorum ki altında bir hakikat olsun.
pek inandırıcı gelmeyen hurafe. yok herkesin tuttugu kendineymiş falanmış.
Eşek siken gavatlara dert olmuş gelenek.
ben bunun yahudi versiyonunu duymuştum. tabi bunlar hep köy dedikoduları. inanmamak lazım.
osmanlı döneminde alevilik yasaktı ve aleviler gizlilik içinde ibadetlerini gerçekleştiriyordu. genelde samanlık, ahır vs. gibi geniş denebilecek mekanlarda toplanan aleviler, mekanı da mumla aydınlatıyordu. bu arada, cem'i yönetecek olan 'dede' toplantıya en son katılıyordu.

işte tam dede'nin içeriye gireceği anda toplantıdakiler mumları söndürüyordu ki, eğer aralarında bir casus varsa, kendi yüzlerini görmüş olsa bile en azından dede'ninki görmesin ve onun canı kurtulsun. bunu dışarıdan izleyen 'kabul görmüş' mezheplerin sahipleri de, kendi art niyetli ve sapık düşüncelerinin beslediği sonsuz hayal gücüyle, alevilerin kadınlı erkekli toplanıp mumları söndürdükten sonra, birbirleriyle eş değiştirdikleri gibi utanılası bir hikayeyi ortalığa yaydılar.

böylesine sapıkça bir düşüncenin zuhur etmesinin sebebi de ortada elbette; kadını hiç sayan islamiyette, onu erkeğin yanına koyacak kadar sayan yegane (bildiğim kadarıyla) mezheptir alevilik. kadınla erkeğin bir arada ibadet edebilmesi fikri ise, diğer mezheplerin kilitlenmiş akılları için olağan dışı bir şeydi elbette...
Alevilere atılmış iftiradır.

Sırf alınmasın diye Alevi arkadaşımızın doğum günü pastasına mum koymamıştık.

Başka bir akşam da elektrikler kesilince yanlış anlamasın diye Alevi yan komşudan mum istememiştik.
Alevilere atılmış iftiradır.

iftira olduğunu belirtmeme rağmen Sabiha Gökçen hayranı Alevli şort giyen Aleviler tarafından eksilenmemi anlamıyorum.

Ben ki "Alevilerin elinden yemek yenmez" diyip Alevi aşçı çalıştırmaya işverene kafa atmış biriyim. Hadi şimdi bi Selda bağcan dinleyelim "denizlerin dalgasıyım ben halkımın kavgasıyım yenilmedim keeee"