bugün

Elektrikler gidince yakılan mumun sönmesi olayıdır.
iftiranın tillahı. bunu söyleyenler müslüman değil, bırakın insan dahi değil.

Alevi değilim.
rüzgardan dolayı sönen mumdan sonra söylenen söz.
Alevilerin baskı altında olduğu dönemlerde gizlice toplanılan yerlerde ki o zamanlar aydınlatma kandillerle veya mumlarla yapılıyordu, dışarıda bekleyenler zabit gördüklerinde içeriye haber verirlermiş, içeridekiler de mumları söndürür ve içeride kimse olmadığı düşüncesi oluşturulurmuş.
Bunu bana tunceli li bir abimiz anlatmıştı fakat mum söndü meğerse buymuş dediğim başka bir alevi arkadaşım ise ne alakası var, oyle birşey değil demişti.
Keşke aleviler konuyla alakalı net birşey anlatsalar da başkaları alevileri kötülemek adına yalan yanlış bilgiler paylaşmasalar.
Başlık altında benzer bir bilgi var ama aynı değil. Bu da konu hakkında alevilerin de farklı görüşte olduklarının ispatı gibi.
Alevi kardeşlerimizin tepki gösterdiği halk arasında ensest ilişkiye giren aleviler için kullanılmış çirkin söz.
"alevilerin grup seks eğlencisi."

yahu pagan dini mi ki bu alevilik canları sıkıldıkta birbirlerini götürüyor olsunlar. uydurma olduğunu bile bile buraya böyle şeyler yazarak elinize ne geçiyor merak ediyorum.

mum söndü, eski zamanlardaki ilim adamlarının sabahlara kadar çalışmasını anlatmak için kullanılan bir deyimdir. alevilikle sınırlı bir kavram değildir. ancak ne yazıkki mum söndü kavramı günümüzde, sabetaylarda görülen mum söndü kavramı ile karıştırılmakta ve alevilere buradan çamur atılmaktadır. bir sünni olarak her ne kadar alevilerin de tasvip etmediğim bazı görüşleri olsa da bu tür saçma iftiraları okuyunca asfalyalarım atıveriyor.

ön yargılarımızın şehir efsanelerine, iftiralara yol açmasına izin vermeyelim. kutuplaşmayalım.
alevi değilim. ama hiç ihtimal vermedim şahsen. boş iş. insan niye öyle şeyler düşünsün ki?
Alevilerin yaptığı iddia edilen bir oyun.

içeriği karışık biraz.
çabuk mum yanmadanhahajahajhaj.
Alevileri aşağılamak için kullanılan aşağılama söylemi..

Bu konu üzerine yapılan
bir film.

(bkz: mum sönmedi)

https://www.youtube.com/watch?v=SCD_y-1i-14
Mum: Üflediler söndüm.
elektriklerin gitmesiyle aklıma gelen ilginç cümle. iftira değil gerçekten gitti elektrikler. tedaş buna bi çözüm bulsun.
mum söndü mertlik bozuldu.
bir iftira ancak bu kadar dibe vurmuş olabilir.
Çetmilerin incest sex partisi.
afedersinde sike surulecek akil yok sende.alevilerin mumu uzerinde sondurup ayin sonrasi aralarina aldiklari yazarin acinasi hikayesi.
bence dua et de o mumu çevirip çevirip bir tarafına sokmayayım senin.

saygısız.
90 lardan kalma geyiktir. 80 ler de olabilir. daha da eski olabilir bilemiyorum ben yaşamıyordum o zamanlar...

ayrıca;

(bkz: mezhepçilik)
O mum sana girsin.
Deli etmeyin lan adamı.
Ümit güner in kariyerini mahveden cümledir.
iftira olarak düşündüğüm saçasapan sapıkça bir şey. iftiradır abi. alevileri sevmem ama bu onlara karşı yapılan büyük bir küfürdür, hakarettir, insanlık dışı bir söylemdir. açık ve net.
edebiyatımızdan örnekler,

http://www.uludagsozluk.c...m-s%C3%B6nd%C3%BC-938297/
Gördük mum söndü'yü. Hahahahah!
Birader nasıl oluyor da sadece mezhebi farklı diye annenin oğluna babanın kızına ablanın kardeşine , amcanın yiğenine vs yakınlaşacağını düşünüyorsunuz?
Ahlaksızlıktır ve hatta şerefsizliktir bu yakıştırmalar.
Tanım : ne desek boş.
Güzel bir oyundur.