bugün

sabahattin ali'nin kürk mantolu madonna romanında raifin delicesine aşık olduğu karakter.
hayallerdeki sevgili, filozof... romandaki kadın erkek ilişkilerine dair tespitleri şahane. öyle bir anlatıyor ki sabahattin ali hemen kitabı bırakıp bir tasvir çiziveriyorsun hayalinde ona dair. don kişotun dulcineası neyse raifin mariası da o. ama dulcineadaki ulaşılmazlık ve gerçekdışılık mariada yok; o var, hem de raifin karşısında dimdik ama heyhat kader.

(bkz: madonna delle arpei)
içinde kadına ait her duyguyu barındırabilen, imrenilecek, raif efendi'yi rüzgara karşı yakası bağrı açık dolaştırabilecek kadar yakan kadın. tam anlamıyla bir kadın. mutlu sonla bitip evlenmelerini ne de çok isterdim.
roman boyunca raife çektirdikleri için kızıp son anda tam artık mutlu oldular diye sevinip derin bir ohh cektikten sonra yine kara bahtına kurban olan raiften daha çok acınan karakter..
"hoş tutulan bir oyuncak olmak, onlara insan olmaktan daha kolay ve cazip geliyordu."

diyerek insanlığa göndermede bulunmuş kürk mantolu madonna.
aşık olunan kadın ile aşık eden kadın arasındaki farkın ta kendisidir.
"bütün çekingenliklerim yok olmuştu. bu kadının karşısında her şeyimi ortaya dökmek, bütün iyi ve fena, kuvvetli ve zayıf taraflarımla, en küçük bir noktayı bile saklamadan, çırçıplak ruhumu onun önüne sermek için sabırsızlanıyordum. ona söyleyecek ne kadar çok şeylerim vardı.. bunların, bütün ömrümce konuşsam bitmeyeceğini sanıyordum. çünkü bütün ömrümce susmuş, zihnimden geçen her şey için: 'adam sen de, söyleyip de ne olacak sanki? ' demiştim. eskinden her insan hakkında, hiçbir esasa dayanmadan, sırf mukavemet edilmez bir hissin, bir peşin hükmün tesiriyle nasıl: 'bu beni anlamaz! ' demişsem, bu sefer bu kadın için, gene hiçbir esasa dayanmadan, fakat o yanılmaz ilk hisse tabi olarak: 'işte bu beni anlar! ' diyordum.." Kürk Mantolu Madonna nın baş kahramanı Raif Efendi nin Maria Puder için söyledikleri bunlar. Her insanın açıkça söylese de, söylemese de karşısına çıkmasını isteyeceği türden bir insan. Romanın sonlarında kendisine çok kızıyorsunuz lakin o son birkaç sayfa o kadını gözünüzde inanılmaz bir yere getiriyor. Maria Puder i daha yakından tanımak için ülkemizde hakkettiği değeri görememiş sayısız değerli sanaçtıdan biri olan Sabahattin Ali nin bu müthiş eserini okuyalım. Emin olun götürdüğü zamanı, büyük güzellikler olarak (mana bilene) geri getirecektir.
kürk mantolu madonna isimli eserin baş kahramanlarından biridir. romanın yazarı sabahattin ali'nin üstün tasvirleriyle görsel bir karakter gibi zihinlere kazınmıştır.
kürk mantolu madonna isimli öyküde çoğu kızın kendisiyle özdeşleştirdi, çoğu erkeğin de sahip olmak istediği ideal sevgiliyle özdeşleştirdiği aşk insanı.
günün birinde hatta hemen biraz sonra veya yarın bir şekilde karşıma çıkmasını istediğim hayali sevgilimin adı.

bir defa çıkmıştı karşıma oysa ama ben o vakitler okumamıştım kürk mantolu madonna yı...
kitabı okurken haYALiMDE CANLANAN MARiA PUDER HEMEN HEMEN SOYLE BiŞEYDi:

http://molly-parker.tier8...parker-pictures-m013.html
okuduğum tüm kitaplar arasında kendime en çok benzettiğim karakter. ama özellikle başlarda...
ayrıca hayran olduğum bir karakter. netoçka nezvanova kitabındaki katya ve çalıkuşundaki feride'den sonra gördüğüm en başarılı kurgulanmış karakterlerden biridir.
Devlet eliyle çekilecek olan kürk mantolu madonna filminde bu karakteri nurgül yeşilçay canlandırmalıdır bence. özgü namal da olabilir ama o bu karakteri tam yansıtamaz, fazla güzel çünkü. ben özgü namal'a raif'in süslü baldızı rolünü daha uygun gördüm şahsen.
olmak istediğim kadın. mümkünse kimse oynamasın, kimse oynamaya çabalamasın.
aşık olunası kadın.
Sabahattin Ali'nin katliam sonrasında not defterinde okunabilen tek cümlede yazılana göre ölmediği iddia edilen ve üstüne doğan akhanlı'nın da (Madonna'nın son hayali) kitap yazdığı roman karakteri.
böyle bir kadın bulursam eğer benden de bir raif çıkar. sabahattin ali nin anlatımıyla gözümde ilaheleşmiş kadındır.
kürk mantolu madonna adlı romanın baş karakterlerindendir.
aşık olduğum roman kahramanıdır. gerçek hayatta böyle biri yok, biliyorum, ama hala arıyorum..
türk kızlarının örnek alması gereken kadındır.
sabahattin alinin o dönemde ilişkiler hakkında böyle düşünebilen insanlara kafa yorabilmesiyle hayranlık uyandıran kitabının kadın kahramanı.kitap bittiğinde aslında maria puder için bir bakıma insanın içi yanmakta. yani aşkın çeşitli şiddetleri ve suretlerinden o kendine uygun olarak hırçın,ihtiraslı,onu yörüngesinden çıkarıp kendi yörüngesine oturtacak bir aşk istemişti heyhat kader karşısına kendi yörüngesi bile olmayan aksine ona bir uydu kadar bağlı, uysal, dingin bir aşk çıkardı. anladı ki istenilen aşkla karşılaşılan aşk farklı da olabilmekte, bu o kişinin senin hayatının aşkı olmasına engel olmamakta. o da ona aşkla bağlı birini kendi yörüngesine uydu yapmaya razı oldu. ama kitap bittiğinde raif ulvi bi aşk yaşarken maria kendisine ulvi aşk duyan birini merhametle sevdi. raif bu duygunun nolduğunu öğrendi maria öğrenemedi ama ikisi de çok sevdiler o ayrı.
bir adama önce ümit verip sonrasında sorun sende değil bende ayağı yapan bir kadın. sevmek mi ah işte onu yapamıyorum diye sahte, aptal hezeyanları vardır. son pişmanlık fayda etmiyor tabi sonrasında.
içinde bulunduğu dengesiz ruh hali ikizler burcu olduğunu kanıtlar nitelikte. sevmedim ben bu kadını.
kezbandır. bu tarz kadınların ihtiyacı olan şey tecavüz, dayak ve aldatılmak. özetle acı.
masumiyet müzesi'ndeki füsun ne kadar kezbansa bu da o kadar kezbandır. melankoli yaparken ağzına sokar, 15 dakika sonra çeker giderim. gitsin başka kılıbık raif bulsun kapris yapacak. zırlak karı.

bir adama vereceği üç kuruşluk mutluluk için 20 bin tane şart koşan ya da "kalbim kırık, senden öncekiler çok kırdı" klişesi ile sevgi dilenen, ego şişiren, ilgi açı, narsist tüm kaltaklara gerekli olan şey raif efendi değil hannibal lecter'dır. üstad dalaktan başlar yemeye, nefis olur.

hayır bi de sevgisini vermenin koşullarını manifesto halinde yayınlayan bu tip kadınlar sağda solda "aşk iki kişiliktir" yazıp smiley koyunca alıp sayfayı html kodlarıyla beraber götüne sokmak istiyorum.
nedensizce çok sevdiğim, kendimden bir şeyler bulabilidiğim nadir roman karakterlerinden biri. tapılası..