bugün

öğrencilerin puanını, 2015'te düşürdükten sonra 2016'da şahlandıran ve "bakın dershaneler olmadan daha yüksek yapıyorsunuz." demeye getiren elemanların bok yemesi sonucu ortaya çıkan sınavlardan bir diğeri.

olan 2015 girişlilere oldu, her sınav sonrası oturma odasına geçip halı deseni seyrediyorlardı gariplerim.
Biraz tanım dışı olacak entry onun için şimdiden kusura bakmayın.

Sorulara tekrar baktım, biraz düşündüm de; sayısalcılar abartıyor lan. Evet çok kolay sorular var ama gerçekten bilgi isteyen 12-13 tane soru var o sınavda. 0 bilgiyle ikinci yeni-garip sorusunu kaç sayısalcı işaretler? Ya Turgut Özakman'ı? Biz tm'ciler Tevfik Fikret'i son istanbul cümlesinde yakaladık, bunu kaç sayısalcı yakalar? Hayriye'yi kaç sayısalcı biliyor mesela? Samipaşazade sorusunda taaşşuk Talat-ı kaçı yakalayabilirdi? Karagöz sorusu ise tam Adam elemeli bir soru, aynı Refik halit karay sorusu gibi. Garipçileri bilmeyen kaç sayısalcı Orhan Veli'yi direkt yapıştırdı? Benim gittiğim etütde hiçbir sayısalcı Servet-ı fünun'un ne olduğunu bilmiyordu. Gerçekten okumamış kaç fenci o soruyu yaptı? Gestalt sorusunda herkes 2 şık arasında kaldı, iptal olmazsa o sorudaki elemeyi siz düşünün. Devriye sorusunu kaçı yaptı, tmciler bile tapuğ diye yapıştırmış amk. Süslü nesir Sinan PAşa'yı kaç sayısalcı bilir? Lakaplı soruda Faruk Nafiz'i kaç sayısalcı bilir mesela? Bunlara benzer 2-3 soru daha vardı.

Eminim bu saydıklarımı yapan sayısalcılar vardır ama bir elin parmağını geçmez. Tm'ciler için gerçekten ayırtedici olmadı evet. Ama ben 4 ay günde 5-6 saat çalıştım, yaklaşık 250 deneme çözdüm. 47 doğru 8 yanlış ile 45 net çıkardım. Hata yapmasam 47 nete çekebilirdim. Şimdi hiç çalışmadan 50 netim var diyen Adama ben inanmıyorum. 30-35 net yapan sayısalcılar da burada coştuk havası atıyor. Adama kaç net yaptın diyorum, '33 aga estirdim resmen' diyor. ilginç.

Edit: ygs 5'te ilk 4 bindeki tm'ci adamlar coğrafyadan 15-16 net çıkardım diyor. Burada sayısalcılar gelmiş coğrafyadan 21 netim var diyor. Olaya bak aga.
bütün yıl çalışan tmler için hüsrandır. ben okul sınavları dışında edebiyat kitabının kapağını açmamış bir mf4 olarak çok da kötü geçmedi diye çıkıyorsam böyle eğitim sistemi hakkaten olmaz olsun.
coğrafyanın edebiyattan zor olduğu doğrudur.
edebiyat iyiydi coğrafya götüme girdi amk.
BEN SANA mecburum bilemezsin diye yazıp şairini soran bi sınav olmuştur. kimse puanım yüksek olur diye sevinmesin herkesin puanı yüksek. artık 0.25 lerden sıralama kasacağız.
Edebiyatı herkes yapsın coğrafyadan eleriz kafasında sınav. 7-8 tane harita sorusu vardı, bir tane grafik sorusu yoktu amk Sınavında. Lütfedip Trabzon'da demiryolu olmayan soruyu da bedavadan dağıtmışlar, diğer 20 kazık sorudan sonra.

Ben 2008'de liseden çıkmışım, sen bana salt bilgi isteyen coğrafya soruyorsun amk. Bari uluslararası örgüt sorsaydın da genel kültürden kurtarsaydık. Lise 1 bilgileriyle sayısalcılar dahi oradan soru çözerdi, tm'cileri siktiler. Sor genel kültür, UNESCO'yu bilmeyen Adam zaten girmesin üniversiteye amk.
Kolay bir sınav olmuş. Ygsnin de kolay olmasından sonra tmciler için matematik belirleyici olacak.

Hukuklarda inanılmaz puan artışı olacak ve insanlar virgüllerle bin iki bin kişinin içinde olacak.

Hakkınızda hayırlısı herkes istediği yeri kazanır inşallah.
yine ilk 100 bizim sözlükten çıkmış anlaşılan.
sınav esnasında düşünmek için bolca boş vaktim kalmasından sebep mezuna kalmaya karar verip çalışma planı bile yaptım. vazgeçme ihtimalim yüksek. ayrıca ulan bir sürü şey biliyordum ben sora sora bunları mı sordunuz diyerek öfkelendim umarım gözümden kaçan ufak tefek ayrıntılar yüzünden patlamam. bitti be.
tüm yıl divan-ı hikmeti sorsunlar diye mi çalışıldı amk dedirten sınavdır.

aşağıdaki soruda iki cevabında olabileceğini düşünüyorum bence çift cevaplı sıkıntılı bir soru soracağın soruya vereyim ösym.

gestalt psikolojisine göre bir parçayı ait olduğu
bütünden soyutlayıp incelemek hatalıdır. çünkü bir
bütün, kendisini oluşturan parçaların basit bir toplamı
değil, parçaların toplamından daha fazla bir şeydir;
örneğin bir melodi kendisini oluşturan notaların basit bir
toplamı değil, bu notaların bir sisteme göre
düzenlenişinin ürünüdür. insanı anlamlandırırken de bu
psikolojiden yola çıkmakta fayda var. sonuçta, ----.
bu parçada boş bırakılan yere, düşüncenin akışına
göre, aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

--insanı anlamak istediğimizde çevresi ve iç dünyasını
bir arada ele almalıyız

--insan ve çevre karşılıklı etkileşim içindedir, birbirlerini
şekillendirirler
icadedmek ne be OSYM!!! 50 yaşında ilkokul mezunu anneme sordum o bile anladı yanlış yazıldığını. Birkaç gün içinde aktrolleri görürüz etrafta "Bakın dershaneler kalktı ne güzel oldu"kafasını yaşarlar şimdi. Edebiyat çalışmama gerek yokmuş ki hepimiz matematik netimize göre yerleşicez arkadaşlar haberiniz olsun.
Guzeldi diyenlerin abv. Amin.
Aklımda kalanları açıklıyorum;

1.)realizm
2.)virgul nereye koyulmaz cevap a
3.)hangisi 2. Paragrafdan baslar diyordu araya hastalik girmişti ordan
4.)anlamli bir paragraf olusturulsa hangisi 3. Olur diyordu cevap e yani 5.
5.)koylu kizlarin sarkisi eseri muallim naci
6.)tevfik fikret
7.)guzelleme
8.)nedim ve fuzuli
9.)emine isinsu
10.)serveti finun
11.)turgut ozakman
12.)divani hikmet ahmet yesevi
13.)otobiyografi
14.)tapuğ
15.)avare yillar
16.)soz sanatlari sorusu hangisi yanlis diyordu huzur ve sarki(tezat)
17.)ekonomik liman hamburg
18.)demiryolu olmayan liman trabzon
19.)hidrojen
20.)cin ve hindistan nufus
21.)dogal ve beseri diyordu sanirim kuraklik ve sel
22.)yazim yanlisi, icadedmek
23.)roportaj
24.)kizil elma ziya gokap
25.)volga nehri
26.)turkiye haritasi vardi cevap tarim
27.)faruk nafiz camlibel
28.)karagoz hacivat cevap tek kisi
29.)atilla ilhan
30.)obruk kayaç
31.)harita sorusu goridyon yaptim
32.)renkler vardi bir soruda cevap ak
33.)istirat etmek(nefes almak)
34.) paragraf sorusu, sayisal verilerden yararlanma
35.)yarim uyak

Bunlari hatirlayabildim yanlislar cikabilir hepsinden emin degilim.
3 yarin diyen arkadas
Yarin lys 1 var ayıktırayım dedim.