bugün

Edebiyat: Hiç çalışmadan girdim, buna rağmen otuzdan fazla soru işaretledim. Çalışan çok rahat fullerdi. Keşke sözel olsaydım diye düşündürmüştür.
Coğrafya: Çok harita sorusu sormuşlar ama çoğu genel kültürdü.
kolay görünümlü olup aslında kolay sınavdır. sınav çıkışı minimum 50 net yaparım diye düşünürken meğer 45.5miş. çok çeldirici sorular var en rahat çözdüğüm sorularda bile yanlışlar çıktı.
ben çalışmadım tm öğrencisiyim, son 2 hafta ile 45 yakalanabilecek 1 sınavdı. sene boyu çalışan tmci arkadaşlarım büyük geçmiş olsun.
Çok basit sinav. Bir rant uğruna genÇ erkeklerin, genç kızların hayatı ile oynamak... hikayeye söyle başlayalım hükümet kararı ile 2015-2016 yılından itibaren dershaneler kapandı ve AK Parti hükümeti bunun doğru bir karar olacağını düşünüyorlardi işte bu yüzden 1. Plan Yükseköğretime geçiş sınavını önceki seneye göre basit tutup netleri arttırmak oldu Nitekim tuttu bu taktik sınav basit oldu netler arttı a haber, sabah gazetesi gibi zift medyası hemen propogandaya başladı "Dershaneler kapandı Başarı arttı." böyle böyle insanları inandırdilar. tabi öğrenciler ilk sınav olduğu için kimse sesini çıkarmadı. Sonra 2. plan LYS'idi bunu da geçen sene ki sınava göre basit yapmak istenildi ve başarıldı bugün olunan lys edebiyat denemesinde 4 yıl boyunca ağırlıklı olarak fizik-kimya-biyoloji gören MF öğrencileri bile götünü kasiyarak 40 Net yaptı 3 ay boyunca gecesi gündüzüne karışan tm öğrencisi herseyi ezberledi hatta Halide nusret zorlutunanın gerçek calikusu olduğunu dahi öğrenmişti fakat sınavda 70milyonun 50 milyonunun bilecegi Atilla ilhan- Ben sana mecburum soruldu, ve böylelikle çalışan tm öğrencisi 50 net yaptı calismayan veya az çalışan tm öğrencisi 48-49 (kimisi 52-53) yaptı ve kul hakkına girildi.

Sonuç: 4 yıl boyunca kimya-fizik-biyoloji gören mf arkadaşlar hukuk fakültelerini dolduracak tm öğrencileri 55binden başlayıp oraya buraya kadar uzayip gidecek.

Rantınız Batsın...

Edit: A haber de 1-2 güne başarı arttı diye haber çıkar. Günaydın geldik.
Biraz tanım dışı olacak entry onun için şimdiden kusura bakmayın.

Sorulara tekrar baktım, biraz düşündüm de; sayısalcılar abartıyor lan. Evet çok kolay sorular var ama gerçekten bilgi isteyen 12-13 tane soru var o sınavda. 0 bilgiyle ikinci yeni-garip sorusunu kaç sayısalcı işaretler? Ya Turgut Özakman'ı? Biz tm'ciler Tevfik Fikret'i son istanbul cümlesinde yakaladık, bunu kaç sayısalcı yakalar? Hayriye'yi kaç sayısalcı biliyor mesela? Samipaşazade sorusunda taaşşuk Talat-ı kaçı yakalayabilirdi? Karagöz sorusu ise tam Adam elemeli bir soru, aynı Refik halit karay sorusu gibi. Garipçileri bilmeyen kaç sayısalcı Orhan Veli'yi direkt yapıştırdı? Benim gittiğim etütde hiçbir sayısalcı Servet-ı fünun'un ne olduğunu bilmiyordu. Gerçekten okumamış kaç fenci o soruyu yaptı? Gestalt sorusunda herkes 2 şık arasında kaldı, iptal olmazsa o sorudaki elemeyi siz düşünün. Devriye sorusunu kaçı yaptı, tmciler bile tapuğ diye yapıştırmış amk. Süslü nesir Sinan PAşa'yı kaç sayısalcı bilir? Lakaplı soruda Faruk Nafiz'i kaç sayısalcı bilir mesela? Bunlara benzer 2-3 soru daha vardı.

Eminim bu saydıklarımı yapan sayısalcılar vardır ama bir elin parmağını geçmez. Tm'ciler için gerçekten ayırtedici olmadı evet. Ama ben 4 ay günde 5-6 saat çalıştım, yaklaşık 250 deneme çözdüm. 47 doğru 8 yanlış ile 45 net çıkardım. Hata yapmasam 47 nete çekebilirdim. Şimdi hiç çalışmadan 50 netim var diyen Adama ben inanmıyorum. 30-35 net yapan sayısalcılar da burada coştuk havası atıyor. Adama kaç net yaptın diyorum, '33 aga estirdim resmen' diyor. ilginç.

Edit: ygs 5'te ilk 4 bindeki tm'ci adamlar coğrafyadan 15-16 net çıkardım diyor. Burada sayısalcılar gelmiş coğrafyadan 21 netim var diyor. Olaya bak aga.
52.5 edebiyat 19 cografya yaptığım sinav. iyi hoş guzel ama bu netlerle hukuk zor gibi geliyor matematikten dolayi. 25 kadar matematik yapsaydim bu kadar stres altına girmezdim. o kadar toplumcu gercekci ezberle; pınar kür, semiha ayverdi,nazli eray, furuzan ezberle hemde kitap ozetlerine kadar adam sana atilla ilhan sorsun. hemde ben sana mecburum u verip. strese devam.

son olarak garip basit siirdi imge yoktu. ikinci yeni garip durumlardan bahsederdi. insan gökyüzünü nasil boyasın amk neresi gercekci bunun?
orana vuracak olursam edb %50, cografya %50 kolaydi. edebiyat'in turkce kisminda hic zorlanmadim, uykusuz oldugum icin uzun paragraflari okumaya usendim, atladim. edebiyatta ise divan edebiyati kismi zorladi. siirle alakali butun sorular kolaydi. divan-i hikmeti sormus adamlar, tak yapistirdim ahmet yesevi diye bu kadar kolay olcagini tahmin etmezdim.

cografya baya basitti sadece bir soruda takildim onu da bos biraktim. o col sorusunun cevabi taklamakan ya da gobi degil, diger secenekleri unuttum hatirlayan ve cevabi bilen varsa mesaj atsin dedigimdir .

hazar havsasi sorusunu ne yaptiniz lan?
Öyle ya da böyle yaşandı bitti saygısızca asd.
baktım sorulara, öylesine girsem 53, 54 yapıyormuşum yine geçen seneki çalışmamla.
çalışmayana yaramış sınavdır.
icadedmek ne be OSYM!!! 50 yaşında ilkokul mezunu anneme sordum o bile anladı yanlış yazıldığını. Birkaç gün içinde aktrolleri görürüz etrafta "Bakın dershaneler kalktı ne güzel oldu"kafasını yaşarlar şimdi. Edebiyat çalışmama gerek yokmuş ki hepimiz matematik netimize göre yerleşicez arkadaşlar haberiniz olsun.
yine ilk 100 bizim sözlükten çıkmış anlaşılan.
tüm yıl divan-ı hikmeti sorsunlar diye mi çalışıldı amk dedirten sınavdır.

aşağıdaki soruda iki cevabında olabileceğini düşünüyorum bence çift cevaplı sıkıntılı bir soru soracağın soruya vereyim ösym.

gestalt psikolojisine göre bir parçayı ait olduğu
bütünden soyutlayıp incelemek hatalıdır. çünkü bir
bütün, kendisini oluşturan parçaların basit bir toplamı
değil, parçaların toplamından daha fazla bir şeydir;
örneğin bir melodi kendisini oluşturan notaların basit bir
toplamı değil, bu notaların bir sisteme göre
düzenlenişinin ürünüdür. insanı anlamlandırırken de bu
psikolojiden yola çıkmakta fayda var. sonuçta, ----.
bu parçada boş bırakılan yere, düşüncenin akışına
göre, aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

--insanı anlamak istediğimizde çevresi ve iç dünyasını
bir arada ele almalıyız

--insan ve çevre karşılıklı etkileşim içindedir, birbirlerini
şekillendirirler
sınav esnasında düşünmek için bolca boş vaktim kalmasından sebep mezuna kalmaya karar verip çalışma planı bile yaptım. vazgeçme ihtimalim yüksek. ayrıca ulan bir sürü şey biliyordum ben sora sora bunları mı sordunuz diyerek öfkelendim umarım gözümden kaçan ufak tefek ayrıntılar yüzünden patlamam. bitti be.
en baba belirleyici soruları yaptım rıfat ılgaz,emine ışınsu vs. gel gör ki ana vatanı birleşik yazılır sandığımdan abuk subuk yerde patladım.bazı sorular bana sıkıntılı geldi çift cevaplı paragraf var bi tane,bazı paragraflar da ise koşul değil varsayım var kodumun ösym gerizekalıları soru sormayı beceremiyor hala.
Aklımda kalanları açıklıyorum;

1.)realizm
2.)virgul nereye koyulmaz cevap a
3.)hangisi 2. Paragrafdan baslar diyordu araya hastalik girmişti ordan
4.)anlamli bir paragraf olusturulsa hangisi 3. Olur diyordu cevap e yani 5.
5.)koylu kizlarin sarkisi eseri muallim naci
6.)tevfik fikret
7.)guzelleme
8.)nedim ve fuzuli
9.)emine isinsu
10.)serveti finun
11.)turgut ozakman
12.)divani hikmet ahmet yesevi
13.)otobiyografi
14.)tapuğ
15.)avare yillar
16.)soz sanatlari sorusu hangisi yanlis diyordu huzur ve sarki(tezat)
17.)ekonomik liman hamburg
18.)demiryolu olmayan liman trabzon
19.)hidrojen
20.)cin ve hindistan nufus
21.)dogal ve beseri diyordu sanirim kuraklik ve sel
22.)yazim yanlisi, icadedmek
23.)roportaj
24.)kizil elma ziya gokap
25.)volga nehri
26.)turkiye haritasi vardi cevap tarim
27.)faruk nafiz camlibel
28.)karagoz hacivat cevap tek kisi
29.)atilla ilhan
30.)obruk kayaç
31.)harita sorusu goridyon yaptim
32.)renkler vardi bir soruda cevap ak
33.)istirat etmek(nefes almak)
34.) paragraf sorusu, sayisal verilerden yararlanma
35.)yarim uyak

Bunlari hatirlayabildim yanlislar cikabilir hepsinden emin degilim.
Cebimdeki bozukluk yüzünden geri döndüğüm sınav hepsini ayakkabıma doldurup öyle girdim. Sınav kolaydı bence edebiyat kısmı fazla ayrıntıydı. En çok dil bilgisinden korkardım ama fazla soru çıkmadı çıkanıda yaptım coğrafyasıda kolaydı. Giren herkeze geçmiş olsun.
Kolay bir sınav olmuş. Ygsnin de kolay olmasından sonra tmciler için matematik belirleyici olacak.

Hukuklarda inanılmaz puan artışı olacak ve insanlar virgüllerle bin iki bin kişinin içinde olacak.

Hakkınızda hayırlısı herkes istediği yeri kazanır inşallah.
Edebiyatı herkes yapsın coğrafyadan eleriz kafasında sınav. 7-8 tane harita sorusu vardı, bir tane grafik sorusu yoktu amk Sınavında. Lütfedip Trabzon'da demiryolu olmayan soruyu da bedavadan dağıtmışlar, diğer 20 kazık sorudan sonra.

Ben 2008'de liseden çıkmışım, sen bana salt bilgi isteyen coğrafya soruyorsun amk. Bari uluslararası örgüt sorsaydın da genel kültürden kurtarsaydık. Lise 1 bilgileriyle sayısalcılar dahi oradan soru çözerdi, tm'cileri siktiler. Sor genel kültür, UNESCO'yu bilmeyen Adam zaten girmesin üniversiteye amk.
Bir sayısalcı olarak 40 taneden fazla işaretledigim sınav çok basitti gerçekten.
Zaten ygs de biraz daha sosyal yapsaydım hukuk için hazırlanırdım kısmet olmadı.
Mf3 olarak girdiğim sınavdan eşit ağırlıkçı gibi çıktım. Liseden hatırladığım kadarıyla baya edebiyat işaretledim coğrafyam zaten çok iyidir bence hiç seçici olmayan ve çok çalışanın hakkının yenildiği sınavdır.
Mf ci olarak zorlanmadan 37 edebiyat 23 coğrafya yaptıgım sınav çoğundan eminim. Ha birde sınav aşırı kolaydı.
coğrafyanın edebiyattan zor olduğu doğrudur.
Guzeldi diyenlerin abv. Amin.
edebiyat iyiydi coğrafya götüme girdi amk.