bugün

Uzun zamandir pc m olan ama bugun izleme firsati buldugum film. Bugune kadar neden izlememisim dedim kendime.
2005 yapım bir dram filmi. 2 saat 2 dk sürüyor. film güzel başlamıştı. her 12 kişiden birinin silahı vardı diye. güzel mesajlar vardı. ama sonradan boka sardı. biz savaşın dramını görecekken yuri ovlov'un kişisel dramını gördük birden. silah kaçakçısı hiç adam öldürmemiş ve birden adam öldürünce depresyona girmiş, kardeşi birden vicdana gelmiş silahları patlatmış intihar olacağını bile bile. karısı bu kadar paranın nereden geldiğini sorgulamamış ama sonra birden vicdana gelmiş kocasını şikayet etmiş. bunlara mı üzülmemiz gerekiyordu? ama konu daha sonradan bunların üzerinde durmuş.

daha önce işlenmemiş ve işlenilmekten çekinilmiş bir konuya 2005 yılında girdiği veya daha önce işlense bile bunun kadar büyük ölçekte olduğu için çokça övülmüş ama bu mesajları bu filmle değil daha farklı yollarla alabilirsiniz zaten. filmin amacı sizi o duyguları yaşatmaktı ama bu film bundan çok uzak. hadi başkaları çok beğenmiş o yüzden 4/10 diyelim.

ingilizce'nizi geliştirmek için bazı kalıplar:

dead slow:neredeyse durmuş.
are you high:kafan mı güzel?
garbage:çöp
"Vay arkadaş işte olay budur" dedirten nadir filmlerden. Dünya düzenine ve silah üreticilerinin dünya üzerinde ki hakimiyetine kısmen de olsa alaylı ama ciddi bir dille değinilmiş. Nicolas Cagein filmde ki etkisi de göz ardı edilemez tabi ki; mutlaka izleyin.
Hayatta iki çeşit trajedi vardır; biri istediğini elde edememek, öteki; elde etmek. / Oscar Wilde

Sözü üzerine daha önce düşünmüştüm ve pek de manalı gelmemişti. Bu güzel ve düşündürücü bulduğum filmden sonra bir kavrayış getirdim.
Hayat bütün olarak bakıldığında trajedidir. Tamamına bakıldığında sevgi pıtırcığı ve keyif olan bir hayat yok.
iyilik ve kötülüğe, kötülüğün gerekliliği ve doğa sonucu engellenemezligi açısından bir bakış getirmiş.

T: Önerdiğim filmdir.
bir Nicolas Cage resitali.

https://www.imdb.com/title/tt0399295/
görsel
" Şu anda dünyada dolaşan 550 milyon ateşli silah var. Bu da her 12 kişiden birinin silahlı olduğunu gösterir. Şimdi sorulması gereken: Geriye kalan 11 kişiyi nasıl silahlandırabiliriz? "

görsel
Büyük resmi görmek isteyen herkesin izlemesi gereken bir film, daha çok başyapıt.
görsel
yalnızca açılış sahnesiyle bile oldukça çarpıcı bir giriş yapan ve ironilerle dolu bir filmin sonunda oldukça cesur bir yapım olduğunu izleyiciye hissettiren başarılı bir nicolas cage filmidir. filmi izledikten sonra yazan ve yönetene baktığımda the Truman Show un yazarı Andrew Niccol ü görmek çok da şaşırtıcı olmamıştı benim için. (bkz: the truman show)

nicolas cage in filmin açılış sahnesindeki repliği;

--spoiler--
''Şu anda dünyada dolaşımda beş yüz elli milyon ateşli silah var.

Bu, gezegendeki her on iki kişiden birinde silah olduğu anlamına gelir.

Şimdi sorulması gereken, kalan on biri nasıl silahlandıracağımız.''
--spoiler--

görsel
Nicholas Cage'in En iyi filmidir.Senaryo da Yurinin Araplara israil Malı Uziler Satması Aslında lanet olası Kapitalist düzenin nasıl işlediğini bize gösterir.Maalesef Yuri Orlov Gibi Zeki ve Kötü Adamlar Yüzünden Dünya Bu kadar Berbat bir hale geldi.Bu adamlar için Kimin Öldüğü,Kimin kaybettiği,Kimin kazandığı önemli değildir sadece Kendi kazandıkları Kirli para önemlidir.Son olarak Dünyanın En büyük Silah Satıcıları Acı bir gerçek olarak Abd,Rusya,israil gibi Büyük devletlerdir.
(bkz: yuri orlov)
bakıyorum da kimse grup olan lord of war'ı yazmamış.

2011 yılında Celestial Pestilence adlı albümüyle debut yapmış teknik death metal grubudur. gayet başarılı bir albüm bence. soreption'un rifflerine çok benziyor.
harika bir film.
Çarpıcı bir Cage filmi.
Nicolas Cage'in baş rolü oynadığı şahsen çok sevdiğim filmdir.

basit bir aşcının para sıkıntısı çektiği için alternatif para kazanma yollarına merak salmıştır.
silah satarak para kazanması ve zaman ile büyümesi, sonunda filmin adını veren savaş tanrısı oluşunu anlatır.

karakterin ismi Yuri Orlov'dur kendisi ailesi ile birlikte savaştan kaçmıştır, yuri mesleğine kardeşinide alet edince sonunda güvenebileceği birisi ile birlikte çalışmanın verdiği rahatlık yuri için aslında o kadar kolay olmayacaktır.

--spoiler--
Aşcı olarak kendi lokantaları Kırım Restoran'da çalışmakta olan Yuri Orlov hayatını aşçılıktan kazanamayacağını anlar ve silah tüccarı olmaya karar verir. Hayatı boyunca büyük oynamak isteyen Yuri silah tüccarlığında da büyük oynayarak, giderek Silah Kaçakçısı olmaya başlar. Peşinde kendisinden şüphelenen Interpol bulunmaktadır. Fakat Yuri yaptığı işi her seferinde legal olarak göstermeyi başarmıştır. Silah kaçakçılığında iyice yükselen Yuri artık pek çok ülkeye kaçak silah satarak Savaş Tanrısı olmuştur.
--spoiler--
inanılmaz derecede gerçeklerle bezeli ve bu gerçeklere sadece seyirci kaldığımızı hatırlattığı için de trajik. herkese tavsiye ederim.
az önce izlemiş olduğum film. sonunda gözlerim doldu, az daha ağlıyodum la.
sayılı, güzel konulara değinen nadide yapımlardan...

Gerçekten günümüzde yaşayan ve kendilerine lider diyen en iğrenç ve acımasız insanlarla çok yakın ilişkilerim var. Ama o adamların bazıları senin düşmanlarının düşmanlarıdır. Ve dünyadaki en büyük silah taciriysen, ki kendisi patronun olan Birleşik Devletler başkanıdır ve kendisi her gün benim bir yılda yaptığımdan daha fazla satış yapar, bazen silah üzerinde parmak izinin bulunması utanç verici olur. Bazen silah satmanın hoş olmayacağı güçlere silah satarken benim gibi serbest çalışan kişilere ihtiyaç duyarlar. Yani sen bana kötü diyorsun dostum ama, ben gerekli bir kötüyüm.

-Nicolas Cage.
Jason statham dan sonra çok iyi filmlerde rol alan başka bir iyi oyuncu nicholas cagein başrolü sırtladığı film tavsiye eden yazarın ellerinden öpüyorum. Film hakkında söylenecek pek bir şey yok.. izleyin sadece.
nicholas cage'in döktürdüğü filmdir. (bir diğeri için: elveda las vegas) özellikle de barda barmenin, barut ve kokain'i karıştırıp ikram ederken, "sizin barutunuz" demesi unutulmaz.
Filmin sonunda efsane uyarıda evet biz kaçakçılar yavşağız ama şu ülkeler bizden daha yavşaktır diyen efsane film.

"Bu filmin konusu gerçek olaylara dayanmaktadır. silah kaçakçıları zenginleşmeye devam etseler de, dünya'nın en büyük silah satıcıları hala abd, ingiltere, rusya, fransa ve çin'dir. bu ülkeler ayrıca birleşmiş milletler güvenlik konseyinin 5 daimi üyesi konumundadır. "
kanal 7 de savaş lordu olarak verilen film.
bir türlü izleyemediğim, izlemem için çok tavsizye aldığım nicolas cage filmi. uluslararası savaş ticaretini konu edindiği söyleniyor.

http://www.imdb.com/title/tt0399295/
"Şu anda dünyada dolaşan 550 milyon ateşli silah var. Bu da her 12 kişiden birinin silahlı olduğunu gösterir. Şimdi sorulması gereken: Geri kalan 11 kişiyi nasıl silahlandırabiliriz?"

Filmi izlediğiniz zaman,dünya da savaşın asla bitmeyeceği gerçeğini bir kez daha anlayacaksınız. Silah tacirleri,devletlerin oyunları..
nicholas cage in ender güzel filmlerindendir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar