bugün

louisa may alcottın gazeteleri saymaysak ilk ciddi eseri olan, kadınlığa erken yaşta atılan kızların hayatlarını konu alan klasik kitap.
film uyarlamaları oldukça kesilmiş olsa da güzeldir. favori karakterim joe'yu ceylan gözlü winona ryder'ın oynadığı son uyarlama birden fazla izlenmeyi kesinlikle hak etmektedir.
"küçük kadınlar" diye elimde tuttuğumda kadınla kızın arasındaki farkı öğrenmeden çok önceydi..

küçük fakat güçlü ve de birbirine bağlı kardeşlerin hikayesiydi bu.. belki de sadece kalabalık bir aileye duyulan özlemden dolayıydı bu denli sevgi.. belki de o kardeşlerin birbirlerine olan bağlarıydı hoşuma giden.. bilmiyorum ama çocuk aklımda çok sevmiştim ben bu kitabı..
sonra sonra..
büyüdük.. kadınla kız farklı şeylermiş, öğrendik..
bu devirde hala bazı kesimlerde kadın olmak suçmuş, gördük..

neye yaradı o hikaye kitabı?!
kim yok etti o hikayedeki "küçük kadınları"?!

dedim ya.. kadınla kızın farkını öğrenmeden önceydi.. ve hep öyle kaldı..
sezen aksu , gönül yazar familyaları. sayarsak daha çok var yonca evcimik var sertap erener var ben varım. çok portatif olurlar, heryere sığarlar, atlarlar zıplarlar, demonte ürün gibidirler. her dem taze kalma özelliğine sahip tek şekildirler.
--spoiler--
Kitabın sonunu yeniden yazmaya kalkıştı iki küçük kız.
jo evlenmeliydi onunla , amy değil...
--spoiler--
okunması, okutulması gereken kitap.
bundan 15 yıl önce sadeleştirilmiş şeklini okuduğumda bile hoşuma giden, yakın zamanda taam versyonunu okumak için çabalayacağım değişik kitap.
yakında kanal d'de başlayacak olan dizi...
okuduktan sonra, olayın evde genelde etrafında döndüğü kuzine ne diye araştırmış, evdeki fırınla yetinmek zorunda kalacağımı anladığımda biraz üzülmüş ve kek yapma çalışmalarımın ilki için etrafımdakileri dürtmeme neden olmuş ilk romandır.

http://mirror.pacific.net...nberg/etext96/lwmen13.txt
şimdilik izlenebilir bi dizi.
Her 10 15 senede bir yeniden çekimi yapılan, çocuk romanı uyarlaması film. Bu kez senaryo bir kadın yönetmenin elinden, günümüzün modası feminist duygularla sinemaya aktarılmış ve oldukça kötü bir uyarlama olmuş. Sert bir kadın rolünde gördüğüm Meryl Streep haricinde izlerken keyif veren bir şey yok.
1994 uyarlaması çok daha iyiydi, izlemediyseniz bunun yerine onu izlemenizi tavsiye ederim.
2019 uyarlamasında ortalara doğru aşırı bayan film. kadın değil yani baydı. erkekti demiyorum bayıldım. sevdim anlamında değil. öööf.
1994 yapımı, başrollerinde Winona Ryder, Kirsten Dunst,Trini Alvarado, Gabriel Byrne ve Samantha Mathis'in bulunduğu, Kitabın özünü tam anlamıyla yansıtabilmiş bir film. Kitapların önemli özelliğidir dramı size verebilmesi, olan biteni yaşatabilmesi ki film bunu çok iyi başarıyor. Hayatlarının farklı zamanlarında yaşadıkları anları anlatan bir birinden farklı karakterde dört kız kardeşin hikayesi anlatılmakta. Karakterler çok iyi seçilmiş ve her biri kendisine bağladığı gibi izleyici karakterlerde kendisini bulabiliyor. Ailece oturup izleyebileceğiniz bir yapım.

https://www.planetdp.org/...le/little-women-dp27422#1