bugün

bunu anlatmanın en iyi yolu sanırım legolar... eskiden legolarla türlü türlü şeyler yapardık ya (gerçi biz pek yapamazdık çünkü legolar bi kere orijinal değildi) neyse işte o legoların ps3 ortamına aktarıldığını düşünün... tonla değişik obje, sınırsız bir 3d editör ve aşmış bir fizik motoruyla kamerayı televizyonun önüne koyup film bile çekebilirsiniz bu oyunumsuyla... ayrıca kullanılan giysilerin içinde paul pierce forması olduğunu görünce oyuna hayranlığım daha bir artmıştır.
cikis tarihi normalde 24 kasim olan, yalniz oyun'un soundtrackinde (isteyerek veya istemeyerek) kuran'dan ayet olunca, toplatilan ve cikisi ertelenmek zorunda kalan oyun.

müzik bu:
http://mt14.quickshareit....view/soundclip22503c0.wav

18. saniye: "kollo nafsin tha'iqatol mavt" "süphesiz her nefis ölümü tadacaktir"
27. saniye: "kollo man alaiha fan" "dünyada ne varsa gelip gececektir"
çok saçma bir şekilde raflardan çekilmiş oyundur. kurandaki ayetlerin arapçada anlamları vardır. bu çok doğal bir şeydir. yani sıradan bir arap çıkıp bir şarkı yapsa şüphesiz her nefis ölümü tadacaktır şeklinde bir cümle koysa şarkıya veya dünyada ne varsa gelip geçecektir mühim olan aşkımız sabit kalsın gibilerinden son derece sıradan bir söz yazsa günah mı işlemiş olacak? son derece sıradan sözler sonuçta. zaten yaptığımız en büyük hatalardan biri budur. demek ki bütün dünya yapıyor böyle hataları veya sony islam aleminin bu mallığını öngörmüş...
önce sorunun çıkış noktasını anlayalım. sorun aslında kur'an-ı kerim'in tanrının emir ve vahiylerinin insanlara ulaşması için bir araç olarak değil, kitabın kendisinin bir amaç olarak görülmesinden kaynaklanıyor. zaten aynı noktadan hareketle küçücük çocuklara arapça, anlamını hiç bilmedikleri dualar öğretmiyor muyuz? veya insanlar ne okuduklarını bilmeden kuranı hatim ettim diye sevinmiyorlar mı? veya evi koruyacağına falan inanılıp kuran yüksek bir yere konup orada yıllarca bekletilmiyor mu?
yazı ve söz insanlar arasında iletişimi sağlayan araçlardır. aslında anlamsızdırlar. yani kuranın kitap olarak kutsal olması imkansızdır. çünkü içinde yazan şeyler kağıdın üzerindeki mürekkep lekeleridir ve bir mikroskopla derinlemesine incelendiğinde onu özel yapan hiçbir şey yoktur. alelade bir kitaptır. aynı şekilde anlamı bilinmeyen duaları tekrarlamanın da inanılan ritüel işlevi dışında bir önemi yoktur. o ses titreşimlerinin kodlarını çözen, yani arapça bilen, bir insan dışında birine hiçbir şey ifade etmez. düşük frekanslı titreşimlerdir sadece. zaten saussure'un "dil, fikirleri ifade eden işaretler bütünüdür" tanımı bu duruma cuk diye oturur.
html kodlarını hemen hepimiz az çok biliyoruzdur. onlar kendi başına yazıldığında hiçbir anlam ifade etmez. yani oturup onları okuyup kendi dil sistemimize göre anlam çıkarmak imkansızdır. zaten tutarlı bir hikaye de anlatmazlar. kodların anlam kazanması için onun bir web browser ile açılması gerekir.
yani konuyu fazla dağıtmadan belirtmek gerekir ki, kuranda binlerce faklı kelime vardır. bunlara kafayı takıp kutsaldır diyerek hayatımızdan çıkarmaya kalkarsak zaten kuranın işlevi ortadan kalkar. muhtemelen sony firmasına da saçma gelmiştir bu durum fakat islam alemi olarak hiçbir şeyi sorgulamayı sevmediğimiz için böyle şeylerin olması mümkün tabii...
birden fazla kişiyle oynandığında keyfi ortaya çıkan, gerek müzikleri gerekse zekice tasarlanmış bölümleri ile 7 den 70 e herkesin oynarken eglenebileceği platform oyunu..

PS3 deki en büyük eksiklik böylece giderilmiş oldu. Muhtemelen satış rakamları ile de zirveyi zorlayacak oyundur.

Oyunu aldığımdan beri eşimle birlikte oynadığım için her dakika "biktim bu cihazdan" , "ne diye aldin bunu" gibi sitemler de kesildi. Bu dertten muzdarip herkese tavsiye ederim. *
dünya üzerinde ki gelmiş geçmiş en yaratıcı, en basit ve en eğlenceli oyun. bir oyunu arkadaşlarınızla oynamak bu kadar mı eğlenceli olur.. evet pes den eğlenceli kardeşim. maalesef çevremde lbp oynayabileceğim kimse olmadığından co-op yapamıyorum. ikinci kumanda süs gibi yatıyor köşede.
insanın gülmekten bardağa kafa atmasına neden olan oyun. playstation 3'e üç kol daha alma nedeni.
PS konsolunu kıskanmama sebep olmuş olan oyundur

(bkz: benim babam senin babanı döver)
yaklaşık bir ay önce bir akrabada oynadığım, ps3 üm olmadığından malesef devamını getiremediğim, manyak eğlenceli oyundur. Özellikle 4lü oynayınca sarar, 2 saat aralıksız oynatır kendini, gülmekten yerlere yatırır..
(bkz: sleepy head)
(bkz: littlebigplanet2)
oyun dünyasının gördüğü en güzel oyunlardandır, özellikle 4 arkadaş bir araya gelip oynandığında bir futbol oyunu kadar zevk verebiliyor...
sırf oyuncuların tasarladığı 2 milyon level var ömür yetmez tüm levelleri oynamak için.
Soundtracklarıda kült olmuştur.
http://www.youtube.com/watch?v=7BfcAPYTiUM
http://www.youtube.com/watch?v=OQPWrNGjp_0
adam 5 lira düşürürse bugün alacak olduğumdur.
(bkz: hayırlısı)
PSP'yi alma sebebim. PS3 alacak para yok, Little Big Planet oynama isteği var. Baktım, cebimde de 200 TL var fazladan. Bastım parayı, aldım temizinden bir ikinci el PSP. Sırf senin için LBP. Oynuyoruz severek.
Sadece Play Station ile oynanabilen oyundur.
Çoğumuzun konsollarla ve oyunlarla tanışması, televizyon atarisi ve mario oyunu ile olmuştur.
Bu oyun, işte o eski ve güzel günleri hatırlatıyor insana.
tozlanmaya mahkum ps3'ümü arasıra kurma sebebim. rüyalar alemi gibi bir şey. oyun mu sanıyorsun? antidepresan, mutluluk, lay lay; kuşlar, tavşanlar, çizmeler, italya, afrika, yeşil tepeler.. her şey bunda.
bilgisayar oyunları konusunda tam bir geek olan kardeşimin (kendisi tomb raider, god of war, killzone, assassin's creed, godfather, age of empires,fifa, pes, call of duty vb. oyunlarda çılgın atmış her tür oyunu ezberlediğini düşündüğüm; zaman zaman düzenlenen oyun turnuvalarına katılıp derece elde etmiş bir insandır.)benimle beraber oynamak için gidip joystick aldığı oyun. Bana tarif etmeye kalktığında ise "ya işte bir tane kukla var, levelları atlıyosun, gezegenler var ama çok güzel bir oyun; böyle boncukları falan topluyosun." dediği halini amerikan filmlerindeki çeşitli psikopatların mesela bir gardiyanın akvaryumda balık beslemesine benzettiğim, sanırım kardeşimin içindeki nahif tarafları ortaya çıkaracak olan oyun.

daha oynamadım.