bugün

Ne hikmetse sanki Allah'ın selamı sadece erkek arasında geçerli !

Bir ortama bir erkek Selamun Aleyküm diyerek girdiğinde dikkat edin muhakkak erkekler aleyküm selam diye cevap verecektir. Kızlar oralı bile olmaz.

Ama içeri Selaaaaaaam diyerek girsen anında karşılık verirler.

Yine aynı şekilde kızlara selamun aleyküm denildiğinde en fazla selam derler ama selam desen anında cevap gelir.

Çok ilginç durumdur.

Edit : vay anasını demek sadece benim çevremde böyleymiş. yaşadığım çevreyi sseveyim ben gidiyorum amk.
+ selamun aleyküm aleyküm selam.
- aleyküm selam sealamun aleyküm ayşe.
yanlış bir tespittir.
-selamun aleyküm hacı
ya da
-aleyküm selam müdür
diyenleri görülmüştür.
Yanlıştır, bizzat tanidiklarima selam soyleyen insanlara; aleykum selam amcacim bas ustune diyorum ki sadece ben degil bir cok bayan da bunu yapar.
Sazan avi olsa bile belki yanlis bilen vardir, cok cok yanlis tespit.
her genelleme gibi bu da yanlıştır.
erkeklerin ' ayol ' dememesi kadar normal olan durumdur.
aslında doğrudur. genel olarak olmasa da yeni nesil ve genç olan kızların çoğu sadece "selam" der. tanıdığım bir yakın kız arkadaşıma bu neden böyle diye sorduğumda abes kaçıyor. ağırmış, kromuş ifadesi veriyor düşüncesi beliriyormuş muş muş.. aslında cevabı bildiğim halde sormuştum. ve kanıtlanmış oldu. normalde kullansa bile arkadaşları yanında sadece "selam" kelimesini tercih ediyorlar.
harbiden lan dediğim durum. gerçekten ben de görmedim, neden utanıyorlar mı ki? sosyete içinde cemaatçi falan diye algılanacaklar diye mi korkuyolar durumudur.
selamun aleyküm ü allahın selamı olarak bilenlerin anlamını araştırması gerekir. *
Evet kızlar genelde demez.
"Aleykm" kelimesini Ben de söyleyemediğimden ötürü kızların bu nedenle suçlanmasını doğru bulmadığım önerme.
"amı olanın imanı olmaz" atasözünü getirir akıllara.
çevreyle alakası olam durumdur.üniversitede pek rastlayamazsınız ama ben rastladım.kız gayet güzel fiziği yerinde kapalı falan da değil.kız erkek fark etmez selamun aleyküm der hatta sokaktaki adamın ağazıyla.beni şaşırtıp gülümsetse de o ağız nedir ya kız kız gibi konuşacak erkek erkek gibi.
-selamun aleyküm aybüke.
-ve aleyna aleyküm selam kardeşim. *
Demesinde zaten yakışmayan durumdur.
yanlıştır çünkü bizim serviste gayet sosyetik olan ve akşamları "selamın aleyküm gençler" diye giriş yapanı vardır.
Diyen kapalı kızlar var. Gerçekten çok itici oluyor ama. Herkese abi diyen kız tipleri gibi aynı.
genelde selaaaam diyorlar benimde dikkatimi çeken bir husus.
yanlış bir tespittir, zira sevgilisine bile selamün aleyküm diyen bayanlar gördüm. çok garipsemiştim, hala da bana bu durum çekici gelmiyor.
başörtülü - mütedeyyin bayanlar arasında sıklıkla kullanılmasının boşa çıkardığı önermedir.
Ben kız olsam. beni hiçe sayan bir kültürün (arrap) diliyle (bugünkü islam dinden çok arap kültürü olmuştur) selam vermem!
Cool olma çabası içimde Sa As kelimelerini kullanmamalarıdır.
Yanlıştır, körfez dershanelerinde bol bol veriyordur ve aliyordur kizlarda bu selamı.
arap kültürü beni hiçe sayıyor diye allahın selamını sevdiğim insanlara vermiyim mi.ataturk ilkesi olan laiklik de bi zamanlar beni hiçe sayıyordu ama cumhuriyetten hiç vazgeçmedim.sapla samanı ayırmak lazım.
allahın selamını alamamaktır. belki müslüman olmayabilir.