bugün

hâlâ bu iğrenç ve ahlaksız diziyi izleyen* var mı diyordum. varmış.
adamlar allah tan fakirler nerde son model telefon var bunlarda maşallah bu adamlarda fakirse biz açlık sınırının baya bir altındayız heralde
sözlükde onlarla baş edebilecek bir tek yazar vardı
(bkz: cool adam)
peki çakma wanessa abrams kim bu güzide dizimizde.
bir ara "kimseye benzemeyen ama herkes gibi olanları hikayesi" gibi saçma sapan bir sloganla reklamı yapılan dizidir. *
varoşcanların bile iphone ya da blackberry kullandığı dizi.

bilmeyenler için:

varoşcan: meriçdir.
meriç: demirin 1.40lık kardeşidir.
demir: su'ya yavşıyodur.
su: iyi kız ama bu aralar kötü yola düşecek gibi.
kötü yol: çet.
çet: çetin'dir. kendisi zengindir ama bu aralar parasız, evi terketti yavrum.
parasız: varoşcan.
varoşcan:.......................

sürekli böyle saçma şey mi olur dememe rağmen bayağı bayağı izlediğim dizidir.
ayrıca su da iyi bir kız değildir. nesi iyi lan resmen kaşar işte.
oyuculukların berbat olduğu dizi. Sinem kobal yapmacık ötesi ama daha kötüsü kesinlikle ebru akel e bakmanızı tavsiye ederim. O ne kötü oyunculuklar öyle.
ergen kızların, jacob ve edward müsabakalarından sonra şimdi de demir ve çetin müsabakaları hayırla vesile olsundur.
başrolündeki kızların birbirleriyle çekişmesinin kavak yellerindeki mine ve aslı'nın çekişmesinden daha inandırıcı olduğu dizi.
Çahma gossip görl dizisi... tek farkı filmin sonunda xox gossip diyen biri yok.. aman o kadar da olmasın zaten.
reklamlarına bile tahammül edilemeyen di... dur lan sinem kobal ın abisi olan eleman iyimiş.
Dedikoducu Kız ile Küçük Sırlar arasında ki benzerlikler şaşırtıcı derece fazla. Hani bir şeyden esinlenilir de, aynısı alınmaz.

Karekterler bile neredeyse aynı. Sadece kişilik özellikleri olarak değil, görüntüleri bile aynı. Serena Von Der Woofsen; Dedikoducu Kız'da sarışın, uzun boylu ve oldukça güzel...

Bizim dizimizin baş karakteri: Su (Sinem Kobal); Sarışın, uzun boylu ve o da oldukça güzel...

Aile hayatları biraz farklı tabi. Burası Türkiye ne de olsa ama ikiside ilgi odağı, iyi kalpli ve görünen hayatları kusursuz.

Blair karakterini biraz değiştirmişler. Serana'nın en yakın arkadaşı Blair, karakter olarak Ayşegül'e benziyor; plancı, çıkarcı ve pek arakadaşı olmayan. Fakat Küçük Sırlar'da Su'yun en yakın arkadaşı Arzu; fazla güçlü değil ama Blair gibi kıskanç. Blair en yakın arkadaşına zarar vermezken Arzu Su'ya zarar verebilecek bir karakter. Zaten ilk bölümde de bunu gördük.

Her iki dizide de, bu gösterişli dünyanın dışında kalan ve okulda dışlanan iki karakter var. Bunlar bir ağabey ve onun bir kız kardeşi... Aynı Dedikoducu Kız da olduğu gibi. Dedikoducu Kız'daki Dan ve Jenny, Küçük Sırlar'da ki Demir ve Meriç olmuş...

Küçük Sırlar'daki Su ile Demir, çıkmaya başlarlarsa dizinin senaryosu da aynen alınmış demektir.

Birçok benzerlik daha var. Dedikoducu Kız'ı yani Gossip Girls'ü izlemiş olanlar bunları görecektir.

Karakter farklılıkları elbette ki var, olmalı da. Dediğim gibi aile yaşantıları, aile sorunları bizim kültürümüze adapte edilmiş.

Gelelim gözüme takılan bazı küçük farklılıklara. Dedikoducu Kız'da dedikodular bilinmeyen bir kişi tarafından Twitter aracılığıyla duyuruluyordu. Küçük Sırlar'da ise dedikodular şimdilik kulaktan kulağa... Bunun nedeni Türk izleyicisinin Twitter'a biraz yabancı olması olabilir.

Ancak; karakterlerin gerçek bir Twitter kullanıcısı olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Dizide yazılan Twittler hesapları, gerçekte de Twitter'da mevcut.

Bir de, çok eleştirileceğini düşündüğüm bir konu daha var, kıyafetler. Daha 18 yaşına gelmemiş liseli gençlerden bahsediyorum.

Dedikoducu Kız'da da böyleydi ama burası Türkiye, söylemeden geçemeyeceğim. Çünkü dizi karakterlerin ölümlerine cenaze töreni hazırlayan, arkalarından yas tutan bir ülkeyiz. Şimdi bu diziyi gençlerimiz benimserse, ki öyle olacağından pek kuşkum yok, katakterler oldukça güzel, kıyafetler desen son moda ve dedikodunun alası var. Yani gençler tarafından benimsenirse, liseli kızlarımız jartiyer gibi çorap giyip topuklu ayakkabıyla okula gelmeye kalkarlarsa ne olacak?

isterdim ki, bunun sadece bir "dizi" olduğunu unutmayalım. Eğlenmek, gülmek bazen de düşünmek için izleyelim ama nedense öyle olmayacağını düşünüyorum.

Merakla beklediğim bu diziden de hüsrana uğradım.

Bu ülkenin dizilerine biraz orjinallik gerek!
hiçbir zaman iyi taklitler yapamaycağımızın göstegesi olan dizi. jenny yi oynayan kızın üstündeki pembe kıyafete diyecek laf bulamıyorum. jenny brooklyn liydi ama tasarımları güzeldi ve kendi de asla bu derece zevksiz giyinmezdi. jenny nin bacak boyu kadar anca olan meriçse 70li yıllarda müsamereye çıkan çocuklar gibiydi.

ayrıca telefon sponsoru 2 saatte değişen dizi olmuştur. arzu maili i-phonedan göndermiştir fakat mekandan ayrıldıktan sonra elindeki telefon bambaşkadır.
çetin'in cüzdanında 50 TL gösterip arkasına allahın trajedisini içeren bir müzik koyan dizi.
ben o dizide oynasam bana ne koyarlar acaba.. dertliyim..

edit: "bana ne koyarlar" dan kastım "beni gösterip arkasına ne müzik koyarlar" gibi bir şeydi. türkçe ne çılgın dil yarebbim.
sami tosun 14 ağustos 2010 tarihli 'küçük sırlar hakkında küçük sırlar' başlıklı yazısında diziyi orijinali gossip girl ile kıyaslamıştır. Türk liselerinde böyle şeyler olmuyor ki klişesinden sıyrılıp harika bir eleştirel yazı çıkmış ortaya;

http://www.sabah.com.tr/C...lar_hakkinda_kucuk_sirlar
gerizekalı karakterlerin olduğu dizidir.

adını bilmiyorum ama babasına gider yapıp evden ayrılan bir çocuk var. şimdi bunlar ailecek çok zenginler, bu ibne çok lüks arabalar falan biniyor ama evden bir ayrıldı resmen aç kaldı. yani amina koyayım insan o kadar para harcarken hiç mi 3-5 koymaz lan bir köşeye? babası kartlarını aldı, çocuğun taksiye binecek parası kalmadı. ilginç yani.
(bkz: ben değil bir arkadaş izliyor)
bacak dizisi.
gossip girl in istanbulca çakmasıdır..
+ bula bula bu selena yı mı buldunuz?
- bulamadık elimizde bu vardı.
çarşambaları çıkan kanal d dizisi.
gossip girl ün çakması olduğu söylenmekte.
lakin bacak dizisi de denebilir.
(bkz: ne günlere kaldık)
içinde ulan orası nasıl okul dediğim dizidir. porşeler, lamborciniler, bemveler falanlar filanlar. kızlar da ayrı tabi. çorap giyen yok maşallah.

acemi cadıdaki ayşegül gene küçük sırlar'da da ayşegül olmuş insanın kafasını karıştırıyor. başka isim bulamadınız mı lan?

çetinin babasına hastayım. tam bir zengin-türk erkeği. kel, göbekli, bıyıklı. karısı ona nasıl bakıyor anlamadım. tabi paradandır. gizli hesabı var kaltağın para aşırıyor.

aslında dizinin biz izleyenleri izlerken düşündürmesi gerekiyor bence. doğuda o kadar aç sefil insanlar var. bak biz güzelim istanbulda bok gibi baba parası yiyoruz diye. aradaki 7 farkı bulmamız gerekiyor. doğuyla batı arasındaki.

bu dizi aslında doğu ile batı arasında bi köprü. *
selena-serena
(bkz: isim benzerliği)*
bildiğim kadarıyla reytingi yüksek yeni gençlik dizisi daha doğrusu zengin gençlik dizisi. oyunculuğu berbat olsada karizmatik özçiviti diziden çıkart reytingler düşer lakin kobal biraz çökmüş.
Ev ahalisinin izlediği benimde arada dalga geçme amaçlı 5-10 dakika izlediğim dizidir.
--spoiler--
Çet denen karakter sözde babasının sesini taklit edip yeni kasa şifresi ediniyor kasanın şifresi 12345 ve bunu doğru düzgün aklında tutamıyor. Aynı şekilde bu kişinin kullanıcı şifresi fight club. He bir de bu Çet kendisine küfür dahi etseler pis pis sırıtıyor.

Bir de bu defile sırasında Demir denen Dan Humprey çakması kişi gitar çalıyordu.Ulan bir şarkı tek akorla çalınır mı yaa.Hem güldüm hem küfür ettim.
--spoiler--
Daha analizler vardır ama aklıma gelenler bunlar.

Not:Gossip Girl dizisini 2 sezon izlemişliğim vardır.
30 yaşındaki kazık kadar adamlara ve kadınlara, lise üniforması giydirilerek, babam yaşındaki adamlara ve anam yaşındaki kadınlara, liseli süsü verilmeye çalışılmış olan saçma sapan, taklit dizisi...Dizi de bir de ''Cem Garipoğlu'na benzetilmeye çalışılmış olan bir karekter'' varki görülmeye değer..Gossip girl dizisinin senaryosu aynen çalınmış ve içine birazcık da türk burjuvazisinin yaşam şekli,kaprisleri vs ilave edilmiş..ve böylece farklı bir bok ürettiklerini sanmışlar..bayan karekterlerin çoğunda ise oyunculuk deniz seviyesine yakın bir düzlemde seyrediyor..