bugün

buraya gidinlere sivildeki bazı insanlar tarafından sorulan sorulardan biri torpilin nerden sorudur. sebebi şudur ki; havacıların askerlikte ayrı bi yeri vardır. rahatlıktan canları sıkılır. özellikle kısa dönemler için bi balayı yeri olabilir. zira kendini bilmez bazı kişiler, "komutanım ben kilo almaya başladım burda. koşu falan yapsak olmaz mı?" gibi sualler bile sorarlar.
kışın kısa dönem yapanların bi şansı daha vardır ki, kar yağdığında, aman bu çocuklar hasta olmasınlar diye yemekhaneye otubüsle bile götürüldüğü zamanlar olur.
havacıların mavi üniformalarını kışın bir ya da bir kaç kez soğuk havada koşarak terlettikleri bir yerdir. kısa dönemlerin hepsi çavuş olur dağıtılır buradan. Kütahyadan izmir'e düşen askerin kardeşi olarak hüzün kaplatır insanın içini , piyango bize vuracak dedirtir.

velhasılı kelam komutanlığın kartalı altında fotoğraf çektirmeden ayrılmamak gerekir.
313. kısa dönemlerin havacı çıktıkları takdirde acemi eğitimlerini alacakları yerdir. Havacı çıktıkları için kendilerini şanslı hissedebilirler ve burda acemilik yapan pek çok tanıdık, özellikle kafeteryasını çok metheder.

(bkz: askerde kilo almak)
inişi çıkışı olmayan, dümdüz alan üzerine kurulu, havacıların özel durumundan dolayı, mekanların ve imkanların çok iyi olduğu nadir askeri birliklerden biri. yemekhaneler sık sık kontrol edilir; yemekhanede çalışanların sağlığı izlenir; yemekler, tahmin edilmesi zor şekilde güzel ve çeşitlidir. bir ay içinde iki kez alabalık çıktığına şahit olunmuştur.
kütahya hava er eğitim tugayı eğitim sahalarından görülen ve hakikaten yüzükoyun yatmış insan poposu vizyonuna sahip tepeye, tugay personelinin verdiği isim ise çok ilginçtir;
eğitim çavuşu haykırdı: "istikamet göt dağı! bir düdük yat, bir düdük sürün!"
315. kısa dönem olarak acemiliğimi yaptığım yer olan, hava şartları genelde kötü ve dengesiz olan, yemekleri orta halli tugay.
askerlik kısmına geçecek olursak; ne abartıldığı kadar rahat ne çok sıkı eğitimleri olan, bizim gibi denetime denk gelmeniz halinde ayaklarınızı yere vurmaktan ayak altlarının şişmesine neden olan, beraber kalınan herkesin kısa dönem olması sebebiyle güzel arkadaşlıkların kurulduğu, unutulmaz anıların yaşandığı ucu bucağı olmayan tugay.
adı hava indirme gibi afilli olsa da ucağa binmeden askerliğini tamamlayanların çoğunlukta oldugu yer.
havacıların acemiliğini yaptığı nadide yerdir.
burayı soyut kavramlarla acıklama yapmaya kalkmak yanıltıcı olabilir, kiminin rahat kiminin güzel dediği diğeri için hayal kırıklığı olabilir.
kısa dönemler için koşulları anlatayım kararı siz verin;
1- yemek özel şirket tarafından yapıldığından normale yakındır ama hala içtiğimiz şeyin ne corbası olduğunu anlayamadık. her gün ya kabak yersin yada patlıcan, ayda ikikere alabalık yiyen arkadaşa afiyet olsun diyorum. balığın b sini göremedik. etler hep sinirli kısmına denk geliyor ve hazmı zor. soda yok. uludağ gazoz, uludağ portakal ve uludağ kola mevcut afiyet olsun. trilyonun olsun 1 tl bozuğun olmasın adam değilsin, bolca bozukluk bulundur.
2- gazino dedikleri yer 10 sandalye ve bir hıyar cavuştan oluşur, hıyar yani çavuş kısa dönem değilse hiç girme o gazinoya sürekli uzun hava dinlersin. bu hayatta ne oluyor diye bir haber izleyemezsin hem izlesen ne olacak git bir kenarda otur.
3- her koğuş 24 kişiliktir, anlıcanız cok sıkışıktır.
4- sıcak su akşam 21:30 dan sonra gelir, yat satinden sonrada devam eder ama komutan izin verirse banyoya girebilirsin.
5- kahve makinası var. 10 numara bir lüks arkadaşlar her acemiye nasip olmaz. 3 ü 1 aradayı alıp bir yudum almak "sol" meydanında kahve içmek gibi bir his verdi bana 20 günden sonra.
6- eğitim ağır değil ama sürekli ayakta esas duruşta beklemek adamın belini büküyor. her şey yemin töreni içinmiş çektiğin tüm acılar o an unutuluyor inanın bana, yemin töreninde 30 yaşında adam 2 kere ağlamaklık oldum...
7- herkes cavuş olamıyor, 2500 kişiden 850si anca cavuş oldu, cavuş olmak cok önemli kıtaya gidince 4 saat nöbet var ondan yırtmanız için ve rahat etmeniz için cok önemli. bölük birincisi olarak havamı atayım *
8- 15. bölük yani en son bölük en rahatı, komutanlar seker cunku, sakın kayıt için acele etmeyin, saat 17:00 dede giden bir 23:55 dedde ben 23:55 de girdim ve albay dilaver karşıladı beni * o kim mi gidince görürsünüz * en sona kalan rahata kalıyor askeriyede unutmayın.
9- allahın cavuşundan sigara içmek için izin istersiniz adama koyar sigarayı bırakırsınız.
10- boş kalmamaya calışın canınız sıkılmasın.
11- hastaneye giderseniz bin pişman olabilirsiniz aman dikkat. hasta olmayın o yeter.
12- eşya filan dert etmeyin orda herşey var. fazla eşya götürmeyin dolaplar kıç gibi hiç bir şey sığmıyor. dışardan bir şey getirmek mantıklı değil. tek bir şey gerekli vatka o da tüfek omuza emrinde gerekli oluyor koy omzuna rahat et.
13- hıı gelelim tiyo yerlere, arazi olmadan korkma ama bir cavuşa haber ver nereye gideceğini. tuvalet dahi olsa haber ver. tiyo yer. hastanenin acil kapısın ordan yeşil köşke yani hapishanenin hemen yukarsına doğru yürü erbaş gazinosu var. sıcak tost ve sıcak gözleme var afiyet olsun şimdiden.
14- haaa birde ak babalar var. nerde asker topluluğu olsa oraya gelen kamyon bozması mobil cafeler. su bulamazsın cünkü yükte ağır pahada hafif * ne var gazoz vs. gözleme falan filan. ama hiç bir şey ne taze ne sıcak olması gereken sıcak ne soğuk olması gereken soğuk. standartlar cok düşük. alışın zevkli gececek.

ben usta birliğine nereye mi gidiyorum... türkiyenin en güzel ilinin en güzel yerine, izmir güzelyalı hava eğitim komutanlığı....
12 aralık'ta kısa dönem er olarak teslim olacağım birliğimdir. Söylenenlere göre, doğal olarak her askeri yer gibi "el ense" olmasa da grahat bir yer olarak gözüküyor, umarım alışırız, ben çok kötülerini hayal etmiştim çünkü, ne yalan söyleyeyim? Umarım olası bir dağıtım olursa da izmir'e düşerim de tam süper olur canlar! *

edit: Usta birliğinde izmir/Güzelyalı Hava Eğitim Komutanlığı'na düşmüştüm. Evet şanslıyım. *
Çok sevilenin 21 şubatta teslim olacağı birliktir. Merak edilen rahat olduğu duyulan birlik.
12 Nisan'da kısa dönem er olarak ziyaret edeceğim tugaydır. güzel diyorlar da; millet güzel görmemiş olmasın diye korkuyorum.

edit : millet güzel görmüş. 25 günlük acemi hayatım bitti. biterken bana bir çok da anı bıraktı. 10. Bölük gidilebilecek en iyi bülüktür ayrıca.
havacıların acemilik yapacakları türkiye deki tek askeri komutanlıktır. bizzat acemiliğimi yaptığım yerdir. bahsi geçen rahatlık konusu doğrudur. Halk arasındaki ilk sual "ailede tanıdık paşa mı var yahu" dur. Kütahya nın iklimi ve çarşısındaki yokluk dışında herşey çok güzeldir.
335. kısa dönem olarak acemiliğimi yapacağım tugay.
335 kd olarak acemiliğimi yapacağım tugay. paşa torunu falanda değilim ama giden veya gelenlerden duyduğumuz kadarıyla torpillilerin mekanı olarak bilinirmiş. birkaç ufak tefek şey haricinde hiç kötü yanının olmaması ise beni heyacanlandırmakta ve bir o kadarda kuşkulandırmaktadır. gelin ata binmiş ya nasip demiş!

istikbal göklerdedir!
@10 'daki yazımda da dilediğim gibi dağıtım esnasında da izmir'de hava eğitim komutanlığı'na düşmüştüm. Rahat bir askerlik geçirdim diyebilirim, 5 ay boyunca, gerek acemilikte yer aldığım bu tugayda, gerekse usta birliğimde izmir'de. Pek bir şanslıydım her iki aşamada da gerçekten!

Her iki yer hakkında da bilgi almak isteyen arkadaşlar varsa, çekinmeden bana ulaşsınlar. Yardımcı olabilirsem ne mutlu bana.

Kendileri bizim kısa dönem çömezlerimiz olur afedersin!* Beraber bot bağlamadık ya canlar, sizinki de geçer elbet. *
bu ayın 15inde teslim olacağım birlik. bana şans dile sözlük 15 ay lan.
burada yazılanları okuduktan sonra ben başka biyere mi gittim dedirten yerdir. sözlükte herhalde 2. bölüğe düşen olmamış. gidecek arkadaşlar imza sırasında önünde ki adama 2. bölük damgası vurulduğunu gördüyse direk çıksın o sıradan ve sonra bana bol bol dua etsin..
13.01.2011 gideceğim yer
acemiliğimi yaptığım yerdir. Diğer piyade ve jandarma olan bir çok arkadaşın yaşadıkları ile kıyaslanırsa hilton oteli gibi kalabilir. düştüğünüz yere, bölük komutanına ve bölükteki arkadaşlarınızın hıyarlık durumuna göre rahatlık seviyeniz belli olur. Hala kısa dönem alıyorlar mı bilemiyorum ama 2.erbaş, 6.bina'da kaldım ve yapı olarak süperdir. Erbaş bölüklerinde disiplin ve eğitim çok daha fazladır. Usta birliğinde öğrendiğimiz üzere biz karlar altında "istikamet, karşınızdaki ağaç, dağılın" eğitimi yaparken, onlar koğuşlarında taşak kebabı yapıyorlarmış (özellikle fast foot tarafındaki bölükler).

içerisinde fast foot denen bir yer vardır ki uzun dönemciler bunlara feskut der, hani olur da özlerseniz bazı abur cuburları bulabilirsiniz. Ayrıca TR'nin en pahalı askeriyelerindendir. Burada para harcarsınız, onu diyeyim. Ancak yüksek ihtimal usta birliğinde, birlik içinde aynı şeyleri dahi alsanız o kadar harcamazsınız.

Aç aç gelirse sinema salonunda izlemeye gidin, kod adı müzikli eğlencedir.

Ayrıca gördüğüm bazı şeyleri maddeleyeyim;

-)yemekler iyiydi. Türkiye kuş gribi ile çalkalanırken biz hemen her gün tavuk veya hindi yiyorduk. ayrıca eğer kalırsa 2., 3. postalara da çıkabildiğimizden kilo aldım burada. hoş aldıklarım, almadıklarımla izmir çiğli 2.ana jet üs uçuş eğitim merkez komutanlığı muhafız bölüğünde eridi gitti.
-)buradan büyük şehirlere giderseniz tırsın. istanbul alemdağ bir havacının gidebileceği en kötü yerdir. bizim üste hiçbir uzman, astsubay veya subay iyi anmazdı orayı. Ayrıca güzelyalı hariç izmir de iyi bir yer değildir. anakara da kısmen öyle. diyarbakır, batman radar gibi yerlerdeki devrelerim benden misli misli rahattı.
-)eğitimde bazı şeyleri iyi kavrayın, usta birliğinde özellikle denetlemelerde lazım olur.
-)girişte iğne vuran erlere dikkat edin. cem yılmaz'ın anlattıklarını anımsayın, onlar gerçek. ancak bu sizi korkutmasın, muhtemelen sizden önceki uzun dönem celbinde binlerce kişiye iğne vurduğu için o vatandaş, en az 10 yıllık hemşire tecrübesi vardır.
-)bot içine "mutlaka" destek elemanı (keçe mi denir) götürün.
-)bozuk paranız olsun mutlaka.
-)ilk girişte verilen kıyafetleri ve botları, eğer üstünüze olmuyorsa o an değiştirmekten çekinmeyin. Sonra başınızı dağa taşa vurursunuz.
-)ne yeni gelin gibi her boka atlayın, ne de hiç bir şeye elini sürmez davranın.
-)yürüyüş eğitimindeki marşları bir yere not edin, unutuluyor.
-)Ayağınızlı pençe atmayı iyi öğrenin.

(bkz: 307 kısa dönem)
(bkz: göt dağları)
(bkz: kütahyaya geldim hep dağlar taşlar)
sözlüklerden okuduğum kadarıyla torpilli ve rahat olduğu söyleniyor. öyle ki; tarkan bile askerliğini burda yapmış. nizamiye giriş kapısından içeri girdiğimde şalteri indireçeğim yer, hiçbişeyi kafaya takmicam. kim ne derse he,hi,ha dicem. gelene gidene turist ömer gibi selam vericem. ne yani; kompleks yapıp, fazla mi sallim bişeyleri? en iyi ihtimalle sivilde kaç tanesini görücem ki?
24 şubat 2011'de ordayım. *
337. kısa dönem askerliğimin acemlik döneminin geçtiği yerdir.
kapıdan içeri girince şalteri kapatın robot olun diycem ama o işler öyle olmuyo 4 senelik fakülte bitirip tuvalete sıçmayan adamlar varken ne mümkün.
yanınızda bol bol dağcı çorabı, kahve makinası için bozuk para, en az 4 çift iç çamaşırı ve sağlam 2 içlik götürün.
"yaslan geriye kaldır kollarını at pençeni, senin yaka numaran kaç dostum, ben mi doldurayım burayı, siz 4 kişi faraş kürek alıp gelin, dirsek temas aralığı hizaya gel" gibisinden sözlere alışık olun papağan gibi bütün eğitim çavuşlarına ezberletmişler.
19-20 yaşındaki eğitimsiz adamlar eğiticek sizi o yüzden sinirlerinize hakim olum.
bide dağıtım birlikleri açıklanırken merkez komutanlığı kütahya'ya düşerseniz ve kısa dönemseniz size yarrağı yedin diyenlere siktir git lan sikik deyin çünkü havacı olarak düşebileceğiniz en rahat yere düştünüz artık hv.as.iz * siniz.
Acemi birliğini 4.5 ay yaptığım, dışardan rahat görünen hava kuvvetleri birliğidir. üstteki entrylerde okuduğunuz gibi " rahat yaaa, baba on numara yer " falan gibi söylemlere aldanmayınız. birincisi acemiysen, rahat diye birşey yoktur. hayatında eline kazma tutmamışsındır ama sana öyle bir alan kazdırırlar ki, bırak yapmayı, orayı izlerken bile aklın gider. Dayak ve küfür yoktur denilemez. Nadirdir. Haketmen gerekir yani. Ha birde " baba ben oturuyordum paso, hiç sürünmedim bile lan " diyen arkadaşlarınız olabilir. Onlara, sağ omzunuzdan destek alarak aparkat atmanızı öneriyorum. yani uzaktan davulun sesi dj tiesto. Eğer kısa dönemseniz, söylediklerime aldırmayın. Yok hayır uzun dönemseniz, helede erbaş taburuna düşerseniz, hiç kusura bakmayın ama boku yediniz. Oraya giderken yanınızda götürmeniz gerekenler, bol bol çorap, don, atlet, içlik ( kesin getirin. onların verdiği bir işe yaramıyor kıçınız donar söyleyeyim. ), deri taban, saat ( kesin ) ve bol bol bozuk para. Unutmadan tiryakiyseniz, ilk günler kantine biraz zor gidersiniz. Sigara zulanız sağlam olsun.
12 aralık'ta kısa dönem er olarak teslim olacağım birliğimdir.
Soğuk havasıyla meşhur, giderken yanına bolca yün iÇlik, yün kazak (iÇe giymek iÇin) alınması gereken yerdir. Şimdiden hayırlı tezkereler, sayılı gün geÇiyor.
349. dönem er olarak 12 aralık günü saat 16:59 da teslim olacağım birliktir.

(bkz: sözlükteki havacılar)
12 Aralık 2012 cebilyle * acemi birliği yapmak için katıldığım ve rahat dedikleri için çok çok sevindiğim fakat hayatımı karartan tugay...havacılar rahat dediler afedersiniz sikildik. Muhtemelen 351. Dönem poşetler bu yazıyı okuyacaktır...Onlar da sikilecektir. Usta birliğim başka bir ilde... Şafak 38. Bizim biletler gelse de gitsek...