bugün

üreme sisteminin önemli bir ili olup, ülkenin vajinal yoğun sinir uyarım noktalarından biridir...
ufacik bir kent ama universitesi bile var.
aslında 3 ilçesi olan değil, hiç ilçesi olmayan bir yerdir.
kilis il olurken gaziantep'ten hiçbir ilçeyi kilis'e vermemişler.

kilisliler islahiye ve nurdağı'nı istemişler, bu ilçe ahalisi ve antep bürokrasisi ''bu ilçelerden antep'e ulaşım daha kolay'' diye karşı koymuştur.
kilisliler karkamış'ı istemiş, yine aynı cevabı almışlar..

kilisliler ''e biz ilçesiz bir il mi olacağız'' demeleri üzerine kilis'in üç köyü ilçe statüsüne yükseltilmiştir.
bu üç ilçenin günümüzdeki görüntüleri hala köy şeklindedir, köy gibilerdir.
4 belediyesi olan il.
06.06.1995 tarihinde Gaziantep'e bağlı bir ilçeyken ayrılarak il olan, 79 plakalı ilimiz.
görsel
görsel
görsel
ilçe alamaması doğal aq.
islahiye yi bağlayacak oldular kütüğümü taşıyacaktım az daha.

işin ilginci emmim bile aynı şeyi demişti.

Fransızlar işgale geldiğinde...
- antep ne tarafta bilader? Diye sorduklarında bu pezemengler fransızın önüne düşüp antebin önüne kadar getirip eşlik ediyorlar.

O yüzden sevmez aptepliler kilisi ve kilislileri.

Yalan yapın aç bilaç 1 buçuk sene savaşıyor şehir...

Aptepliler değil bak tüm şehir! Tüm şehir "gazi" lan... istiklal madalyası takacak olsan herkese takmak lazım... boşuna değil adının "gaziantep" olması.

Bakmayın çok sonra kahramanmaraş şanlıurfa ünvanlarına, oy için verdiler onlara.

Ha ne diyordum?
Kilisin aq ben.
Suriyeli nüfus oranının en yüksek olduğu il açık ara farkla kilis'tir.

Suriye iç savaşı öncesinde Kilis çok fazla bilinen, adı duyulan bir yer değildi.
kendi halinde küçük bir il merkeziydi, kendi kendine yetebiliyordu.

buğday tarlaları, zeytin bahçeleri, üzüm bağları çoktu; Gaziantep ve Nizip gibi.
Antep ve nizip'in aksine antepfıstığı pek yoktu yalnız.

Suriye sınırı üstünde olduğu için ekonomisi biraz da kaçakçılığa dayanıyordu desek yanlış olmaz diye düşünüyorum.

ezici Türkmen nüfuslu bir yerleşimdi.
sağ partilerin hakimiyeti mevcuttu; akp, MHP, iyi parti gibi.

Kilis il merkezi kendi halinde Küçükçe bir şehirdir ama köy gibi de küçük değildir.
şehir merkezi 100 bin nüfusa sahiptir.

Kilis'in sıkıntısı Antep'ten ayrılırken hiç ilçe alamaması ve yüzölçümü (sınırları) açısından minicik bir il olarak kalması. 3 ilçesinden en uzak olanı 33 km'dir. siz düşünün.

mevcut ilçeleri eskiden köy iken Kilis il olunca ilçeliğe yükseltilmiş hala köyden farksız yerlerdir. *
lakin şu var Kilis Suriyeli mülteci krizi sonucu kalıcı (yerli) ve geçici nüfusu toplamı 200 bini aşmıştır.

Kilis ilindeki Suriyeli sayısı 110 bindir,
Kilis ili nüfusu ise 145 bindir.
dolayısıyla il şu an için toplamda 250 - 260 bin dolayında insana ev sahipliği yapmaktadır.
şu anda merkezinde bulunduğum ama bugün sabah üzülerek veda edeceğim küçük ama şirin bir şehir. cennet çamuru yemeden buradan dönmemeniz tavsiye edilir.
Küçük suriye. Buyrun;

https://twitter.com/who98.../1441775867701522441?s=21
görsel
(resim:#2)
ismi sınırlarında bulunan ravanda kalesine ithafen ravanda olarak değiştirilse ne kaybeder merak ettiğim şehir.

79 Kilis yerine, 79 ravanda.
çok lezzetli bir mutfağa sahip, en kaliteli baharatları ve ünlü bir kahveciyi barındıran şirin, tatlı ve minik gezilesi sınır ilimizdir. 2 günden fazlası sıkıcı olabilir ama...
3 ilçesinin ismi de "li" ile biten şehir.

-elbeyli
-musabeyli
-polateli

bu şekilde kafiye tutturmuşlar.
aslen buralı olup da hiç gitmemek...
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel

Bir ortaokulda yemek yiyen öğrenci ve öğretmenler, Kilis, 1946..
2005 te Şam halep hama humus gezime Kilis'ten giriş yapmıştık öncüpınarı.
nüfusunun %80 i suriyelilerden oluşmaktadır. kiliste türkler pek sevilmez. buradan suriye'ye giriş çıkış serbesttir.
akp nin bizlere eseri.
memleketim. yada elden giden memleketim mi demeliyim bilemiyorum. kilis'te 7 yıldır nüfusundan çok suriyeli yaşıyor. bugün (30 mart 2019) sözcü gazetesinde çıkan bir habere göre türkiye belediyeler birliği'nin hazırladığı raporda çarpıcı tesbitler yer aldı. bu rapora göre mülteci akını en fazla kilis'i vurdu ve şehrin demografik yapısı tamamen değişti. şehirde 94 bin yerli halk ve 154 bin suriyeli yaşıyor! yani kilis'e geldiğinizde sokakta gördügünüz her üç insandan ikisi suriyeli olacaktır. bir zamanların sakin, kendi halinde olan bu türkmen kentine yazık olmuştur. büyük ortadoğu projesi (bop) kapsamında ileride kurulması planlanan büyük israil devletine zemin hazırlamak için bilinçli olarak demografisi bozulmuş, her an bir iç savaş çıkmaya müsait hale getirilmiştir. zaten 2016 yılında bunun ufak bir denemesi de yapılmış, suriye'den kimin attığı belli olmayan (!) roketlerle şehir aylarca bombalanmış, aralarında çocuk ve kadınların da bulundugu 27 masum sivil yaşamını kaybetmiştir. yine bop kapsamında gözden çıkartılıp feda edilen diğer iller ise sırasıyla hatay, şanlıurfa ve gazianteptir. bop eşbaşkanının neye hizmet ettiğini anlamayan, anlamak istemeyenlere duyrulur.
plakası 79 olan ildir. kaçakçılığın âlası yapılmıştır. benim memleketime yakın bir şehirdir. bu yüzden kilisli olarak anılabiliyoruz.
Hakkında pek fikir sahibi olunmayan ildir. Akdenizimsi karasal iklim görülür.

Şaka bir yana da buraya yerleşme gibi bir durumum var hakkında fikir sahibi olan uzırlar yeşilleme yapsalar keşke.
k.maraş'ta hava savunma sistemi var.

ancak kilis sıfır noktasında olduğu için dışarıda kalıyor sanırım.
emin değilim ancak o koruma alanı girintili çıkıntılı ayarlanabilen bir şey değil galiba.

mesela reyhanlı ve ceylanpınar'da kilis gibi bu şekilde olması lazım.

koruma çemberinin içinde kalan yerler antakya, gaziantep, maraş, adana, urfa gibi yerler sanırım.
Kilis Tava yemeği harika şehirdir. Şu sıralar karışıktır ama en yakın zamanda düzelecektir diye umud ediyoruz.
Roketler yağardı her gece üstümüze biz müjganla beraber... neyse işte fiilen savaşın bir cephesi olan kaçakçılarıyla meşhur il.
Genel secimde %65 oraninda akp ye oy verip kafasina havan topu yemekten insanlarin goc ettigi bir "il".
Bu macerayi yasadiktan sonra 2017 anayasa referandumunda % kac evet cikmistir sizce kilisten ?
%64.
Goruldugu gibi, mustehak.
Dayak bir sey ogretmiyor cocuga. Havan topu da bir topluluga bir sey ogretmiyor anlasilan.