bugün

türkiye ye gelmiş, en komik adam. allah rahmet eylesin.
üstüne yapışan şaban rolü üstüne konuşmaya gerek duymuyorum. ama kimi entel dantel çevrelerce "solcuydu o" denmesi vardır ki çileden çıkarabilir insanı. sırf köşeyi dönen adam filminde rol aldı diye mi solcu oldu bu adam? zübük filmindeki rolüne ne diyeceksiniz? devrimci edebiyatının başyapıtlarından bitmeyen kavga'nın yazarı john steinbeck'i kimse niye solcu diye anmaz sorarım size? dönemin şartlarına başka filmlerde de tepki göstermiştir doğrudur, ama bugün bunu mehmet ağar bile yapıyor ne olmuş ki?
eski vefa spor yöneticisi,güldürü ustası,yeteneklerin adamı.türk sinemasına ve dünya sinemasına bir daha eşi benzeri gelmeyecek olan insan.yerinde ağlattı.yerinde güldürdü.o son yaptığı espriyi anlayamadım ama ruhu şad olsun mekanı cennet olsun.
hep gülen adamı oynadı bizi hep güldürdü filmin son karesinde hüzüne boğdu. aldı başını bu dünyadan çekti gitti. *
allah rahmet etsin.. mükemmel bi komedi oyuncusuydu.. ders çıkarılması gereken filmleriyle hep taktir ettim.. yalnız komedinin dışına çıkınca, pek beceremiyodu gibiydi... zübük, çöçüler kralı, kibar feyzo gibi filmleri başta olmak üzere gayet başarılı.
filmlerinin sıklıkla yayınlanmasını özlediğimiz usta. böylesi bir daha gelir mi acaba? gelmez bence.
Sürekli belden aşağı espriler yapan, filmlerini televizyondan izlediğimizde biplemelerin fazla olduğu başarılı komedyen.
1973 yılında girdiği yeşilçam'dan bir daha asla çıkmayan ya da çıkmak istemeyen, türkiye'de bir dönemin genç nesillere nasıl anlatılacağını filmleriyle, ve oyunculuğuyla gözler önüne sermiş unutulmaz güldürürken düşündüren sinema sanatçısı.

hababam sınıfı ile efsaneleşen kemal sunal özellikle çöpçüler kralı, 100 numaralı, bekçiler kralı, kapıcılar kralı gibi filmler de türkiye'nin darbe öncesinde ve sonrasında yaşadığı zor zamanları insanların yaşamlarını anlatması yönünden çok etkili bir sanatçıdır.

52 yaşında bitirdiği üniversite'den sonra oynadığı propaganda güldürmekle beraber ağlatmayı da başaran sanatçıdır.

"kemal sunal filmleri türkiye cumhuriyetinin bir döneminin komik ama düşündürücü bir sosyolojik analizidir."
ölümünün yedinci yıldönümü olan bugün mezarı başında sesiz sedasız anılan rahmetli komedyen.
düzeni mizahi bir dille eleştirmeyi başarabilmiş ender sinema oyuncularımızdandır. bunu yaparken de bizleri güldürmeyi başarmış tüm türkiye'nin gönlünde taht kurmuştur. her iyi insan gibi o da aramızdan erken ayrılmıştır. ayrıca duyduğum kadarıyla evlatlık verildiği yozgatlı bir aile tarafından büyütülmüştür.kapıcılar kralında yozgatın şefaatli ilçesindenim demesi bu yüzdendir. esas memleketi kayseridir. hatta "tatlı dilim" filminden sonra esas ailesi yanına gelmiştir. "biz senin gerçek aileniz bizim yanımıza dön" demişlerdir. kendiside "ben ünlü olmadan önce nerdeydiniz? beni hiç düşündünüz mü? benim çektiğim sıkıntıların farkında mıydınız?" diye sormuştur. onu evlatlık veren aileside geri dönmek zorunda kalmıştır. bütün filmlerinde çıkarılacak bir ders mutlaka bulunur. benim en çok sevdiğim yapıtları ise yönetmenliğini natuk baytanın yaptığı filmleridir.bu filmlere örnek vermek gerekirse korkusuz korkak,sahte kabadayı,sakar şakir,avanak apti,yedi bela hüsnü,atla gel şaban,gerzek şaban,tarzan rıfkı yı sayabilirim toprağı bol olsun diyorum.
Türk sinemasının usta oyuncusudur. ölümünün 7. yılında Zincirlikuyu Mezarlığı' ndaki kabri başında anılmıstır.
Anma törenine, Kemal Sunal' ın eşi Gül, oğlu Ali, kızı Ezo ve annesi Saime Sunal ile sanatçılar Göksel Kortay, Perihan Savaş, Ulvi Alacakaptan ve diğer yakınları katılan usta sanatcıdır. ~ http://www.kanalturk.com....4/kemal-sunal-anıldı.html ~ anma törenine gelmeyip işi gücü olanlara da saygılar!
türk halkının tüm sinir ve stresini alan bu açıdan türk insanlarının psikologa gitme olayını ortadan kaldıran dünyadaki en yetenekli sanatçılardan birisidir.şener şen ve şevket altuğ ile bir araya geldiği zaman ise insanın eli ayağı boşalır.
herhangi bir insanın neeeee deyişinde hatırlanılan ve insanı hüzünlendiren, öldüğünde ciddi ciddi bizi kim güldürecek artık dediğim yeri asla dolamayacak sanatçı.
-vay be saban ölmüs ha?
-tanir miydin kendisini?
-tanimam mi? askerde beraberdik, umumiyetle çekinirdi benden abi derdi bana?
-allah allah? *
-ya..
ölmeden kısa bir süre önce kendisininde dediği gibi filmlerinin öldükten 50 sene sonra bile izlenebilceği türk sinemasının gelmiş geçmiş en komik adamı.
türk sinemasının en çok filmi olan fakat en mütevazi yaşayan adamlarından biridir.prensip sahibi gerçek bir sanatçı olup
2.Ankara Film Şenliği, 1989 - En iyi Erkek Oyuncu
Düttürü Dünya
14.Antalya Film Şenliği, 1977 - En iyi Erkek Oyuncu (Kapıcılar Kralı)
35.Antalya Film Şenliği, 1998 - Yaşam Boyu Onur Ödülü almıştır!
Toplam 87 filmi vardır!
gerçekten çok özel bir insan, büyük saygı duyduğum ve öldüğüne hala inanamadığım kişi. komik olmaya çabalayayan bir hali olmadı asla, çünkü onun doğal haliydi komik olan. o yüzden sıcacıktı. dünya üzerinde başka kimin filmlerini milyonlarca kez izlenmiş ve milyonbirinci kez yayınlandığında da yine de bıkılmadan usanılmadan birçok insan tarafından izlenilmektedir. ruhu şad olsun, bu somurtkanlık sebeplerine bulanmış ülkemizde insanların yüzlerini güldürdüğü için.
holywood ta bir oyuncu olsaydıda dünya oyuncu görseydi dediğim on tane jim carrey yüz tane cem yılmaz a eşit büyük oyuncu
hababam sınıfının ''inek sabanı''.
lale devrini cok deli anlatır.
filmleri izlendikçe bıktırmayan adeta değerlenen özellikle hababam sınıfı,tosun paşa,bekçiler kralı adlı filmlerini çok beğendiğim türk sinemasının medarı iftarıdır.ruhu şad olsun.
kendisi türk sanat tarihinin en büyük sanatçısıdır. *yeri , yurdu , yatağı cennet olsun efenm.
Türk sinema tarihinin 1 numaralı komedyeni. Çektiği filmler hala dün gibi aklımda. Artık bizde onun o süper oyunculuğu sayesinde filmlerinin senaryosunu ezberlemiştik. ALLAH rahmet eylesin nur içinde yatsın.

kemal sunal filmin kısa bir replik:
H.A: (bkz: Halit Akçatetpe)
K.S: (bkz: Kemal Sunal)

H.A:Kadırgalı abi bana kıyma
K.S:Banada kuşbaşı *
yıllarca komedi tahtından inmeyen insandır. hatta yılmaz güney'in gişe rekorunu kıran insandır.
böyle starların olması şener şen gibi onlarca yeteneği duldalamıştır.
peki şimdi neden çıkmıyorlar sorusunun cevabı ise,o zamanlar nur zamanıydı...
türkiye'nin bir döneme damgasını vuran toplumsal değerlerinden birinin adıdır kemal sunal. özellikle propaganda filminde ne kadar büyük bi insan olduğunu kafama iyice kazımıştım. o ne derin bi oyunculuktu vesselam.
--spoiler--
kadın: (gayet de seksi olduğunu düşünerek)beni nasıl buluyorsun?
kemal sunal: çok kolay buluyorum. merdivenden çıkıyorum hop geliyorum
--spoiler--