bugün

sadece komik rolleri değil dramı da ne kadar güzel oynayabileceğini eternal sunshine of the spotless mindda cümle aleme göstermiş kişidir.
truman show da peter weir gibi bir yönetmenle çalışarak kendine geldiğini ve aslında ne yapmak istediğini en sonunda farkettiğini belirtmiş aktördür
(bkz: what if god was one of us)
amerikalıların mehmet okur u benzettikleri arkadaş.
jery lewis ten sonra durum komedisini en iyi oynayan aktör.
bunu sonradan ekledim:yahu bir de beni benzetiyolar.tamam komikim, yakışıklıyım ama, ben john travoltaya daha çok benziyorum. hatta ben benzemiyorum onlar bana benziyor...
aslında sadece komedi değil,bütün rollerin oyuncusu olduğunu bize 2 filmle ispatlamış (bkz: eternal sunshine of the spotless mind) (bkz: truman show) hollywoodun kemal sunalı
eternal sunshine of the spotless mind filmindeki müthiş performansıyla bu kadar zamandır nerelerdeydin be hayvan dedirtmiş, şaşırtmış sağlam oyuncudur, truman show da siyah kareden yaşanan hayatları ele alışı harikaydı, bu adamın son 7-8 yıllık dönüşümü gecikmiş olsa da dünya sinema tarihinde alışık olunmadık tipte bir aktör yaratıyor kanaatimce, severek izliyor gözlerinden öpüyoruz...
jim carrey'nin somebody to love soyleyisini dinlerken gulmek gayet normal bir olaydir.
mtv trl noel özel programında tiki sunucunun oha falan olmuş bakışları altında stüdyoda kurulmuş süslü çam ağacıyla sevişerek beni yerlere düşürmüş canney. sonra bu patavatsız adam gitsin eternal sunshine of the spotless mind da sanki anasının karnından mahçup, patetik bir joel olarak doğmuş gibi oynasın. sonra bir de gitsin somebody to love a kendi eklediği hippilerle maytap geçen iki satırla krize sokmayı başarsın: "we just had a baby born in the left side of the party ladies and gentlemen... wow that guy just got stabbed did you see that?... they are a motorcycle gang, c'mon!" üstüne üstlük böyle bir endam sahibi olsun... enginlere sığmam taşarım... seviyoruz.
96 'da the cable guy ile düşüşe geçen, 1997 'de liar liar ile kariyerinde iyice alçalan, 1998 'de the truman show ile gönüllere taht kurmuş aktördür.
aslında komik olmayan,amerikalıların övüp,şişirdiği oyuncu.mehmet ali erbil gibi yaptığı salaklarıyla bilinir.en güzel filmi the truman show'dur.
aslında onu çok eskiden tanıyoruz. uzun zaman önce var olan ve yine uzun zaman önce kapatılan hbb adında bir kanalda "in living color" adı bir amerikan yapımda oldukça çok görürdük onun. itfaiyeci olarak hatırlıyorum orada.
jim carrey

Asıl adı James Eugene Carrey'dir...Kanada'da 17.01.1962 tarihinde doğmuştur...Ailenin 4 çocuğunun en küçüğüdür...Küçükken ailesinin maddi durumunun kötü olmasından dolayı bir süre ailece bir fabrikada çalışmışlardır...Babası onu durumları kötü olmasına rağmen hedefine ulaşması için çok desteklemiştir...ilk stand-up deneyimi hüsranla sonuçlanmış bir süre ümitsizliğe kapılmış ve ara vermiş ama daha sonra kaldığı yerden komedi şovlarına devam etmiştir...1981'de Los Angeles'a taşınmıştır...Orda stand-up larına ve komedi şovlarına devam etmiştir...Bu süre içinde orda tanıştığı Melissa Womer'la evlenmiştir...Daha önce birkaç filmde ve dizide rol aldıysa da asıl ününü In Living Color adlı bir programda kazanmıştır...Daha sonra Ace Ventura:Pet Detective adlı ülkemizde de hayvan dedektifi olarak bilinen filmde oynamıştır...Bu arada karısından ayrılmıştır...Daha sonra Maske ve Salak ile Avanak adlı filmlerde oynamıştır...1994'de, annesinin ölümünden bikaç yıl sonra, babası Percy vefat etmiştir...Sonraki ünlü filmleri ise "Batman Forever", "Ace Ventura, When Nature Calls" , "Cable Guy" ve "Liar Liar" dır...1998'de "The Truman Show" da Truman Burbank adlı, hayatının bir tv şovu olduğunu keşfeden bir karakteri canlandırmıştır...Bu filmle altın küre ödülünü kazanmış fakat oscar gelmemiştir...Bu filmden sonra "Man on the Moon1 adlı bir filmde Andy Kaufman'ın hayatını canlandırmış ve bir altın küre daha kazanmıştır...Bir sonraki filmi Renee Zellweger ile birlikte oynadığı "Me, Myself and Irene"dir...Bu filmde çift kişilikli(Charlie ve Hank) olan bir adamı oynamıştır...Filmden sonra Renee Zellweger'la bir birliktelik yaşamış fakat evlenmeye ramak kala ayrılmışlardır...Sonraki dilmleri "Grinch", "Majestic" ve "Aman Tanrım" , "Talihsiz Serüvenler Dizisi" ve bu sene ülkemizde gösterime giren iki filmi "eternal sunshine of the spotless mind" ve "fun with dick and jane"dir...

birçok filminde hayatı bazı etkilerle -olağan dışı güçler gibi- bir şekilde birden değişen sıradan insanları oynamıştır(maske, majestic, liar liar , truman show ve aman tanrım)...gerçekten çok komik ve komik olduğu kadar iyi bir oyuncu olduğunu komik olmayan film ve rollerinde de gösteren bir oyuncudur...
dünyanın en iyi komedyenlerindendir. lastik suratlılığıyla bilinir. sadece komedi değil dram içerikli filmlerde de oynamıştır. (bkz: majestic) (bkz: truman show) (bkz: eternal sunshine of the spotless mind) kanada asıllı carrey saturday night live'daki şovlarıyla insanı kahkahaya boğar. bir siyah şovunda ünlenen carrey'nin bu güne dek pek çok başarılı çalışması olmuştur. the cable guy hariç.
(bkz: karga)
lisede bana her fotograf cekıldıgınde agzımı burnumu yamulttugum ıcın benzetıldıgım şahıs.
özellikle the truman show ve eternalsunshine of the spotless mind(sil baştan'ı filme pek yakıştıramadığım için yazmadım yoksa oricinal meraklılıgı gibi bi şey sözkonusu diil) filmleriyle kendine hayran kalınmasına sebep veren, güzel gözlü sinema kişisi.
zamanında bilimum tv kanalında seyrettiğimizde, ** * * vucudunun her noktasını mükemmel şekilde kullanıp gülmekten kırıp geçiren ve komedi oyunculuğu dendiğinde ilk akla gelen oyuncu, man on the moon ve eternal sunshine of the spotless mind filmleri izlendiğinde karakter oyunculuğu konusunda hünerini de kanıtlamıştır. (bkz: her rolün adamı)
the mask filminde polisleri aldatmaya çalıştığı sahnelerde cuban pete diye şarkı da söylemiştir.
"they call me cuban pete
i'm the king of the rumba beat..."*
Kaliteli oyuncudur, komedi ile ünlü olmuştur. Eternal Sunshine of the Spotless Mind da Kate Winslet ile beraber güzel oyunculuk çıkarmışlardır.
(bkz: the truman show)
2001 yılında 9 mtv ödülü kazanarak rekor kırmış aktör. kendisi daha önce evlendiği 2 eşinden boşanmıştır.
filmlerinde gerçekten güldürüp eğlendirebilen (bkz: me myself and irene), (bkz: liar liar) aynı zamanda duygulandırabilen (bkz: truman show), (bkz: eternal sunshine of the spotless mind) kendini dövebilen, şizofren olabilen müthiş aktör.
(bkz: üstat)
komedi oyuncusundan ziyade karakter oyuncusu olarak nitelendirilen oyuncudur.
güncel Önemli Başlıklar