bugün

boğazının kokusunu özlediğim memleketim.
tek başına bir dünyadır.
şu adresten bir zamanlar nasıl bir şehir olduğu görülebilir. haçlı istilasından 4 yıl önceki hali. şimdi geriye çok az eser kalmış. avrupa'nın en görkemli şehrine on basacak kültürel mirasıyla tarihe karışıvermiş. 3 günlük yağma için değer miydi şu güzelim istanbul'u bozmaya.

yazarın notu: tamam lan tamam istanbul gene sizin olsun. lan oğlum bari şu güzelim eserlere kıymayın lan. şuan ki şehir planlaması 810 yıl öncesinden daha beter la bu şehrin. ayrıca götünüzle değil gözünüzle okuyun fetih sonrası yağmalamadan değil haçlı seferi yağmalamasından bahsediyorum.
Hayatım boyunca bir kere gittiğim bundan sonrada çeşitli işkencelere maruz kalsam bile gitmeyi düşünmediğim iki kıtayı birbirine bağlayan tek şehir olduğunu söyleyen fakat çanakkale nedir diye sorulduğunda orda köprü yok diyen insanların yaşadığı şehir.
Napoleon bonapart'ın "dünya bir ülke olsaydı,başkenti istanbul olurdu." dediği ve fatih sultan mehmed'in 1453'te fetih ettiği,aynı durumda"ya istanbul beni alır,ya ben istanbulu."dedii olaydır.
koskoca ülkenin göt kadar şehridir. koskoca ülkenin %30'u yani 20 milyonu gelmiş bu şehre tıklım tıklım, vıcık vıcık dolmuştur. anlamıyorum ki zorları ne?
Meleklerin parmaklarının ucunda duran şehirdir. bakmayın şimdiki haline, bir zamanlar erguvanlardan mor bir çayırdı istanbul. Bizans'a rengini o vermiştir.
sertap erenerin billur sesi ile dinleyeni büyüleyen güzel şarkı.

bu şarkıdan etkilenebilmek için istanbul'u bilmek, görmek istanbul' da nefes almak gerekir.
finans sektörü baz alındığında türkiye' nin %60 ı.
her gece başkasının koynunda, her sabah başkasından gebe, her gün biraz daha günahkar.
(bkz: istanbul a tasarla)

http://bit.ly/fQ43D0
ah istanbul. başıma açmadığı iş kalmayan şehir. sadece bir gece sen uyurken seyrettim seni. ona rağmen bak ne haldeyim. olsun gözlerini açmadan kurtulduğuma şükretmeliyim belki de.
eskişehir in taklit etmeye çalıştığı , antalya nın özendiği , ankara nın çekemediği , izmir in kıskandığı dünyanın en güzel sehri megakenttir.
yaşanması dert haline gelmiş şehir. içine ettiniz 30 yılda güzelim şehrin.
Uzaktan bakınca çok büyüleyici gelen ancak yaşamaya başlayınca bir şey ifade etmeyen yine de zaman zaman keyif veren zaman zaman beni dibe gömen şehir. Yaşanılası mı yaşanılmayası mı bi türlü karar veremedim.
türkiyemizin iki yakasını bir araya getiren, ruhu olan şehirdir.
türkiye'nin kalbidir.
kırmızı giyinmiş bir kadın gibi; romantik ve 24 saat yaşayan şehir.
rte'nin seçim yatırımını yaptığı, ona oyun hamuru gibi gelen dünya güzeli şehirdir.

tabii ki tayyip ve salak saçma fikirleri olmadan..
çocukluk hayalimdi istanbul. belki de tek güzel hayalimdi.
Dünyanın en güzel ve en tarihi şehri.Günümüzde ise en ürkütücü şehirlerden bir tanesi.
ey istanbul zaten sen ortadan ikiye bölünmüştün.şimdi çıktı yobazın biri seni bir kere daha bölecek....bölünmek senin kaderinmi?
dün cerrahpaşa semtindeki bulgur palas isimli eski binayı arkadaşlarıma gösterdim. semtten yaşlı bir amcaya buranın tarihini sorduğumuzda bizi başka birine yönlendirdi ve "o kültür varlıklarını koruma vakfı eski başkanıdır, mimardır. ona sorun." dedi. sohbet etme fırsatı bulduğum bu mimarın söylediklerini aktarıyorum.

mekan:bulgur palas(cerrahpaşa semtinde tarihi hakkında pek bir şey bilinmeyen 120-130 yıllık, italyan mimarisi ile yapılmış bir bina)
bulgur palas'ın çevresinde bir tane eski köşk vardır, diğer binalar sonradan yapılmış iki üç katlı, iğrenç beton binalar. mimar amcamız anlatmaya başlar.

"avrupa şehirleri planlıdır, labirent gibidir. düzenlidir ama tekdüzedir. sokaklar birbirinin aynısıdır. istanbul ise plana göre kurulmamıştır. rüyaya göre kurulmuştur, rüyaların şehridir. fransızlar orrient expres'e slogan olarak "ışık doğudan yükselir" demişlerdir. bu doğu çin ya da hindistan değil istanbul'dur. (daha sonra bulgur palas'ın yaınıdaki 100 yıllık ahşap konağı gösterdi, kendi eviymiş) bakın bu eve. eskiden buradaki her ev böyleydi. (ardından yanındaki iğrenç beton binaları gösterdi) sonra biz bunları yıktık, yerine bu iğrenç şeyleri diktik, tarihi dokuyu böyle bozduk, güzelim şehrin içine ettik."

bahsettiğim yer bulgur palasın görselleri:
[görsel ]
[görsel ]
istanbulda bir sevdiğin varsa,
Üstüne üstlük bir de istanbulu seviyorsan eğer,
Ne kadar uzağa gidersen git ve nasıl bir hızla,
yine de kurtulamazsın bu şehirle cebelleşmekten rüyalarında...

elif şafak
Biraz adi ,biraz aşüfte, gözleri boyalı şehir.aşktan kazık yenilen en belalı şehir.neyse her şey eski şehirlerde. aşk da sevgi de.