bugün

Çok güzel bir memleket.
Fakat başımı çok ağrıtıyor.
Bir de hep garip kediler beni buluyor inanılmaz..

görsel
sanılanın aksine ramazan'da daha çok trafiğin olduğu, toplu taşımanın daha kalabalık olduğu bir il. bir de marmaray'da tuzla konserine giderken bir adam ramazan'da istanbul boşalacak demişti. ben boşalmayacağını tahmin etmiştim.
2023 yılının 'Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Şehirleri' listesinde ilk sırada.
bizans imparatorluğu'nun ve osmanlı'nın sembolüdür.
türkiye sembolü de Ankara'dır.
istanbul, Türkiye'nin en büyük şehri ve aynı zamanda kültürel, ekonomik ve tarihi açıdan da en önemli merkezlerinden biridir. Avrupa ve Asya kıtaları arasında yer alır, Boğaziçi ve Haliç gibi su yollarıyla çevrilidir. Tarihi ve kültürel zenginliğiyle ünlü olan istanbul, Hagia Sophia, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii ve Kapalıçarşı gibi önemli turistik ve tarihi yerlere ev sahipliği yapar. Aynı zamanda birçok medeniyetin izlerini taşır ve modern bir metropol yaşamı sunar. .
En çok sevdiğim tek sevgilim sanırım evet eminim.
♥️
acaba nüfusu kentsel dönüşüme giren binalardan dolayı mı azalıyor diye düşünmekteyim.
BBC Travel 2023'te dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerini açıkladı.

1- istanbul
2- Londra
3- Dubai
4- Antalya
5- Paris
6- Hong Kong
7- Bangkok
8- New York.
nüfusu 131 ülkeyi geride bıraktı.
görsel
eğet bu sebepleyse bu harika bir durum ama 252 bin azalmış. daha fazla azalmış yani. evli evine, köylü köyüne.

1905 istanbul
1 günlüğüne uğradığım eski memleketim.
teoman'ın ''akşama doğru azalırsa yağmur, kız kulesi ve adalar'' dediği durum ve mod.
Güzel bir şehir.

Ent.
Şehri değil ama orada gecirdigim zamanı özledim. Çok keyifli zamanlardı.
Tarihi dokusu tamamen tahrib edilmiş Dünyanın en büyük köyü. Sadece elli sene önceki ayasofya fotoğrafları ile günümüz fotoğraflarına bakarak farkı görebilirsiniz. Gemiyle gelenlerin ilk gördükleri yapı ayasofya ile galata kulesi idi. Şimdi galata kulesi gökdelenden görünmüyor. Yeşil alan olarak sadece mezarlıklar var. Arazisi çok değerli Zincirlikuyunun da avm olması için akp nin bir seçim daha kazanması yeter. Nüfusu resmi olarak 15 gayriresmi 20 milyonun üzerinde. 1970 yılı nüfusu 2 milyon. Emeği geçen herkese...
Nüfusunun 70% ini sivaslılar oluşturur. Biri sivasa bişi mi dedi?
içindeyken bıktıran dışındayken özleten şehir.
türkiye'nin en yaşanabilir yeri seçilmiş.
iki yakası da birbirinden güzel olan bir istanbul ilçesi.
Ah bu metropol şehir ah. insan kalabalığı koşturmaca ve yaşam mücadelesi. Gezmek için gidilir yaşamak için değil
2023 yılında 361 cinayet işlendi.

https://www.ntv.com.tr/tu...di,Q95JGZZ4IEyU_vV79qPW5A
Dar gelirle yaşanmaz. Orta gelirle de yaşanmaz. Çok zengin olsanız birkaç muhit dışında da yaşanmaz.

Bir yerden bir yere gidilmez, kalabalığı ve 1 milyon çeşit insanı çekilmez.

60'larda yaşatacaktık ıstanbul'da, 40'larında doğup şu fani dünyanın.
Param olsa yaşardım.
ne fedakarlıklar yaptım şu şehir için... nasipte yokmuş.

artık üzülmüyorum.