bugün

istanbul'da bulunan bir sanat müzesi.

http://www.istanbulmodern.org

beşiktaş'tan karaköy'e giderken solda, gelirken sağda..
kısaca tophane'de.. *

giriş ücretleri:

normal: 9 ytl
öğrenci:3 ytl
şu sıralar "gökkuşağında iki kuşak" adlı resim sergisini gezebilirsiniz.

http://www.istanbulmodern...tionId=9&ContentId=29
istanbul'da olunsa da gidilinse denilen yer...
hafta sonları saat 6 da kapanan, istanbulun tanıtımında önemli rol oynayan, dıştan burası mıydı ya hiçbir şey benzemiyor dedirten ama mutlaka görülesi görüldükten sonra görmeyen arkadaşlara ballandıra ballandıra anlatılması grgrken müze
sanat dolu bir gezintinin arkasından, müzenin içinde bulunan kafede istanbul boğazı'nın muhteşem manzarasına karşı çay içmek de ayrı bir keyif verir
karaköydeki antrepolardan birinin düzenlenmesi ile acılan modern sanatlar müzesidir. gecen sene bienalin bir kısmının istanbul modernin hemen yanındaki antrepoda sergilenmiş olması ile antrepolara ve karaköye yeni bir anlam yükleyen, istanbulluları ve tüm vatandasları modern sanatlarla tanıstırmayı ilke edinen içinde acayip pahalı bir kafesi olan yerdir. gidilesi, görülesi yerdir.
12 kasıma kadar, türk ve dünya fotoğraçılığının önemli isimlerinden olan gökşin sipahioğlu nun 'doğru yerde doğru zamanda' adını verdiği fotoğraf sergisini gezebileceğiniz sanat müzesi.

ayrıntılı bilgi için : http://www.istanbulmodern.org/
gitmeyen insanın kültür damarlarından biri kopmuş demektir. *
28 ocak 2007 'ye kadar venedik-istanbul (venice-ıstanbul) projesinin görülebileceği müze.
Altın Örümcek 2006 Web Ödülleri'nde En iyi Web Sitesi Ödülü almıştır.
(bkz: magnum fotograflari ile turkiye)
magnum fotograflari ile turkiye sergisiyle görücüye çikmis, hatta pek güzel ev sahipligi yapmis, ancak bogaz kenarinda olmasina ragmen ruhsuz mekan.
sanki alisveris merkezine girermissiniz gibi otoparktan geçmeler, hemen arkasinda terkedilmis arazi içinde 1965 model kamyonlar...

(bkz: ı ıh)
yeni açılan 'şimdiki zaman geçmiş zaman' sergisiyle ilgili kritik için:
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=232694
bir de şöyle bir şey var;
(bkz: istanbul modern sanatlar galerisi)
benim hiçbir zaman gidemeyeceğim elit mekanı.
insanların musalla taşına yatıp müzik dinledikleri yer.
içinde gerçekten pop art sanatının enfes eserlerini barındıran fakat içeriye adım attıktan sonraki pis havasıyla sizi saran sanat evi. ayrıca binanın dış cephesi oldukça bakımsız olup sıvaları dökülmektedir. allahtan içerdeki eserlere güzel bakıyorlar. bir de dışarsının rezilliğine baksalar tam olacak. hem sanat içiyle dışıyla birdir, o öyle sanat anlamı kazanır. sanat toplum içindir ulan!
istanbul karaköy limanı'nda, 8000 metrekarelik alana kurulmuş, 3 sergi ve çeşitli eğitim- araştırma birimlerine sahip, türkiye'nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi.
bünyesinde bir de ufak sinema salonu bulunur, burası bağımsız sinemadan ödüllü filmlere oldukça geniş bir yelpazede gösterimler yapmakta.
pop art'ı istanbulluların ayağına getiren müzedir. istanbul Bieanellerinin bir ayağı buradan geçer.
Kütüphanesi çok sevimli ve kullanışlıdır. Kütüphanesinin tavanında kitap denizi adlı eser bulunmaktadır (ortadan açılıp iplerle tavana asılmış yüzlerce kitap.) Kütüphanesi tek halka açık özel müze kütüphanesidir. Kütüphanecileri konularında yetkin kişilerdir. Tez hazırlayan öğrencilere karşı ayrı bir sempatileri vardır.
izmir'de de her daim kültür sanat aktiviteleri düzenleyebilecek, hem de bunu her daim kaliteli bir şekilde yapacak böyle bir yerin olmasını diliyorum her gördüğümde istanbul modern ile ilgili birşey. çok güzel bir kampanya yapmışlar gerçekten. umarım arkadaşlar faydalanırlar.
bir perşembe günü beleş olduğunu fırsat bilip gidip gördüğüm mekan. ancak bir insan kendini bu kadar mal bu kadar işe yaramaz hissedebilir mi? hissedebiliyormuş. dolaşırken 2 tipin * bir tabloya baktıları dikkatimi çekti. uzun uzun baktılar birbirlerine birşeyler anlattılar vs. oradan ayrıldıklarında aynı tablo karşısında buldum kendimi. ulan sağdan bakıyorum, soldan bakıyorum bir boka benzediği yok. ana sınıfında yaptığımız sulu boya resimden farkı varsa yapan top olsun. velhasıl kelam ben ve benim gibi odunlara * bir kaç numara büyük gelen bir mekandır kendieri. müzeye girmeden önceki nargileciler tavsiyemdir özümüzü hatırlamak adına. *
dip not: sarkis "site" sergisi varmış 10 Ocak'a kadar, ne menem bir şeyse artık.
üçü beşi bilmem bilader, limasollu naci ile bir olup mail kutunuzu dolduracak katar çok mail yollayan yer, bina, kurum, kuruluş. bir de mantıklı mail'ler yollarlar bu sebepten mail gruptan ayrılamazsın, spam deyip çöpe de atamazsın. okur okur "yarın yollamayın n'olur dayı" der ağlarsın. *
Danimarka Büyükelçiliği ile işbirliğiyle, 15 Nisan-29 Nisan tarihleri arasında son birkaç yılda iz bırakan, en iyi belgesellerinden oluşan "Yaklaşık Gerçek" adlı bir seçki sunacak. program ve ayrıntılar için : http://www.istanbulmodern.org/tr/f_index.html
kütüphaneye geldim bahanesiyle sabahtan akşama kadar beleş internet kullanabilen mekan. *
istanbulda sanatın mabedi denilen bu mekana gittikten sonra gördüklerim:

-çiz yamuk bir eğri, sanat olsun
-koy boş bir odanın en arkasına sadece 5 kişinin sığabileceği büyüklükte bir oturak tek başına izle ekranda dönenleri sanat olsun
-ortama soğuk ve donuk renkler hakim olsun ki modern zamanların bireysel, bencil ve yalnız insanlarını yansıtsın ve bu da sanat olsun
-tuhaflık ve karmaşa adına ne bulursan dök ortaya sanat olsun, modern olsun
-kafeteryasına git, boğaz manzarasının güzelliğini bir türk kahvesiyle taçlandırayım de yanında su bile ikram etmesinler. bas parayı al suyu,temizle dişlerindeki telveyi sanat olsun
-bunlar da kulağınıza küpe olsun
-bir nevi sanat yapıyoruz şurda; sözü kulağa küpe takıyoruz.e daha ne olsun