bugün

cengiz onural denen doga üstü insana binlerce kez teşekkür etmenize sebep olan şahane grup.cengiz onural süper baba dizi müziklerinin en can alıcılarına en içinizi cız cız ettirenlerine de imza atmıştır.dinleyiniz, içiniz temizlensin, ruhunuz huzura ersin...
http://www.oyunatolyesi.c...images/konuk/ince-saz.jpg
(bkz: necip incesaz)
ney, kanun, ut, keman, tanbur, kemençe gibi türk müziği seslerini verebilen çalgılardan oluşan müzik topluluğu.
bir çapkına yangınım parçasıyla kişide hayranlık uyandırası grup..
solistleri melahat gülses olan topluluk.
(bkz: muhallebicinin oğlu) adlı şarkısı atv'de yayınlanan bir dizi film'e adını vermiştir.Fikret Kuşkan muhallebicinin oğlunu oynamaktaydı.Şarkılarında eski istanbul, adalar, huzur ve dinginlik vardır sanki. Hani al bir bardak çay eline camdan Boğaz'a yağan yağmuru ya da karı izle veya Büyük ada'ya git dolaş diye gaza getiren, eski yılları özlettiren bir tarafı vardır ezgilerinin.
(bkz: bayram)
(bkz: sırma)
(bkz: yaz bitti)
(bkz: pazar)
(bkz: sarnıç sokak)
(bkz: 1955 mezunları)
(bkz: istanbul efendisi)
(bkz: balıkçılar)
(bkz: 8 15 treni)
(bkz: çok aşığın var diyorlar)
konserleri, albümlerini dinlemekten çok daha keyifli olan, ikinci bahar, baba evi, ekmek teknesi gibi yer tutmuş dizilerin jenerik müziklerini yapan grup...
"eylül şarkıları" adlı ismine vurulduğum bir albume sahip olan ve ismini zikrettiğimiz albumun içinde firar adlı harikulade bir kalp esitisini barındıran müzik topluluğu.iyi ki varsınız türünden bütün temennileri sarfettiğim güzel insanlar bileşimi.
dinlerken samatya'yı gezmek gerektiğini düşündüğüm pek ''ince'' bir gruptur. istanbul'a dair isimli albümünde; ''balıkçılar'', ''bin dokuz yüz elli beş mezunları'', istanbul'a dair, ''muhallebicinin oğlu'', ''sekiz on beş treni'' salında saymakla bitmiyor. her şarkısı güzel kötü olan bir tanesini bile görmedim diyebilirim.

bu şarkıların hepsi ince'den der-ince'den anı ölümsüzleştirir; nasıl yapar bunu, düşünürsen düşünde istanbul'u, adaları, ya da ''samatya ocakbaşı''nı, veyahut da ''bilmemnerumkilisesi[yedikulekapı'nın girişine yakındır]'' ni. o zaman o an tınılarında ölümsüzleşir tan-burun'un da[tüter her ezgisi ''birzamanlaristanbulu''nun] ney'inin de kanun'unun da[küfreder gibi oldu ama!] tüm telleri ve boğumları istanbulu[mu] anlatır.

ne diyelim efendim eskiye dair bir hikaye'dir ''der-incesaz''.
muhteşem şarkılar yapan grup. Müziklerinde adeta istanbul'u yaşarsınız *. ikinci bahar dizisinin de en damar şarkılarından olan adem ile havva mutlaka bulunup dinlenmelidir.
(bkz: necip incesaz)
dördüncü albümlerinde dilek türkan gibi eğitimli ve asil bir sesle çalışan harika grup. ud sesiyle beraber dilek itürkan ı dinlerken insanın şarkıları yaşamaması imkanzsız. (bkz: kaçsam bırakıp)
"çok aşığın var diyorlar" adlı şarkıları dinlemeye değer olan grup. ağlatabilir hatta!
ekmek teknesi dizisinin harika müziğini yapmış gruptur.
Çok aşıgın var dıyorlar yalan de yeter bana
bır sevda sozu fısılda hazırım ınanmaya
gönül hırsızı dıyorlar ınkar et yeter bana
gozlerındekı cevaba korkuyorum bakmaya
geceler uzun ve yanlız yoksun sabaha kadar
dusumde bıle gunahkarsın bunu kım hayra yorar
ardımdan delı dıyorlar belkıde yalan degıl
yanımda bıle uzaksın nasıl dayansın gonul...

Çok ahlar aldı diyorlar inkar et yeter bana
gözlerindeki cevaba korkuyorum bakmaya
geceler uzun ve yalnız yoksun sabaha kadar...
düşümde bile günahkarsın bunu kim hayra yorar
ardımdan deli diyorlar beklide yalan değil
yanımda bile uzaksın nasıl dayansın bu gönül
yanımda bile uzaksın nasıl dayansın bu gönül
içmeden sarhoş olmaya sebep olan harika grup. her şarkılarında kendini belli eden bir huzur var.
türkiye'de gerçekten müzik yapan iki gruptan biridir. diğeri yansımalar'dır
cenk eren'in bir sarkisidir.

vur mizrabi dertli cal

kadeh kirik yurek dar

vurdu goncama ayaz

agla ince saz

yar gidiyor agirima

hancer sokun bagrima

efkara gufteler az

agla ince saz
Türk müziğinde keman, ney, tambur, kemençe, ut, kanun, daire vb. çalgılardan ve okuyuculardan oluşan, fasıl yapan topluluk.
ilk duyulduğunda dikkat çeken, insanda herkese duyurma ve sevdirme gibi bir görev hissi uyandıran bir müzik grubu. sevilen bir kişi de haberdarsa artık bu gruptan ve bu müzikten ama artık uzaksa sevenden, her duyulduğunda ince sızılara sebep olur inceden...
post-modern* yeni türkü. pek bir güzellerdir.
(bkz: tereddut)
denizde akşam şarkısının hareketli melodisine rağmen içindeki hüznüyle insanı kalbinden vuran bir müzik anlayışı olan dinlenesi grup..

Akşamı süzme deniz
Renginden gözüm yandı
Engindeki pembe iz
Gönlümde halkalandı
Ufkun kızıl ateşi
Yanan derdimin eşi
Ruhum solan güneşi
Gurbetin gülü sandı

(bkz: denizde akşam)