bugün

kolay atılır,lekesi yüzde bir etiket gibi yapışır. fakat en önemlisi atılan kişiye değil, atanı yargılamak gerekir.
birisi hakkinda yapilan yalan suclama. bence serefsizlik.
O ne şirret bir şeydir o yapmadığın bir şey için itham edilirsin. Herkes ona kanar ve sana olan olur ama normalde öyle bir şey yoktur. Varya bu tespit edilirse bence idam cezası verilmeli o zanlıya. Heleki yalancı şahitlik. Aşağılık bir durumdur. Kepaze insanlar yapar bunu ve de zavallılar.
çaresizlikten ağlar insan.
(bkz: erkekler de ağlar)
ilkokul 4. ya da 5. sınıftayım. tenefüsteyiz. herkes kendi aleminde, sınıfta bir uğultu almış başını gidiyor. bende arkadaşla şakaşıyorum, eğleniyorum, filanca... velhasıl sıramıza su dökülüyor ve panik oluyoruz. birazdan hoca gelecek. hemen adını vermek istemediğim x kişisinden arkadaşımla peçete istiyoruz.
biz: x, selpaklarından alıyoruz 1-2 tane.
x: (o sırada biriyle kavga adiyor) alın alın!
alıyoruz ve sıramızı siliyoruz. zaten biraz sonra öğretmen geliyor. herşey sakin giderken x giriyor lafa;
x: hocam! peçetelerim yok! (bizi kastederek) çalmışlar!
biz: hayır hocam ne çalması, istedik verdi.
x: hem yalancılar hemde hırsızlar hocam!
o günümüz suçsuz olduğumuzu ispat etmekle ve x' in neden bize iftira attığını öğrenmeye çalışmakla geçmişti. sonuç olarak basit bir olaydı ancak ikimizinde günlerce kafasında ''hırsızlar'' lafı çalkalanmıştır. gururumuz çok incinmişti. hocada pek inanmıştı yapmadığımıza, sınıfın içinde ağlayana kadar... (abartmışsınız demeyin, x' in tavrını görseydiniz sizde sinir krizi geçirirdiniz)
çıkarılacak ders: iftira sadece bir iftira olmayabilir. aradan yıllar geçse bile unutulmayacak bir olaya imza atabilirsiniz.
Sosyal medya ile kitleler bu pisliğe bulaşıyor. Doğruluk payı belli olmadan bir insan hakkında çeşitli iddialar oluyor. bu iddiaların hedefindeki kişinin dünya görüşüne katılmayan birçok insan yargısız infaza girişiyor. Özel hayat, mahremiyet, masumiyet karinesi göz ardı ediliyor.
(bkz: merhamet etmeyene merhamet edilmez)
dinimizce en büyük günahlardan biri olup çok yıkıcıdır.

geçen hafta bir yakınımı, bir dostumu, bir arkadaşımı kendisine atılan bir iftira yüzünden kaybettim, yerel ve tüm ulusal medya bilip bilmeden, araştırmadan hayatını kaybeden insanın yaşını dahi bile bilmeden ve yalan yanlış, tamamen varsayımlardan ibaret yayın yaparak günlerce yazdı çizdi ve bu iftiraya ortak olup insanları yanlış yönlendirerek insanların dedikodu yapmasına neden olup bizleri bir kaç kez daha öldürdü, acımızı bile yaşatmadılar bize .

iftira atanın, dedikodu yapanın, dedikoduyu yayanın allah belasını versin ve onları helak etsin.
ucurtmayi vurmasinlar da baris* in maruz kaldigi. cunku onun kuloduna miki isemisti.
sanal ortamlarda yapılması çok kolay olan adi ve de onursuz davranış.
en büyük kahpeliklerden birisidir. ters birine denk gelirseniz ölüm dahil her türlü belayı başınıza alırsınız.
"Buz kadar lekesiz, kar kadar temiz olsan bile, iftiradan kurtulamazsın."

Shakespeare
Adıma atılmasından korktuğum şeydir.
iftiraya maruz kalan kişi için çok zor durumdur. Hani gece karabasan çöker konuşursun ama konuştuğunu kimse duymaz,sesin çıkmaz hah! iftiraya maruz kalmak öyle bir şeydir anlatmak istersin doğruyu kimse anlamaz insanın içini yer bitirir.
bu gün hayatım boyunca uğradığım en ağır suçlama, ithamla karşı karşıya kaldım. yani iftira. insanların bu kadar çirkin olabileceklerini hiç düşünmedim. hiç ama. işin güzel yanı benim vicdanım, kalbim o kadar rahat ki. çamur atma tabirini de kullanabiliriz bu durumda. bu yaştan sonra mahkeme de göreceksem o insanlar zaten bu dünyada rahat yaşamazlar, kızları hiç yaşamaz. bir de şantaj var işin içinde. entrika filminde yaşıyormuşum haberim yok. ben de ortada gezen saf bir şeyden haberim yok.

millet ilim yapıyor, bilim yapıyor biz dedikodu, iftira. bu mikropların yüzünden ben utanıyorum yaşadıklarımızdan. ben bu enerjinin içinde olmak istemiyorum. çok üzgünüm.

bu sabah da çok kötü bir rüya gördüm. hatta bu hiç hayra alamet değil ama ne olabilir o kadar dedim. al sana sürpriz.

masum birinin adını kirletmek bu kadar kolay demek ki.. vay be. yuh be. analar sizi de mi doğurdu. keşke taş doğursalarmış.

dünya döndükçe daha neler yaşayacağız ama hata ben de böyle kalitesiz bir popülasyonun içinde yaşarsan olacağı bu.
dünyadaki en büyük adiliktir. insanın yapmadığı birşeyden dolayı yaptı diye suçlanması yaşarken cehenneme gitmek gibi birşeydir. tek şahidi allah'tır ve bunun hesabını iftira atan kişiden sormak mahşere kalacaktır.