bugün

görsel
yarısı brezilya'dan oluşur.

hikayesi de şöyle; zamanında ispanyollar portekizlilere güney Amerika kıtasından küçük bir toprak vermek için bir meridyen çizmek istemişler öteki taraf sizin olsun diye ama bunu dünya'nın yuvarlaklığına uyarlamayı akıl edemeyip düz bir şekilde yapınca çok büyük bir toprak parçası kaptırmışlar.
En iyisi orta abd ne sıcak ne soğuk olur.
Kuzey Amerika'nın tam tersi.
tropik ormanların bulunduğu kıta.
amerikanın orta doğusu . olmasa da olur yani .
Bu kıtada yaşayan varsa bana ulaşabilir tası tarağı toplamaya karar verdim.
Bir tane bile suça bulaşmamış ve kafayı sıyırmamış insan bulunmayan kıta.
Gitmek için zengin olmanın gerektiği az da olsa fakir olduğunu düşündüğüm ülkeler.
uyuşturucu kartelleri ve darbe yönetimleriyle özdeşleşmiştir.
Küba gibi örnek bir ülkeyi içinde barındıran yer küre bölümü.
yerlilerin halen yaşadığı büyük kıta.

dilleri de insanları da duruyor.
sadece hafızaları yani geçmişle bağlantıları yok olmuş. ne olduklarını bilmiyorlar.

amerikalardaki inka, aztek, maya vb.lere ait o koca uygarlıkları az sayıda soylu insan biriktirmiş. ispanyollar o soyluları yok ettiler ama herkesi ispanyollaştıramadılar.

özellikle kentlerde avrupalılarla genetik ve kültürel melezleşme olmuş. ama bunu yaşamayan geniş bir kırsal nüfus da var.

bolivya ve peru ülkelerinde bu durum daha keskin.
gizli hedef (bkz: risk) oyununda "bonusu az olsa da rahat korurum, düzenli asker takviyesi alırım" diyerek konuşlanılması tehlikeli olan ve genelde komploya kurban gidilip içinde sandviç olunan bölgedir.
85 milyarder olan kıta.
son zamanlarda gitmeye acayip niyetlendiğim yer. Vizesiz olması aşırı cezbediyor. genel olarak da ülkeler bizden çok pahalı değilmiş yaptığım araştırmalara göre. son zamanlarda gezen kişi baya çok. beğendiklerim arasında gürkan genç var yıllardır orada. kerimcan akduman adlı bir gezgin de baya hakkını vere vere gezmiş gördüğüm kadarıyla. umarım bir gün yolum düşer oralara

edit: yeni bir herif keşfettim, beyefendi gibi güney amerikayı gezmiş, anlatmış. alternatif bir rehber kıvamında, dili diğerlerine göre daha eğlenceli. anladığım kadarıyla döndükten sonra hakkaride tuncelide falan kamplı gezi yapmış. abi nerden buluyosunuz bu cesareti anlamıyorum ki ben
Kuzey amerikanın altı.
dünyanın en bereketli topraklarına sahip güzel bir kültüre sahip ama bir türlü başlarını kaldıramıyorlar. koca amerikan kıtası ikiye bölünmüş kuzey güney diye. kuzeyde 2 tane ülke güneyde sayamayacağın kadar ülke. neden? bir ülke olsa dünyaya hükmeden amerika ister mi? istemez. evet.
dünyanın 5. kalabalık kıtası.
güncel nüfusu 422 milyon 535 bin dir.
bu da dünya nüfusunun yüzde 5.68'i ediyor.
(bkz: güney amerika sineması)
gökmen özdağın deyimiyle güney afrikadır bu kıta.
güney amerikada yaz kış şort ve parmak arası terlik kombinasyonuyla sahillerde yatıp kalkan günbatımına karşı bira içen fakir ama mutlu biri olmayı isterdim. o yüzden hayalimdir oralar her zaman.
(bkz: yarbanabiryolculuk com)
ananas ın anavatanıdır.
ülkeler ve 2002 nüfusları
Arjantin 37,812,817
Bolivya 8,445,134
Brezilya 176,029,560
Şili 16,800,000
Kolombiya 41,008,227
Ekvador 13,447,494
Fransız Guyanası 182,333
Guyana 698,209
Paraguay 5,884,491