bugün

1440 dakika ya tekabül eden,dikkatli kullanmamız gereken zaman kavramı.
sınav zamanları keşke 48 saatten oluşsa dediğim zaman kavramı...
(bkz: altın günü)
fr. jour
dünyanın, güneş çevresinde bir tam tur dönmesiyle meydana gelen hede. 24 saate tekabül eder kendileri.
"ü" ile olanı gayet güzel bir isimdir.*
temel anlami güneş olan kelime. 24 saatlik kavramı ifade etmekte yan anlamı kullanılır
(bkz: gün doğmadan neler doğar)
hayat sinemasının her bir sahnesidir kendileri. ve hergünün başlangıcıda sonuda bellidir taki filmin sonu gelene kadar.
kafana koyarsın yastığa orda biter sahne, bir kaç sayılı saat sonra bir yenisi başlamak üzere. yorulursun gün ve gün... bitsin istersin her biri hızlı geçsin, taki gerçekten önemini anlayana kadar bu gün denen olgunun. sonra değişir fikirler geçmiş sahneleri tekrar izlemek istersin, ancak iş işten geçmiş olur. şimdi de artık onlara yanma vaktidir, nasıl aptalım da bu kadar zamanımı boşa harcadım sahnelerimi teker teker yaktım dersin, kahrolmaya başlarsın. bihabersindir bundan sonrakileride yakacağından... oysa zararın neresinden dönsen kardır senin için şu üç günlük dünyanda. kolay gelsindir sana.
bir şey eksilirken, saatin tiktaklığının devam etmesidir.
islam terminolojisinde akşam ezanı vakti başlayan ve ertesi gün akşam vakti biten zaman dilimi.
sabah yalnızlığa uyanıs
cay saati ülser
ıslak yosunları tas basamakların
gazeteler
seks cinayetleri
yüksek yüzdeli tahviller
apartman katları,doğuran banka inekleri
kuşluk, ağır ağır tırmanmak kafdağı bir yokuşu
öğle,bir gölge araştırması türlü sorunların kangreni
defterden silinmesi,saçları at kuyruğu olan herhangi bir aytenin
ikindi,tez gecen sağnaklar solunum tıkanması
akşamsa dönüşüdür cok ağrılı eklemlerin
gayrimenkul hüzünlerin
gece,kulak cınlaması
muallanın bir ucuruma yuvarlanması
kara haberler
bela sessizliğine bir adım,bir adım daha
karanlığın besleyicisi
cabuk tükenen
iş üretim mahzeni mumların
yakılması
karıncagöz uykunun
eşek dikenli kadifesiyle
yekvücut yatılmasıdır
nokta
başlamadan biten, ne zaman başlayıp ne zaman bittiğinin farkında olmadan tüketilen.
annelerin, iki gün boyunca temizlik ve yiyecek yapıp hazırlandıları toplantıdır. bundan en çok ev ahalisi karlı çıkar. daha önce yemedikleri tatlı ve tuzlular yiyebilirler. bir evde o gün içinde gün olduğunu, içeri girince, aldığınız farklı kokulardan anlayabilirsiniz. daha önce kullanılmamış halılar falan ortaya çıkar. çeşitleri; altın günü, para günü vs.

bir de odanıza girdiğinizde her yerin dağınık olduğunu görürseniz şaşırmayın. o günlerde, her zaman hiperaktif bir çocuk olur. her nedense evin büyük abisinin odasını çok severler.
akıp giden zaman birimi.
Yüzünü görmek için,
Yüzümü çevirmem gerekiyor'muş.
'mu?
'muydu?
'sa bile;
lades bile bile.
ve güle güle.

ah kinaye! vah ki...
365 tanesini bir araya topladığınız da bir yıl olmaktadır.*
kendisi takvim üzerin de yedi farklı şekilde isimledirilir, bu yedi farklı günün arka arkaya dizilmesiyle 1 hafta oluşur.**
(bkz: pazartesi)
(bkz: salı)
(bkz: çarşamba)
(bkz: perşembe)
(bkz: cuma)
(bkz: cumartesi)
(bkz: pazar)
çok organize ve titizlikle hazırlanan, bir nevi dünya kupasına ev sahipliği yapılırmışcasına evde kaoslar estirten ancak, her neye mal olursa olsun evde hamur işi güzel pastacık börekcik artıklarını görmemize ve sebeplenmemize sebep olan bir kadınlar matinesidir. çoluk çocuk kaynar, yere kola dökülür, bi şeyler kırılır. aksiyondur aksiyon.

dolar ve euro çeşitleri de mevcuttur.
çok güzel bir Sabahattin Teoman şiiridir.

Sen uyandın diye gün doğar,
Şu yol geçtiğin için güzel
Bakmadığın için çirkin şu adam,
Su aksin,
Dal gölgen içindir
Ve sen varsın diyedir
Bu dünyada yaşamam...
bir gün vardır ki içine bir değil bir çok şey sığar. sıkışa, tepişe öyle bir doldurulur ki gün, anlatmak için "öyle bir gün" denir. "öyle bir gün ki.."
güzel isimdir,donanımhaber'in kurucusunun adı**
hanımların günü nasıldır falan bilmem. annemle günlere gitmeyi bırakalı bayağı bir uzun zaman oluyor da ofiste bir güne girmiştik işte. her ay 50 lira veriyoruz birbirimize. abi bu kadar güzel bir şey olamaz. bu ay nasıl imdadıma yetişti bir ben bir allah biliyo. yoksa okula harç falan yatıramıyordum layn.

gün iyidir. mesajım bu. börek çörek olmasa da. alın verin ekonomiye can verin. iyice kapitalist olun çıkın. napalım mına koduğumun sistemine çomağı sokmak için var olmak gerek.
an itibariyle bizim evde olan şey. dışarıda çıkamıyorum felaket tuvaletim geldi. karnımda aç. duşta almam gerek. ne yapacağız bilmiyorum. üstelik okula gideceğim.
ay ve güneşin çekim kuvvetlerinin dünyayı yavaşlattığı ve bu yüzden günlerin gittikçe uzadığı söyleniyor. dünya ilk oluştuğunda 6 saat süren gün, dinazorlar zamanında 23 saatti. bugün günler hergün saniyenin binlerde biri oranında uzuyor.
o'nunla aydınlanan..
dünya nın kendi ekseni etrafında bir kere dönmesiyle oluşan şey.