bugün

Ben güzele güzel demem güzel benim olmadıkça
Guzelligin bes para etmez bende ki ask olmasa
malına guvenme kıvılcım alır gider
guzelligine guvenme sivilce alır gider
cazibe sahibi.
(bkz: evrensel güzellik ölçütleri)
akşam güneşinin vurduğu varsayılan insana verilen tabir.
kişisel veya genel fikir birliğine varılarak , beynin göreceli beğenisinde onaylanmışlara verilen genel ad.
mutlaka bir kusuru olan varlık.
çirkin olmayan..
üzerindeki mükemmel sosu,mis gibi tereyağıyla salya akıttıran bi porsiyon iskender..
beğenilen bir sanat eseri için yapılan en kabız yorum:

- nasıldı sergi?
- güzeldi.
genelde asıl fikri saklamak hatta fikir üreterek beyni yormamak amacıyla kullanılan ifade şekli.
-saçlarım nasıl olmuş?
_güsel...

-günün nasıldı?
-güsel...

-.... böyle düşünüyorum.
-güsel...
görecelik içeren bi kavram.
kime göre neye göre dedirtebilen sözcük.
daha çok görsel olup zevk veren şeyler için kullanılır. damağa hitap edip zevk veren "lezzettli" yemeğe güzel denmesi veya duygulara hitap eden bir şiire güzel denmesi de olabilir, duyu aktarması dır. zevk kavramı göreceli olduğundan güzellik kavramı da görecelidir.
Güzel gençler doğanın rastlantı sonucu yaratılmasıdır; güzel yaşlılar yaşlanmasını bilen sanat eserleridir... *
çok ilginç bir kavramdır,tanımının olmadığını düşündüğüm,herkes için farklı olan düşüncedir.ilginç olmasının sebebi ise değişiklik gösteren bir kavram olmasıdır.hatta bu değişiklik bazen onu tarif eden kişi tarafında bile gözlenebilir.
hamdım piştim yandım..
büyük bir yüzdeye göre;
(bkz: izmirli kızlar)
kesinlikle ama kesinlikle farkına varıldığı an içi boşalan bi kavram. eğer bi insan güzel olduğunu bi şekilde hissetmişse o an çirkinleşmeye başlar, kendini nereye koyacağını bilemez, davranışları yapmacıklaşır. bunun en güzel örneği güzellik yarışmalarıdır, birinci seçilen kız (ki birinci seçilmesi de şu yolla olmuştur, ne idüğü belirsiz insanların karşısında mayolu geçiş yapıp onların kendisini yargılamasını beklemiştir)çığlık atar gibi yapar, şok olmuş gibi, sanki bi bok olmuş gibi triplere girer. işte o aslında artık güzel değildir.
erkek ismi olma hatta isim olma potansiyeli olmadıgı halde arkadaşımın babasının adıdır..evet babasının..*
bazı insanların doğuştan aldıkları sıfat.

ne yapsalar değişmez maalesef bu özellikleri. allah vergisi olduğu için keyfini çıkarırlar sadece.
Güzel; iyi olandır.

çerkez atasözü
Ayrıca bir kız ismidir. Hayattaki en sevdiğim dostumun ismidir 'güzel' ve bir insan ismini bu kadar hakkıyla tasır dedirten insandır..
bazen kişiyi memnun etmeyen sıfat. daha güzel, çok güzel, çok çok güzel gibi pekiştireçlerle pekiştirilmeye çalışılır. derecelendirilebilen sıfatlardan.
Hayatimda bir kere bir dolmusta eve giderken rastaladigim, beni kendi inecegi yere kadar hic farkina varmadan surukleyen sadece iyi aksamlar demek icin hic tanimadigim halde butun olabilecekleri goze aldigim ve gercekten de goz goze geldigimde butun bedenimdeki hucrelere kadar sayabilecek bilinc ve ust sarhosluk makaminda bende hasil ettigi asiri heyecanin beni kilitledigi KIZ... guzelligin ne demek oldugunu bir erkegin nasil bir anda yasadigi zaman ve mekandan soyutlanabilip cevresindeki tum mevcudati unutabildigini ve her sey flu ama kendisinin o ekranda net olabildigini o zaman anladim. merak edilebilir belki hemen cevaplayayim. inince ona iyi aksamlar dedim. sasirdi ama sanirim beni anladi ve o da iyi aksamlar diyerek cevaoladi. sonrasini baska bir ilgili entry de anlatayim da daha heyecanli olsun.
GUZEL soz konusu hikayenin musebbibidir bana gore.