bugün

Türk ismiyle kurulan ilk Türk devleti. Kurucusu Bumin Kağan'dır.
kemerburgaz ilcesinde bir mahalle ismi. (bkz: göktürk köyü)
Bumin kağan 552 de avarlara son vererek merkezi ötüken olmak üzere göktürk devletini kurmuştur.
Ülkenin batısını kardeşi istemi yabgu yönetmiştir.
ipek yolu üzerinde hakimiyet kurabilmek için önce sasanilerle birleşerek akhunları yıkmış, sonra bizansla ittifak yaparak sasanilerle mücadele etmişlerdir.
Mukan kağandan sonra çin entrikaları ve kardeş kavgaları sonucu doğu-batı olarak ikiye ayrılmıştır.(582)
630 da doğu, 657 de batı göktürkler çin esaretine girmiştir.
ayrıca ilk türk alfabesi göktürklere aittir... *
beynı kafasına buyuk gelmıs 3 nesıl yazar.
kardesımın arkadası artık kardes olduk hehe.
tesbıt adamı olma yolunda hızla ılerlıyo hosgelmıs
Sanal dünyanın kapılarını hayatını beraber geçireceği bütün arkadaşlarına açmış, belli bir zaman aralığında yanımdaki yatakta yatması nedeniyle başlayan münasabetimizi sağlam dostluğuyla bugünlere taşımamızı sağlamış, kaliteli, sevecen, zaman zaman kızarabilen insan.
sadece tatillerde görüsebildiğim ve tatilin uzun olmasını isteme nedenlerimden biri olan her bulusmamızda bi yerimi sakatlayan kas yapmama yardımcı olan* taunus için para biriktirmeye baslayan*canımda öte nesildaşım kardesim yazar.
psikolojik varlik
an itibariyle izmirden ayrılan ve bi bosluga düsmeme sebep olan yazar.
o okuluna döndü ben ise öss hazırlıklarına.*
türk ismi ile kurulmuş ilk türk devleti.
gök tanrı** inancına dayanan ve bugün göğe bakarak ya da ellerimizi göğe açarak dua etmemizi sağlayan islama çok yakın inançları olan türk devleti. ayrıca nazar boncuğu ve nazar'ın da bu dinden ortaya çıkarak günümüze geldiği rivayetler arasındadır. bu inanca göre nazar boncuğunun en dışındaki mavi tabaka göğün simgesidir.
istanbul'da kemerburgaz ilçesinde,kalan son oksijenli,yeşil semt hernekadar şuan büyük bir hızla yapılaşmaya başlanmış olsada...
kendisi belki de sınıfımızın en cüsseli adamı olma mertebesine sahip olan, ama o kadar büyük bir cüsseye bile sığmayacak kadar büyük bir kişiliğe haiz;odada bulunan tüm arkadaşlarım ve ben de dahil olmak üzere odamızda bizden daha çok zaman geçiren;yeni şeyler öğrenmeye aşırı derecede açık, kendini sürekli geliştiren ve bunlar arasında benim verdiğim gitar derslerini de barındıran, "abi bu adam böle çalışmaya devam ederse benim yerime grupta bu çalar" dedirterek ürküten, pıstıran (tabi cüssesinin de etkisi var) kadim dostum, çekirgem, oMuzhanım.
kelimenin aslı köktürk tür efendim zaten.
ankara'nın çankaya ilçesinin mahallelerinden biridir.
kemerburgaz'da bulunan ve gittikçe değer kazanmaya başlayan; üzerindeki birçok arsa ve alan çoktan satılmış olan istanbul'un yeni kuşak yeşil beldesi.

ağızları açık bıracak cinsten müstakil villa ve siteler inşa edilmeye başlanmıştır. bünyesinde, hemen kemerin dibinde kurulan büyük bir alışveriş merkezi bulunur. özellikle bu merkezi kesim ve çevresi devamlı olarak yenilenmektedir.

şu anda yarı köy yarı ilçe tadında bir yer diyebiliriz. fakat şehirleştikçe çok daha güzel olacaktır. bunu söylememin sebebini beldeyi bizzat ziyaret edenler daha iyi bilirler. çünkü göktürk'te kömür sobası kullanımı çok yoğundur. bu açıdan havası çok kirlidir ve ilçeyi saran güzelim ormanların temiz havasından eser kalmamaktadır. birçok evde doğalgaz olmadığı için sokaklarda yürürken nefes almakta zorlanabilirsiniz.

istanbul'a yaklaşık yarım saatlik bir mesafededir. topkapı ve eyüp'ten kalkan (geçen) belediye otobüsleriyle ulaşılabilir.
''gökte'' olan türklerdir.
(bkz: gökmen)
türk savunma sanayii adına yörüngeye gönderilecek casus uydu. 1 metrenin altındaki nesneleri dahi tespit edebilecek olan bu uydu özellikle sınırdaki hareketlilikleri rahatça gözlemeye olanak tanıyacakmış.
2011 yılı içerisinde fırlatılması ve yörünge testlerinin tamamlanması planlanan ilk türk askeri uydusu.
(bkz: skyturk)
sarıyer tarafında enteresan bir yer. milyon dolarlık residencelar falan barındıran köy.
(bkz: esat edin)*
(bkz: kemer country)
(bkz: milyon dolar)

bir de serbest çağrıştı; (bkz: million dollar baby)
7 yıl kullanım ömrü olacak olup takribi 260 milyon avroya mal olacak keşif gözetleme uydusu.
aslında gök türk diye yazılır zaten çoğu tarihçide öyle yazar.ama genelde göktürk kullanılır.siz yine de ayrık
yazmayı tercih edin efendim.
aslında göktürk diye filan yazılmaz, alenen ve düpedüz göktürk diye yazılır. işi kılıfına uydurmak için element uydurmayın.

edit: noktalama işaretinden sonra boşluk bırakmayı bilmeyenler gök türk diye yazabilir tabi. e normal.
içinde türk ismi geçen ilk türk devletidir.şanlı şerefli bir devlettir.