bugün

--spoiler--
ne kadarda körpeler! neden onları yiyemiyoss? *
--spoiler--
Sevgililer günü yaklaşıyor diye yüzük arayışına girebilmiş olan ve altına giyecek yedek donu olmayan bir karakter olduğu için bedava yüzüğe saldıran karakter.
bu karakteri seslendiren kişi sesini geçici olarak kaybetmiştir. aynı zamanda hareketlerini de aynı kişi canlandırmıştır.
kendisi hakkında edilen tüm yerici ve küçümseyici laflara, olumsuz hava ve saha şartlarına, hep yalnız kalmasına, yakalandığı şizofreni hastalığına ve ilerleyen yaşına rağmen; karizmasıyla gönüllerde taht kurmuş, birkaç olumsuz özellik barındırsa da delikanlı tavırları direkt göze çarpan asil bir orta dünya yiğididir. genç yaşta yüzükle tanışmış, ölesiye sevmiş, onun için ferhat'ın dağları ufaladığı gibi mücadelelere girişmiş, yeri geldiğinde öldürmüş, yeri geldiğinde ölmüş bir aşkın kahramanıdır da aynı zamanda. sırf dış görünüşü nedeniyle şimdiki aklı bir karşı havada olan gençliğin taşak geçmesine rağmen (bkz: nerede o eski ramazanlar), hollywood camiasında kişiliğini ve duruşunu koruyabilen ender insanlardan biri olması da cabasıdır. hayatını yüzüğe olan aşkına adamış, ölesiye/öldüresiye sevmiş, sırf yüzük aşkı için frodo gibi bir lavuğa bile dayı çekmiş, yüzlerce yıl yüzük aşkını kalbinde hiç kaybetmeden saklamış geçmişiyle; şimdinin mike sürülecek aklı olmayan gençliğine; dik duruşun, azmin, mücadelenin, yiğitliğin ve sadakatin de yolunu göstermiştir. mücadele ve serüvenlerle geçirdiği ömrünü, mordor dolaylarındaki bir ateş kuyusuna atlayarak kahramanca noktalamıştır.

(bkz: saygıyla anıyoruz)
(bkz: huzur içinde yatsın)
emodur.

(bkz: effhendimisss)
(bkz: khıymetlimiss)
her gördüğümde, aklıma geldiğinde ; memleketimi hatırlatan yaratık.

bu değilki ben geceleri gollum'u düşünerek uyuyorum felan. sadece ahanda şimdi görüyorum ve aklıma geliyor, gibi. he konuya dönelim, memleketim diyorduk, işte "göynüm" diye bişey var işte, gerçi her şivede felan vardır, gönül yani, ordan gollum'a bağlanabilir işte.

halbuki başlığa ne süper entry yazacam ümidiyle girmiştim lan, gollum - göynüm. *
internette çakma bir cin resmi gördüm,fotoşopla gollumu cin yerine koymuşlar. *
lotr de * en ilginç karakterlerden biridir. bir lotr hayranı olan şahsımda kitabın ve olay örgüsünün temelini oluşturan yaratık. o olmasaydı yüzük hala içimizdeydi.
avatarıma da koyduğum acınası yaratık.
bobiler.org'da şöyle bir film afişi mikiliğine sebep olan yaratık. maymun oldun aleme gollum;

(bkz: babam ve gollum)
şizofrenik masal yaratığı.
yüzüklerin efendisi adlı film serisinde "efendimiss" ve "kıymetlimiss" gibi laflarıyla insanı insanlığından alıp ortadan ikiye yarılan kabak durumuna sokabilme potansiyeline sahip karakter.
sanal hayatta gönlüm yerine kullanılıp iyice tiksindiren şey.
(bkz: gollum benim)
(bkz: gollum ataslara yandi gidiyor)
(bkz: hasretinle yandi gollum)
(bkz: olum olum dedigin nedir ki gollum)
(bkz: kerem gollum)
(bkz: babam ve gollum)

tiksindim lan birden bu zihniyetten.
bir ara putin'e benzetilmişti. uluslararası kriz falan çıkacaktı neredeyse. ama o gözle bakınca benzemekte.

pek iyi bir örnek değil ama, buyrun burdan yakın..
http://bit.ly/dA2lDJ
en az brad pitt kadar yakışıklı olan fantastik yaratık.
bunun adısı bu gibi bi cümle kurduğunda beni yerlere yatıran komik bir kötü karakter.
lotr'deki çift karakterli yaratık. yüzük kendisini tüketmeden önceki adı ise smeagol.
ilginç bir karakter her saykoyu oynayana nobel verirler buna vermezler, garibim zayıf bide...
onu bizden çaldılaaaaaaaaaaar, o bizim kıymetlimissssssss naraları her gün kulağımda çınlanan yüzükzede hobbittir. yüzüğü hem çok sever, hem de nefret eder; tıpkı kendisini sevip,nefret ettiği gibi. her türlü felaket yüzük yüzünden başına gelir, frodoyla her ne kadar iyi olsalar da (son anlar dışında) sam le hep papaz olmuşlardır... efsanenin sonunda ateşe düşer ancak amacına ulaşır frodo nun işaret parmağını koparıp yüzüğe kavuşur... ayrıca da nickimin ilham kaynağı, fikir babasıdır.
ozi ozborn ile merlin mansın seksini hayal eden senaristin aklına düşen karakter..
semagoooöööll..
(bkz: my precius one ring)
(bkz: my precius)
(bkz: kıymetlimiss)
bizi buldulaaarr, onu bizden çaldılaaarrr, kıymetlimiissss, tısss gibi sesler çıkaran lotr'ın efekt harikası karakteri.

merak edenler için;

http://www.youtube.com/watch?v=f0Krx0ozjJA

ilgi çekici.
çoktan unuttuk ekmeğin lessetini diyerek türk halkınında yüreğini parçalamıştır.
"gollum almas, gollum o iğrenç elf ekmeğini sevmes efendimis" repliğiyle güldürmüş reyizdir.
--spoiler--
hislerim bana gollum'un bu hikayedeki rolünün bitmediğini söylüyor.
--spoiler--

gandalf, yüzük kardeşliği, moria madenleri

ve frodo yüzükü hüküm dağı'nın ateşine atamazken orta dünya'nın imdadına gollum'un açgözlülüğü yetişir ve hikaye mutlu sonla biter bazıları için. ama hangimiz gollum'un yüzüğü frodo'nun parmağını ısırıp koparırken düşüşünde gözyaşlarına boğulmadı ki? yüzüğü bağrına basarken ki o 100 yıllık hasreti saliseler içinde gidermesi mümkün değildi, ateşin ortasına düşerken ve düştüğünde gollum hikayedeki en önemli karakter olduğunu hatırlattı seyirciye ve okuyucuya.

(bkz: kalbimizdesin)
türk versiyonu iftar açmadan önce görüntülenmiştir.

görsel