bugün

yüzüklerin efendisinde yüzük için her haltı yapabilecek yaratıkımsı alet...
aslen bir hobbitken yüzüğün etkisi altına girmiş, bu uğurda kardeşini öldürmüş, kendisini koruduğu için yüzük tarafından uzun bir ömür bahşedilmiş kader kurbanı yaratık.yüzüğe duyduğu aşk sonu olmuştur.film de yüzükle birlikte aşağı düşerken gözşerindeki aşk yaptığı tüm kötülüklerin sebebini açıklamaktadır.ve ölmesi yaşama gayesini de gözler önüne serer...
(bkz: smeagol)
ucube
yüzüklerin efendisi dizisinin kişilik bölünmesi hastalığı olan karakteridir. my precioussss diyip yüzük peşinde gezmektedir..
"kıymetlimss.." demesiyle gönüllerin kahramanı olan çift karakterli hüzünlü yaratık.insanda acıma hissi uyandırır.
Bülen tulun'un kardeşi...
konuşmasıyla kendine hayran bırakan yaptığı kötülükleri bağışlatıcı bir sadakate sahip sefilimsi yaratık.
(bkz: ozay gollum)
-gollum bak tek taşımı kendim aldım
+kıymetlimisss..
bende chucky ile birlikte sempatik bir izlenim bırakmış kötü karekter pıtırcıkları.
sinemada andy serkisin hayat verdiği karakter.
yuzuklerin efendisi kitabinda, eskiden adi smeagol olan, anduin nehrinde yuzugu ele geciren cift karakterli yaratigin adidir.
(bkz: sinsi)
4. nesil yazar hoşgelmiş. (bkz: yalann) (bkz: allah korusun lan şakası bilem kötü)
(bkz: kıymetlimissss)
üniversite sınavına girse kesin bilmediği sorudan başlar.
(bkz: my precious)
filminde Andy Serkis'in canlandirmis oldugu, gelmis gecmis en gercekci sanal karakter secilen lotr karakteridir.
kafasında saç kalmadığı halde, yok yüzüktü, yok kıymetliydi abidik gubidik işlerle uğraşan, peltek hobit eskisi.
tolkien'in en sevdiği karakter.
seray sever'e benzerligiyle dikkat çeken karakter*
bildiğin özentidir. dövüş kulübü ne bileyim ah ne güzel akıl o öyle filmlerinden falan etkilenmiştir. bakmıştır ki prim yapıyor, o da kasmıştır yok ben çift kişilikliyim, yok gidip geliyorum... anca yazar olur ondan. napçan sen yüzüğü çirkin şey? töbe töbe.
filmin soundtracklarından birinin de isminin gollum's song olmasını sağlayan karakter. Gözleri yerinden fırlayacak durumdadır ve omurgaları rahatlıkla sayılabiliyor, Aynı zamanda yüzüğün onu bu hale getirmesine rağmen oy dilencisi gibi yüzüğün peşine takılıyor.
yarım yüzyıldan daha fazla bir zaman önce yaratılmıştır ve çirkin olmasının nedeni de yüzüktür! *
yalnızlığın, sevgiye muhtaçlığın en güzel ibaresidir gollum. tüm bencil hayat içinde kendisi için bir kere bencilce davranmak istemiş sonra yaptığı bencillik ve kötülükler dünyaları aşmıştır.