bugün

Suriyeile isgalci israil arasinda ihtilafin nedeni olan ve halen israilin kontrolunde olan tepeler.
suriyenin güney batısında bazaltı platosu olarak da bilinir. ürdün vadisinin yanı başında 1000 metreye yukselir. yukselti (1200 metreyi bulur) sayesinde bol yağış düşmesine karşın uzun süre golanda yalnızca bedeviler dolaşmıştır. mülteciler en az bir yıl önce yöreye yerleşme konusunda çftçilere yol gösterdiler. altı gün savaşından hemen önce nüfüsu yaklaşık 30000'i bulan eski kunaytre bu sayede yeniden canlanmıştır.

suriye ordusunun ovadaki kibutzda yaşayanları golan yaylasından tedirgin edebileceği gerekçesiyle israil burasını altı gün savaşı sırasında 20 km derinliğinde işgal etti. golan, kippur savaşında ürdün vadisine yönelen suriye saldırının hareket noktalarından biri oldu. israil bu saldırıyı önce güçlükle durdurdu, sonra geri püskürttü. kippur savaşından sonra yapılan anlaşmalarla israil, golan topraklarının bir bölümünü, bu arada kuneytre kentini birleşmiş milletlere teslimetti. ama 14 aralık 1981 de knesset, golan'ın ilhakına karar verdi.
bölgeye hakim stratejik bir yer olması sebebiyle sorun haline gelmiş olan yer.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=687085
(bkz: Hadbetü l-Cülan)
israilin mısırı kontrolü kaybettikten sonra daha bir değer kazanan işgal altında tuttuğu bölgedir.

türkiyenin olası bir suriye operasyonunda baş aktör olması en çok israili rahatsız etmektedir.
zira israil esad ile oldukça iyi geçinen bir ülke iken stratejisini değiştirmek ozrundak kalmış ve yeni suriye planında baş aktörlerden olma gayesine girişmiştir.

ilk bombalamayı israil gerçekleştirmiştir ki bu safını belli etmekten başka şey değildir.
filistin, ısrail, ürdün, lübnan, suriye ve bulunduğu coğrafya itibarı ile muhkem bir yer olup, oraya sahip olan oranın coğrafyasına da hakim olur. Yıllar yılı süren savaşın en önemli nedenidir.
Sadece bölgeye hakim olması bakımından değil, su kaynakları bakımından da son derece zengin bir yer olduğu için bi türlü paylaşılamamaktadır. O küçücük alan Suriye israil Filistin ürdün denen kurak bölgenin neredeyse beş katı sulak alan ve bitki örtüsü içermektedir. Bu nedenle de son derece değerli bir yerdir. Hatta israil'in eline geçmesinden sonra Şam'ın su kaynakları çok azalmış, Suriye o konuda çok sıkıntı çekmiştir.

Kışın da kayak yapılabilecek kadar soğuk ve kar yağışlı olur. Oradaki dürziler ve osmanlıdan getirilen çerkeslerin torunları israil'e ilhak olmasından sonra israil vatandaşı olup kimileri şu anda israil ordusunda askerlik bile yapmaktadırlar. Kimilerine göre israil'in ilhak etmesinden de çok memnundurlar.

Oraya çıktığınızda Suriye tarafının ne kadar çorak, israil'in kontrol ettiği bölgeninse ne kadar yeşil olduğunu görünce niye bu kadar ihtilaflı olduıunu çok daha iyi anlıyorsunuz. israilliler orayı bildiğiniz Kuşadası, Mersin gibi sayfiye yeri olarak kullanmaktadır.

Dahası Suriye orayı sadece saldırı amaçlı değerlendirirken israil suyun getirdiği tüm nimetlerden yararlanmakta, gayet güzel sulu tarım yaparak halkını beslemekte. işte arapların nasıl da beceriksiz ve tembel olduğuna bir kanıt daha.

Ayrıca burada faaliyet gösteren bir enerji şirketinin ortakları çok dikkat çekici: Ortakları arasında Murdoch dahil ABD'Nin önde gelen sanayi, medya ve finans kuruluşları var; yani israil bildiğiniz Amerika'yı da avucunda tutuyor.
Suriye ortadan kalkarsa otomatik olarak ihtilaf bitmiş, bu tepelerin tartışmasız sahibi israil olmuş olacak.
Yani gençler herkesin bir derdi var.
1967'de israil'in eline geçen stratejik bölgedir.

48'de bizi tokat manyağı yaptılar bu sefer kazancaz lan, diyen araplar burası da dahil her yeri kaybettiler.

Şimdi anca hak talep et dur.

(bkz: Midyat'a pirince giderken elindeki bulgurlardan olmak)
18 mart 2018 tarihinde israil başbakanı bünyamin netanyahu'nun israil'e ait olduğunu deklare ettiği yer.
1800 kilometrekare'lik bereketli topraklara verilen ad.

bölgenin en önemli özelliği ortadoğu gibi çorak bir ülkede suyun en bol olduğu yer olmasıdır. hatta israil'in %20 su ihtiyacı buradan karşılanır. bir nevi ortadoğu'nun su savaşı alanıdır. ürdün nehrinin celile denizine döküldüğü yerdeki hayat ortadoğu'nun en değerli ve en verimli yeridir. 
Trump tepelerin israile ait olduğunu onaylamış

https://twitter.com/realD...tatus/1108772952814899200
Filistinlilerin evinde bir akşam yemeği yerken kapıyı kırıp zorla burası bizim yerimiz lan artık haydi defolun demenin neresi fetih acaba. Resmen işgalin daniskası olan bir girişimdir bu. Kınıyorum. Fetih karşılıklı çatışmalarla iki tarafın ordusu olduğu zamanda olur. Kahpece arkadan binbir dolapla almakla değil.
israil ve türkiye'deki seçimler öncesinde trump'ın netanyahu'ya ve elbette spektrumun karşı cephesinde yer alan türk siyasetçilere oy devşirme imkanı tanıyan hamlesiyle işgali yasallaştırılmaya çalışılan coğrafya. işgal yerine savaş ganimeti demek de mümkün elbette bakış açısıyla ilgili.

ancak tüm bu patırtının sebebi trump'ın iç siyasette oy alamadığı yahudileri yanına çekerken evanjelistleri de tatmin etmesi diye düşünüyorum.
yalnız tepeler suriye'de, filistin ne alaka la?

kaldı ki yeni bir mesele değil, 50 yıldır zaten o bölgenin hakimiyeti israil'de. 6 gün savaşları ile 9823948 tane arap ülkesini mağlup ettiler -ki kendileri savaşı başlatan taraf da değildi.

eğer soğuk savaş nedeniyle arapları sovyet bloğuna kaptırmak istemeyen abd "dur" demeseydi bir tepe ve bir avuç toprak parçasıyla da yetinmezlerdi.

zira çok daha fazlasını alacak stratejik üstünlüğü elde etmişler ve rakiplerinin ellerini kollarını bağlamışlardı.

kızanlar neye kızıyor ben de onu anlamadım.
bölgenin en temiz, en zengin içme suyu kaynaklarına sahiptir.
tepeleri, imzaları bilmem de. geçenlerde uzun bir pezo, trump'ın açıklamasına tepki göstermişti. o belgeyi imzalatmayız! asarız, keseriz diye gürlemişti. trump belgeyi imzaladı ama hiç sesi çıkmıyor! acaba konuşur da döviz yine fırlar, türk lirasının değeri seçim öncesi yerin dibine girer diye mi korkuyor bu pezo?
Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar

Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar,
Aşrı Aşrı Memlekete Kız Vermesinler
Annesinin Bir Tanesini Hor Görmesinler,

Uçan Da Kuşlara Malûm Olsun, Ben Annemi Özledim.
Hem Annemi Hem Babamı, Ben Köyümü Özledim.

Babamın Bir Atı Olsa Binse De Gelse,
Annemin Yelkeni Olsa Açsa Da Gelse,
Kardeşlerim Yolları Bilse De Gelse.

Uçan Da Kuşlara Malûm Olsun, Ben Annemi Özledim.
Hem Annemi Hem Babamı, Ben Köyümü Özledim

Edirne/Yolüstü Köyü-Yöre Ekibi-Ümit Kaftancıoğlu
sen sınır komşunla oturup anlaşmak varken, savaşıp düşman olmayı seçersen gelir tepene çökerler. bugün suriyenin tepesine çökenler yarın harrana çökerler.
müthiş bir film ismi gibi duruyor.

amerika parlatıp hollywood a sunar yakında.
son derece kritiktir.
israil'in kılıç hakkıdır. aksini iddia eden çomarlar gitsin alsın.
ak boyları yeniden esad'cı yapan, stratejik konumu nedeniyle önemli olan tepelerdir.

sen 50 tane ülke birleşip göt kadar israil'e savaş aç,

hepinizi, siz daha 1 uçak bile havalandıramadan yerle bir etsin, sonra da tepelerimi niye aldın diye ağla.

kusura bakma da uslu uslu oturacaktın o zaman. yavudiler bu sefer haklı. bence o hezimetten birkaç tepeciği vererek kurtulduklarına şükretsinler.
israil in fethettiği bölge.

Biz savaşsak fetih, israil yapsa işgal oluyor he. Neden?
Zengin su kaynakları ile bilinen suriye'nin güneybatı, israil'in ise kuzeydoğusunda bulunan tepelerdir.