bugün

4 yıl oku askerlik yapmadım diye işe gireme , askere git gel , iş bul maaşım 1400 tl. okul okuma topcu ol farkı sen görüyon yarebbim.
kesinlikle ama kesinlikle fazladır ve dünya genelinde buna bir üst sınır getirilmelidir.

messi ve christiano ronaldo aşağı yukarı yıllık 35 milyon avro kazanıyorlar, gol primi, maç başı felan 40 milyon avro desen eski parayla yıllık 165 trilyon yapar, reklam gelirlerini saymıyorum bile, hadi onlar da vergiye gitsin.

165 trilyon yıllık!

dakikada 335 tl para kazanıyor bu adamlar!

10 dakikada bir iphone alıyor,

bir türk ailesinin hayatı boyunca çalışıp aldığı evi sadece ama sadece 10 saatte alabiliyor.

ne yapıyor bu amına koduklarım! sadece top oynuyorlar! istihdam mı sağlıyorlar? hayır! eee ne yapıyorlar, sadece top oynuyorlar.
Göz önünde bulunan, insanlara keyf veren uğruna binlerce dolar para harcanan bir düzeyde olan bir şeyde kimse az para almayı kabul etmez. Doğal olan durumdur.
Geçenlerde bir kaç kişi konuşurken türkiyede oynayan ve yıllık 2 milyon euro alan furbolcu için daha fazlasını hak ettiğini söylüyorlardı kendi aralarında.
Sonra kağıt oynamaya devam ettiler.
eğer ki o topçu maç başlamadan önce.

"bismillahirrahmanirrahim deyip niyet ettim allahın kurallarında bu topa vurmaya bu maçı yapmaya, haşa oyun şeytana aittir burada oyun değil oyunu kırma niyeti ile er kişi olarak huzurunda ve alemin niyetlerine vasıl olarak maçı yapmaya... "

deyip fatiha okuyup başlarsanız

o zaman haddinden fazla kazanmazsınız hepsi helal olur mümin kardeşlerim.
Asgari ücret alıp hiçbir maçı kaçırmayan beyaz atletli beyler sayesindedir. insanlar bu kadar ilgi göstermeseydi futbolu paralı yapamazlardı, insanlar biraz tepki gösterseydi bu iş bu raddeye gelmezdi.
ülkemizden konuşursak kesinlikle evet! bu kadar boş fanatiğin olduğu bi ülkede bu kadar boş futbolcuya haddinden fazla para verilmesi beni şaşırtıyor mu tabii ki hayır! madem öyle izleme kardeşim diyenler için; izlemiyorum zaten...
Benim uzun zamandır bildiğim ve gördüğüm vahim bir olaydır. Şimdi diyeceksiniz "neden vahim diyorsun ki ". Bende sizlere şöyle acıklıyayım.Çünkü sevgi dolu ülkemin, Aşırı iyi niyetli (!) insanları öğretmenin, mühendisin, Noterlerin hele hele doktorluk gibi kutsal bir mesleğin aldığı paraya laf edip futbol gibi " malayani" bir işin mümessillerinin aldığı paraya laf etmemesi ancak "Vahim" bir durumdur.
Eskiden açlar oynardı zenginler izlerdi şimdi zenginler oynuyor açlar izliyor.
SENDE KAZAN, ENGEL OLAN MI VAR.
O kadar küfürü işitmeye değmez o para.
Hayatta her şey müsterisi oranında kazanırdır.

hangi sporda daha çok para dönüyorsa o spor daha çok döner kanallarda. Çünkü futbolu herkes izliyor. ilginç olan herkes de anlıyor

Çünkü futbol izleyenin en kolay anladığı oyun. Oynayana bu kadar zor olup izleyenin bu kadar kolay anladığı belki de tek oyun. dolayısıyla oynayan da daha fazla alır.
Yalandır. Daha halı saha parasını bile ödemediler.
fanatizmin ürünü.

popüler kültürün geldiği son noktada ki kazanç seçenekleri.
Doğrudur.
Evet iyi kazanmalılar belki ama o kadar işini iyi yapan insan var hangisi yılda milyon doları aşıyor ?
Bir doktor bir öğretmen - iyi olanları - milyon kazanacak hale gelsin sonra bu paralar verilir.
Gerçekten öyle birazda şans. Çok iyi kaleci olma potansiyelim vardı. Kluplerin çıkarları yüksek bonservis istemeleri yüzünden bir yerlere varamadık. Dayımız malesef yok, şimdi kardeşler kahvesinde vatanı kurtarıyorum.
Yıllardır bilinen ve konuşulan gerçek.

Peki siz neden fitbolcu olmadınıs?
eğlence sektörü (spor dahil) kullanışlıdır. son yüzyılda dehşet para yatırıldı bunlara...

din afyon diyorlar lakin asıl afyon bunlar.
özellikle türkiye şartlarında "haddinden kötü futbol oynadıkları" gerçeğiyle birlikte düşünülünce yürek sızlatan durumdur.
Yoo külliyen yalan.
Futbol bir anlamda insanı uyutur. Futbol insanı oyalar.

sözünün gerçekliğini kanıtlar.

futbol seviyorum. ama gerçeklere de gözüm açık.

not: spor programlarındaki boş beleş yorumcuların amk.
Okumadim ama katiliyorum basliga.
Mesela cocugum olsa hic doktor veya muhendis olmasi icin ugrasmam.
Yurumeye basladigi an kuluplere sporlara yoneltmeyi dusunuyorum cidden bak.
insanı düşünmeye iten durum. elbette futbolculuk zor iş. bir dönem amatör olarak içinde bulundum. riski fazla. (sakatlanma yönünden)

ancak bu gün baktığımızda -özellikle ülkemizde- milyonlar kazanılıyor. 2 milyon, 3 milyon, büyük klüplerde 4-5 milyon. futbol eğlence olmaktan çıkıp endüstri haline geldiğinden beri oyuncular çok fazla para kazanıyor. siz 4 yıl okul okuyup ( tamam hadi 5 yıl olsun * ) askerliğinizden sonra güç bela bir iş bulmaya çalışıyorsunuz ve çalışmaya başlıyorsunuz. kimse kimseyi kandırmasın ortalama 1800-2000 civarı kazanıyorsunuz ( bak ortalama diyorum hemen atlama bon 5000 kozonoyorom ) diye.

peki profesyonel bir futbolcu ? sadece maç başına 30-40 bin alıyor. yıllık aldığı ücret, primler imza parası derken milyonlar kazanıyor. siz kıçınızı yırtıp kredi çekip ev araba için 10 yıl çalışıyorken ,adamlar sadece 3- 4 maçla 10 yılınızı kazanıyor. serbest piyasa ekonomisini savunan biri olarak ,insan düşünmeden edemiyor. bu kadar para almaları beni rahatsız ediyor.

futbolcuların çok fazla para kazandığını anlatan cümle.
insanların futbola olan ilgisinden kaynaklanır.
Adaletsiz gelir dagiliminin en buyuk ornegi.