bugün

bir fenerbahçeli olarak beni kahretmiş oyundur.
http://img527.imageshack....php?image=grnt0992mn2.jpg
henüz uygun taktik bulunamadığından mütevellit pek de oynamadığım oyundur.. evet, seviyorum hile yapmayı.. napayım? *
beşiktaşın beklerinin dandikliğiyle her beşiktaşlıyı birer mustafa denizli yapan oyundur. Ayrıca Atl. Madrid hayvanımsı kadro yapısı da insanı Atletico'dan soğutmuyor değil hani.
galatasaray ile pek zorlanılmadan şampiyon olunan oyun. hele umut bulut u kadroya alabilirseniz hiç mi hiç zorlanmazsınız.
oyuncuyu oyundan soğutmak için elinden geleni ardına koymayan oyundur.

her maç en az bir futbolcu sakatlandır. her maç en az 3 topunuz direkten döner. her maç önemli pozisyonlarda hiç bir zaman ön plana çıkmayan oyuncular maçın adamı falan seçilir. siz oyunu rakip sahaya yıkarsınız, rakip tek pozisyonda gol atar. kaleci hariç hiç bir oyuncunun kondisyonu devre arasında 90 ve üzerinde olmaz ve hepsi dökülürler. maça girdiğinizde yaklaşık 20 sn. lik bir beklemenin ardından oyun açılır. bazı takımların oyun başlar başlamaz yaptıkları transferler oldukça überdir, gerçekleşme ihtimali yoktur!. fenerbahçe turkcell süper ligi şampiyonluğunu favorisidir.

sanırım sağlam bir patch e ihtiyacı var bu oyunun.
beşiktaş'tan kovulduktan sonra* tüm staffın istifa etmesiyle gözlerimi doldurmuş oyun. yeni teknik direktörle çalışmak istemeyeceklerini açıkladılar.

(bkz: i love this game)

ayrıca istifa ettikten sonra "adam gibi geldim, adam gibi gidiyorum" dedim, bir anda world-class manager oldum.
ingiliz milli takımına çağırıldı diye havalara giren, ben daha büyük klüpleri hakediyorum diyen james miller'ı 28 milyon dolara chelsea'ye postalayıp, ertesi gün 21 milyon dolara, brazil u-20'de 40 kere forma giymiş, alex teixeria'yı kadroma kattım. maaşallah her yerde oynuyor.
açıklamak istediğim oyunda transfer piyasası çok hareketli. bu güzel birşey. ha mesela işim olmaz oyuncu satmakla dersen tamam, ama eski oyunlarda yıldız tabir ettiğimiz oyuncuları elden çıkarmak zahmetliydi. şimdi yıldızları offer to clubs yapınca hemen kapıyorlar. üstelik eskiden iyi oynayan bir oyuncuya dışarıdan teklif gelmesi zordu. şimdi servet de servet diye kapımımı aşındırıyor tüm klüpler.
anadolu kulüplerinden birisi ile oyun başlayacaklar için bir kaç türk oyuncu önereyim, bi faydamız dokunsun.

ibrahim kaş: ocak ayına gelmeden önce takımı satılık listesine koyuyor 50-100k arasıbir fiyata.

serhat koç: yetenekli ve genç bir forvet. kadro derinliği için ihtiyacınız olabilir.

emrullah ve serdal güvenç biraderler: emrullah ın özellikleri daha iyi görünemsine rağmen abisi serdal da kardeşi kadar iyi oynuyor. emrullah amc, serdal dmc mevkisinde.

yaser yıldız: galatasaray bırakırsa alın. en azından kiralık olarak alın.
manchester city ile oynamanın ve para içinde yüzmenin ayrı bir zevk olduğu oyun.
evet efendiler bu oyunda da galatasaray'la oynamak isteyen arkadaşlar vardır, bunlar size tavsiyelerim;
-kewel, linderoth, servet, orkun, nonda, aykut... bu adamlar gidecek ve sana gerekli olan bütçeyi sağlayacak
-yaşlı ama yetenekli satılık listesindeki adamları kirela bir sezonda olsa takımda yıldız güzel duruyor çok farkediyor, misal ben ilk sezon sağ bekte belleti'yi kiralamıştım adam 7.8 ortalam ile geçirdi sezonu. yine defansta meira dışında hepsi eski yıldızlardı ve sezon boyunca ligte 6 gol yedim. 3'ü son maçta o da bilerek kaybettim trabzon avrupaya gitsin diye
-antremanları ayarlayın çünkü gelişmeye müsait çok topçunuz var

şimdi ayrıca incelemeler;

-lincoln; bu adam 6-7 maç sonra bildiğin çılgın oluyor azizim. her maç en az 7-8 şut çekmekte. hatta orta sahadan frikik golü falan atıyor, habuki öyle bir özelliği yok. tüm takım sıçsa bile bu adam opu alıp şut çekiyor. terbiyesiz artist.

-arda; ne iyi ne kötü, ortaları pek iyi değil ama iyi adam geçiyor... çizgiden cezsahasına bizzat girip gol attığıda oluyor ama çok da çılgın değil. hani avrupa devi olacağım diyorsanız arda yedek olacak kadar.

-aydın; oyuna bok gibi başlıyor ama yarım sezonda doğru antremanla arda'ya yetişmekte. koçlar hala gelişecek diyor, hayırlısıyla çok çılgın bir adam olacak.

-mehmet topal arda için dediklerim bu adam için de geçerli, eğer linderoth'u satarsanız dm'ye bu adamı koyacaksınız. ve bu arkadaş fena da değil. hatta milli takımda ilk 11'i garantiliyor. ama işte dünya çapında yıldız olamamakta.

-milan baros; özellikleri çok yüksek dğeil ama dengeli. hem koşar, hem gol atar, hemde adam geçer yani david villa'nın 3 level gelişmemiş hali. galatasaray için yeterli. hem ilk sezon satılmıyor da.

-de santcis; oyunun en iyi kalecilerinden, yani adam ne kurtarışlar yapıyor. tek sorunu topu oyna mal gibi sokuyor. ama defansta iyiydi bende o da bu adama o deli istatistikleri vermiş olabilir.

-servet çetin; markajı yüksek yoksa pek bir numarası yok, ha bir de dribling vermişler adama. ileri koşuyor çalım falan atıyor. fantezi olmuş bir maskesi eksik hani. benim kullandığım türden bir topçu değil o yüzden yolladım ama, cidden çok para ediyor siz de yollayın derim.
2010-2011 sezonu itibari ile galatasaray kadrom;
kaleciler: sinan bolat, serdar kulbilge
defans: hakan balta, fernando meira, servet çetin, gökhan zan, ibrahim kaş, sabri, ankuyov * *
orta alan: arda turan, ali nyarko, mehmet topal, aydın yılmaz, barış özbek, cem can, gökhan emreciksin, alex teixeria
golcüler: marquinhos, mehmet yıldız, mert nobre, ümit karan

açıkçası, meira, arda&nyarko, alex ve marquinhos takımı alıp götürüyor. yalnız takım büyük maçlara çok motive çıkıyor. şampiyonlar ligi gruplarında ilk 3 maçta, salzburg'u 4-1, ajax'ı 3-0, real madrid'i 2-1 yenmeyi başarmama rağmen, trabzonspor ve ankaragücü'nü son 3 sezondur olduğu gibi gene yenemiyorum. hayır ankaragücü'nün en iyi iki adamını da aldım hala yenemiyorum. manisaspor karşısında 90+5'te atarak zar zor 1-0 kazandığım maçı da unutmamalı.
Galatasaraya ilişkin birkaç değerlendirme,

-Arda'ya sürekli oynaması halinde Juventus, Milan, Madrid vs talip olacaktır, satın yerine koyun aydın yılmazı oynasın atsın attırsın.
- Servet Çetin ve Emre Güngör de aynı şekilde. Satın alın Giray'ı Uğurla birlikte coşuyo bu ikili.
- Appiah var oyun başında bedelsiz alın kadroya almazsanız bile satarsınız kadroya alırsanız Mehmet Güven pişene kadar Mehmet Topal'la DMC oynatırsınız, Linderoth'un talibi fazla.
- Lincolne bişey yapmaya gerek yok yedi sekiz maç sonra dağıtıyor defansı zaten.
- Özer Hurmacı'yı da Lincoln'e yedek alabilirsiniz.
- Cem Sultan, oynatırsanız iki seneye kadar acayip bir forvetiniz olur.

Bu arada lig zorlu geçecektir, her maça ayrı taktik hazırlamazsanız erken havlu atarsınız.
ertuğrul sağlam'ı ve mustafa denizli'yi anlamamı sağlamış oyundur. artık nasıl bir gözlemci verdilerse türkiye'ye adamlar komple ruhsuz yapmış beşiktaş'ı. 3 hafta oldu daha bütün takım kazan kaldırıyor. yok menejerlik yeteneklerim iyi değilmiş falan filan. hep iyi niyetimden oluyor bunlar. m. denizli gibi oldum yemin ederim. her maçtan sonra salak salak gülümsüyorum monitöre. takım buradan size sesleniyorum; ibrahim üzülmez'in jübilesine az kaldı. son uyarım bu.
yönetimden talep edilebilen relay the pitch in ne işe yaradığı anlaşılmayan oyun.

edit: saha çimlerini yenileme isteğiymiş. teşekkürler enes.
9.2.0 yaması sıcak sıcak çıkmış oyun.

artı rep bekler bu bünye sizden.*

edit: turksportal üyesi olmayanlara rapid linki tedarik edildi.

http://rapidshare.de/file...9.2.0_Patch_Installer.exe

edit2: yama, 219 megabyte. (bkz: oha)

edit3: laynn yüklemeyin sakın, crack i çıkmamış henüz.*
adamı koltuktan kaldırtmayan oyun. çift işlemciye sahip bilgisayarlarda 3d özelliği çok iyi çalışıyor. ayrıca herkes kötülemiş ama bu 3d çok şahane bi hadise be. adamın top sürerken bisiklet hareketini yapmasını bile görebiliyorsunuz.

fenerbahçe'yle başladığım oyunda hala fenerbahçe'yle mücadele ediyorum. sene başında kadroma kattığım kierisson deli bir adam çıktı, attıkça atıyor. ş. liginde ilk senemizde çeyrekte elendik, ossun. bu sayede bazı stafflar adımızı duydu, klübe gelmeye başladılar. ama staffların önerdiği futbolcular da her zaman uygun fiyatlı, süper adamlar çıkmıyor yani. benim staff bana robinho'yu önerdi, anında kovdum hibineyi. ne lan bu dalga geçer gibi. takımınızda sürekli sakatlık sorunu varsa basın parayı alın güzel bi physio. ayrıca internette güzel taktik programları var. indirin, kullanın. bu iki eylem sizi sakatlıklardan bir nebze kurtaracaktır.
avrupa kupalarındaki** maçların zor olduğu oyun. elinizi kolunuzu sallaya sallaya çeyrek finallere, yarı finallere çıkamıyorsunuz.
http://img386.imageshack.us/my.php?image=fmgw5.jpg

görüldüğü üzere sakatlıkların çok can yaktığı, menajerlerin takım kurmakta zorlandığı bir oyun. fm diyosa doğrudur misali bu sezon sakatlıklar almış başını gidiyor avrupa'da essien, gattuso, real madrid örneklerinde olduğu gibi. yani görünen o ki gelecek sene daha çetin geçecek.
bir türlü ısınamadığım oyun. her sene fm yenilendiğinde bu depresyona giriliyor yahu. hala 2007 de takılmaktayım bende.
Football Manager 2009 is already running hatasını hala çözemediğim haliyle oynayamadığım oyun.

bünye yardım bekler...
(bkz: menajerlik insani)
benficadaki oscar cardozo ile forvetinizi şenlendirebileceğiniz oyun.
şu karlı havada sözlük ile birlikte en güzel giden hededir.
Her çıkan yeni Football Manager (ya da eski adıyla Championship Manager) sonrası yapılan eleştirilerin benzerlerinden nasibini fazlasıyla alacak Kasım 2008'de çıkan 2008-2009 sezonunu kapsayan menejerlik oyunudur.

Diğer senelere oranla biraz daha fazla yenilik içermesinden dolayı atılan taşların sayısı da daha fazla olacaktır. Ben ise FM2009 için yapılacak eleştirilerden önce insanımızın tarafsızca bir düşünmesini istemekteyim. Özellikle 3D motoru hakkında yapılan acımasız eleştirilerin dozunun "böyle yapılacaksa hiç yapılmasaydı daha iyi olurdu"ya gelmesine son derece üzülüyorum. Evet 3D motorunda sayısı el ve ayak parmaklarının sayısından fazla olan onlarca hata söylenebilir. Fakat unutulmaması gereken nokta 3D motoru için FM2009 bir başlangıçtır ve daha önceki serilerde ilk çıkan özelliklerin başlangıçtaki durumları ile şu anki durumları karşılaştırıldığında da görüleceği üzere 3D motoruda her yeni seride çok çok çok ilerilere götürülerek tadından yenmez olacaktır.

Hele ki ilerideki versiyonlarına Türkçe dilide eklenirse, FM yüzünden çıkan eş ya da sevgili kavgalarının şiddetini düşünmek bile istemiyorum...
internetten genç oyuncuları araştırıp bulabileceğiniz oyun.

KALECiLER
- Sergio Asenjo, 18, Valladolid, ispanya, GK
- Zakarie Boucher, 16, Havre, Fransa, GK
- David De Gea, 17, Atletico Madrid, ispanya, GK
- Josh Lambo, 17, FC Dallas, Amerika, GK
- Vincenzo Fiorillo, 18, Sampdoria, italya, GK
- Giorgi Makaridze, 18, Dinamo Tbilisi, Gürcistan, GK
- Miguel Angel Fraga, 20, Morelia, Meksika, GK
- Felipe, 20, Santos, Brezilya, GK
- Remy Riou, 20, Auxerre, Fransa, GK
- Renan, 19, Botafogo, Brezilya, GK

DEFANSLAR