bugün

Bir üniversiteye bağlı veya bağımsız bir kuruluş olarak genellikle araştırma yapan ve bazı durumlarda öğretime de yer veren eğitim kurumu.*
(bkz: üniversite)
(bkz: yazarları ayarlama enstitüsü)
yıllar önce öğretmen, hemşire gibi memur açıklarını kapatmak amacıyla ilkokulda başarılı olan öğrencileri alıp 3-4 yıl içinde mezun eden kurumlar. artık yok böyle yerler, üniversiteler var. ama yaşlı bir öğretmeninize sorarsanız hangi üniversiteyi bitirdiniz diye, bizim zamanımızda üniversite yoktu ben enstitü mezunuyum diyebilir. tabi ki bu memurlar üniversite mezunları kadar donanımlı değildir, ama üniversite mezunu memur adayları kpss yüzünden sürünürken bu insanlar yerlerinde kalmıştır. hepsi emekli olana dek bu böyle gider...
saatlerin ayarlandığı mekan.
(bkz: halit ayarcı)*
(bkz: eğitişim kariyer enstitüsü)
bazı kimselerin hatta bazı üniversiteli olanların dahi anlamını bilmediği kelime. bugün üniversitede sosyal bilimler enstitüsünün yerini sorayım dedim bir çifte. erkek olan bilmiyorum derken kız olan erkek arkadaşına enstitü ne demek diye sordu da.
bir tanesinde yüksek lisans yaptığım şey.
enstitüler sosyal bilimler ve fen bilimleri olarak ikiye ayrılır genellikle yüksek lisans ve doktora programlarıyla akademik eğitim verilmektedir.
bir üniversiteye bağlı veya bağımsız bir kuruluş olarak genellikle araştırma yapan ve bazı durumlarda öğretime de yer veren eğitim kurumu diye tdk sözlüğü'nde tanımlanan sözcük.